Harvey Weinstein‘ın işlediği iğrenç suçlar sonrası Hollywood‘da taciz ve cinsel saldırı olgularının bir bir gün yüzüne çıkmaya başlaması sonunda meyvelerini veriyor. Uzun yıllardır TV programları ile ünlenen Bill Cosby ve ünlü yönetmen Roman Polanski‘nin Akademi üyeliğine nihayet son verildi.

Roman Polanski, çocuk yaşta bir kıza tecavüzle suçlanmış, tutuklama kararı üzerine ise Avrupa’ya kaçmıştı. Tutuklanmasının ardından sinema çevresinin kampanyaları sebebi ile salıverilmişti. Bill Cosby ise 4 ayrı tecavüz ve taciz suçundan geçtiğimiz günlerde suçlu bulundu ve işlediği suçların her biri için en az 10 yıl hapis yatması bekleniyor.

Hollywood’da son zamanlarda oluşan farkındalığın, Time’s Up ve MeToo gibi hareketlerle desteklenerek artırılması, daha etik bir alan oluşturulması için ne kadar önemli olduğu görülüyor. Tutuklamalar ve üyelikten çıkarmalar, cinsel suçlara karşı kamuoyu oluşturulması açısından çok önemli, ayrıca cinsiyet ayrımı ve ücret eşitsizliği gibi adaletsizliklerin de önüne geçmek için de bu kamuoyunu oluşturmak gerekiyor. Bu sebeple Hollywood kendi içindeki temizliğe devam edecek gibi duruyor.

Kaynak: Collider

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here