1966 Teksas doğumlu, oynadığı rollerle izleyenleri büyüleyen bir aktris, tam adı ile Robin Gayle Wright. Güzelliğinin ve büyüsünün yanında başarıları da oldukça önemlidir. Öyle ki almış olduğu Altın Küre ödülü, Avrupa Film ödülü ve Satellite Drama dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülü, bunlara ek olarak House of Cards dizisindeki Clarie Underwood rolü ile aday gösterilen Emmy Ödülü oyunculuk kariyerindeki başarılarını temellendirmiştir. Robin Wright aynı zamanda şarkıcılığıyla da bilinir. Söylediği şarkılardan ve eşlik ettiği soundtrack’lerden birkaçı:

 

Robin Wright kişisel hayatında, sinema tarihinin en iyi erkek aktörlerinden olarak gösterilen Sean Penn ile evliliğiyle, kariyer hayatında ise House of Cards dizisinde başrolü paylaştığı Kevin Spacey ile eşit ücret talep etmesiyle gündeme gelmiştir.

Robin Wright’ın rol aldığı film ve dizi yapımları ise kısaca şöyledir;

Forrest Gump (1994)/IMDB-8.8:

Forrest Gump 1994 yapımı, epik, dramatik ve romantik türünde neredeyse filmsever herkesin izlemiş olduğu, izlemese bile adını mutlaka duyduğu efsaneleşmiş filmdir. Başrolü üstlenen Tom Hanks, otistiğe yakın dengesiz zihinsel bozukluğu olan Forrest’ı canlandırır. Forrest’ın çocukluk arkadaşı, ileride aşık olacağı insan Jenny Curran rolünü ise Hanna R. Hall ile birlikte Robin Wright canlandırmıştır. Jenny, gerçek dünyanın acımasızlığıyla küçük yaşta karşılaşmış, zor bir hayata maruz kalmıştır. Forrest ise bu katlanılamaz hayatı ona yeniden kazandırabilecek bir kapıdır. Jenny’i karşılıksız seven bir kalbe sahiptir. Jenny ise Forrest’ın ona olan ilgisini Forrest’ın hak etmediği şekilde kullanır. Bu sebepten dolayıdır ki Jenny, Forrest Gump severler tarafından hoş görülmez. Aksine izleyenin içinde ona karşı intikam alma isteği bırakan bir role sahiptir. Robin Wright, Jenny Curran rolü ile ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu‘ kategorisinde Altın Küre, Satürn ve SAG ödüllerine aday gösterilmiştir.

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (2007)/IMDB-6.2

 Robert Zemeckis‘in yönetmenliğinde çekilen Beowulf, özellikle oyuncu kadrosuyla dikkat çekmiştir. Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie, John Malkovich gibi isimlerin yer aldığı filmde Robin Wright, Wealtheow rolünü üstlenmiştir. Beowulf, İngiliz edebiyatının ilk epik şiiri olarak bilinmektedir. Filmde ise Beowulf güçlü ve korkusuz bir savaşçıdır. Tüm şehri kaosa bulayan ve teröre önayak olan Grendel’e meydan okuyabilecek tek savaşçı Beowulf’tur. Epik temasıyla beraber, izleyenleri tarafından çoğunlukla sevilen bir animasyon filmidir.

House of Cards (2013-)/IMDB:8.9

Politik drama türünde ABD dizisidir. İlk sezonun vizyona giriş tarihi 2013 olmakla birlikte dizinin final sezonu 2018’de ekranlara gelecektir. Beyaz Saray’daki diplomatik ilişkileri ve politik düzlemi ele alan konusuyla oldukça ilgi çekmiş ve oyuncu kadrosundaki gerilimlerle gündeme gelmiştir. Robin Wright dizide, Claire Underwood rolü ile Kevin Spacey’in canlandırdığı Frank Underwood’un eşi rolündedir. Dizi, Frank’in meclisteki denetçi konumu ve Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterilmeyişiyle başlar. Başkan verdiği sözden vazgeçmiştir ve bu sebeple Frank ile Claire Underwood’un avı başlar. İkisi de birbirinden güçlü bağlantılara sahip, güçlü retorik yeteneğine ve diplomasinin tüm kurallarına hakimdir. Artık sadakatlerinden taviz vereceklerdir ve gerek diplomaside gerekse kişisel ilişkilerinde saf pragmatizm ilkesine bağlı kalacaklardır. Dizide Robin Wright’ın rolü büyüktür; iyi bir eş, sağlam bir politik ağdır. Frank Underwood’un deyimiyle ‘Claire olmasaydı, Beyaz Saray olmazdı‘. Robin Wright, Claire Underwood rolü ile Drama Dizilerindeki En İyi Kadın Oyuncu Emmy Ödülüne aday gösterilmiştir. Dizinin 2018’de final yapmasının sebebi Kevin Spacey’e yapılan taciz iddialarıdır.

Wonder Woman (2017)/IMDB-7.5

Amazon prensesi Diana’nın I. Dünya Savaşı’nı bitirmek amacıyla yaşadığı cennet adayı terk etmesini ve Almanların geliştirmiş olduğu kimyasal silahların peşine düşmesini konu alan Wonder Woman’ın baş rolünde Diana rolüyle Gal Gadot rol almaktadır. Fantastik bilim kurgu türündeki bu filmin yönetmenliğini Patty Jenkins yapmıştır. Robin Wright’ın Wonder Woman’daki rolü ise gelmiş geçmiş en büyük savaşçı karakteri olan General Antiope’dir.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here