BBC yapımı Sherlock (2010-) ile gittikçe artan bir popülerliğe kavuşan, Sir Arthur Conan Doyle’un eşsiz dedektifi Sherlock Holmes karakterinin sinemadaki geçmişine baktığımızda nice eserle karşılaşırız. 200’ü aşkın filmde 70’i aşkın aktör tarafından hayat verilen yetenekli danışman dedektifimiz, sinema tarihinin en fazla canlandırılan film karakteri olma rekorunu elinde bulunduruyor. Üstelik sinema ile de yetinmiyor, tiyatro, televizyon ve radyoda da çıkıyor karşımıza.

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan hikayeler izleyici karşısına ilk defa tiyatro sahnesinde, 1899 yılında William Gillette’e ait Sherlock Holmes oyunu ile çıktı. Bu oyun daha sonra sinemaya da sessiz film olarak uyarlandı ve William Gillette de Sherlock karakterine can verdi. Arthur Berthelet’in yönettiği bu Sherlock Holmes (1916), karakter ile ilgili kısalı uzunlu birçok sessiz filmden yalnızca biriydi.

Sherlock Holmes’ü barındıran ilk sinema filmi ise tek bobinlik Mutaskop makinesinde gösterilen 30 saniyelik Sherlock Holmes Baffled (1900) idi. Bu film aynı zamanda kaydı bulunan ilk dedektif filmidir. Filmde oynayan aktörlerin adları bilinmiyor, film ise yıllarca kayıp sanılmış ancak 1968’de Kongre Kütüphanesi’nde bir baskısı bulunmuştur.

sherlockholmes-wannart
Sherlock Holmes Baffled (1900)

Bir başka uyarlama olan Sherlock Holmes (1922) ise dahi dedektif rolünde John Barrymore’u sunuyor bize. Albert Parker yönetmenliğindeki filmde Dr. Watson karakterine Roland Young hayat veriyor. Birleşik Krallık’ta Moriarty adıyla gösterime giren filmde Sherlock Holmes, genç bir prensin adının uluslararası bir skandala karışmasını önlüyor.

sherlockholmes-wannart
John Barrymore

En sevilen uyarlamalardan biri ise Jeremy Brett, birçok otoritenin deyimiyle kendisi en iyi Sherlock. Gerek uzun ve sivri hatlara sahip fiziksel görünüşüyle gerek manik depresif oluşunun getirdiği değişken ruh halleri ile bize mükemmel bir Sherlock Holmes sunmuştur Jeremy Brett. 1984-1994 yılları arasında tam 41 defa hayat vermişti dahi dedektifimize. Usta oyuncu bazen kendisini karakterle öylesine bütünleştirirdi ki metot oyunculuğunu aşırıya kaçırırdı. 1995 yılında gerçekleşen erken ölümünü de kendini Sherlock’a bu derece bağlamasıyla ilişkilendirenler olmuştur.

Birçok kişinin deyimiyle Brett en mükemmel Holmes idi ve karakter için hiçbir eksiği yoktu.

sherlockholmes-wannart
Jeremy Brett & David Burke

1976 yapımı The Seven-Per-Cent Solution filminde Sherlock Holmes karakterinde Nicol Williamson’ı izliyoruz. Film Sherlock’un her zamanki problemi olan kokain bağımlılığından bahsediyor. Sir Arthur Conan Doyle değil de Nicholas Meyer tarafından yazılan filmde Sherlock, Dr. Sigmund Freud tarafından tedavi görmekte.

Birçok Holmes hayranının gönlünde yatan isim ise Basil Rathbone’du. 1939-1946 yılları arasında 14 Holmes filminde oynayan Rathbone aynı zamanda televizyonda ve radyoda da karaktere hayat vermişti. Pelerini ve avcı şapkasıyla yerini Sherlocklar arasına kazıyan Basil Rathbone hoş ve centilmen bir Sherlock imajı ile çıkmıştır karşımıza.

sherlockholmes-wannart
Basill Rathbone

Rus aktör Vasily Livanov ise Rus televizyonunda Sherlock Holmes karakterine 8 defa can vermişti. Herkesin favorisi farklıdır, bazılarına göre de en iyi Holmes olma şerefine erişen kişi Vasily Livanov idi.

Sir Arthur Conan Doyle’un kızı Jean Conan Doyle da babasının Livanov’un Holmes’ü oynamasını tasvip edeceğini söylediğini aktarmıştır.

sherlockholmes-wannart
Vasily Livanov & Vitali Solomin

Son yılların sevilen Sherlock Holmes uyarlamalarından biri ise sergilediği eğlenceli performans ile Robert Downey Jr. Guy Ritchie’nin yönettiği filmde Dr. Watson karakteri de Jude Law tarafından canlandırılıyor. Holmes’ün vaka esnasındaki enerjisini ve kılık değiştirme yetisini başarıyla canlandıran Robert Downey Jr. için de başarılı uyarlamalardan biri diyebiliriz.

sherlockholmes-wannart
Robert Downey Jr. & Jude Law

Bir başka Holmes olan Peter Cushing ise The Hound of Baskervilles (1959) filmindeki performansıyla adını başarılı Sherlock Holmes uyarlamaları arasına yazdırmıştır. Aktör sonrasında televizyonda da can vermiştir karaktere.

Sherlock Holmes uyarlamaları demişken Peter Cushing’in yakın arkadaşı Christopher Lee’den bahsetmeden geçemeyiz. Usta aktör hem Sherlock’u hem Mycroft’u hem de Sir Henry Baskerville’i canlandırmıştır sinemada.

Christopher Plummer ise oynadığı iki Holmes filminde soğuk ve mesafeli karakterimizi duygusal ve insancıl bir yapıya büründürmesi ile ayrı bir yere yerleşmiştir.

47 sessiz filmde Holmes’ü canlandıran Ellie Norwood ve Steven Spielberg yönetmenliğindeki Young Sherlock Holmes‘ün başrolü Nicholas Rowe da Holmesler arasında bilinen isimler arasında. Bu isimlerden ayrı olarak Charlton Heston ve Michael Caine gibi usta aktörler de Sherlock’a hayat vermiştir.

Sir Ian Mckellen tarafından Sherlock Holmes’ün 93 yaşındaki halinin canlandırıldığı Mr. Holmes (2015) filmini de unutmamak gerekir.

sherlockholmes-wannart
Ian McKellen

İlk defa 1887 yılında ortaya çıkan Sherlock Holmes sinemayla neredeyse yaşıt diyebiliriz. 1927 yılına dek yazılan hikayeler yıllar boyu sinemaya uyarlanmaya devam etmiş ve çekilen her film ile Sherlock karakteri bulunduğu döneme ayak uydurmayı başarmıştır.

“Ben dahi değilim, sadece önyargısız bir şekilde gerçeklerin beni götürdüğü yere gitmeyi öğrendim.”

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here