Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

1990 yapımı Joel Schumacher’in günümüzde kült sayılan filmi Flatliners, bu sene ”Ejderha Dövmeli Kız” ve “İntikam Benim” filmleri ile tanıdığımız Danimarkalı sinemacı Niels Arden Oplev  tarafından  yeniden beyaz perdeye uyarlandı. Önceleri hakkında bir tür devam filmi olduğuna dair dedikodular duysak da izleyince remake olduğunu anladığımız filmimizin kadrosunda Ellen Page, Diego Luna, Nina Dobrev, James Norton, Kiersey Clemons, Kiefer Sutherland (ilk filmde de oynamıştır) yer alıyor. Belirtmeden geçemeyeceğiz ki Julia Roberts, Keifer Sutherland, Kevin Bacon, William Baldwin ve Oliver Platt gibi isimlerin olduğu ilk kadroya göre vasat bir kadro çıkmış ortaya.Oyunculuklar gayet iyi  olsa da ilk filmin hissettirdiklerini hissettiremiyor yanında çok donuk kalıyor maalesef.

Ölümden sonrasını merak eden 5 tıp öğrencisinin ölüme yakın deneyimlerini ve sonuçlarını konu alan film, aynı anda hem korku hem bilim kurgu ögelerini bünyesinde barındırıyor. 90’larda çok ses getirmiş olan film, başarısını daha çok zamanına göre ilginç bir konuya sahip olmasına borçlu. Remake’imizde genel olarak konuya sadık kalınsa da karakterlerin tamamen yeniden kurgulandığı görülüyor. Örneğin bu seferki ana karakterimiz Courtney, deneyi şan şöhret için değil geçmişi ile ilgili iç hesaplaşmaları yüzünden yapıyor. Ayrıca Courtney’nin soyadının Holmes olması çok güzel bir gönderme olmuş.Ölümden dönmelerinin hemen ardından kendilerine musallat olan geçmişleri sayesinde yaşadıkları başta merak uyandırsa da sonrasında klişe korku filmi efektleri ile sıkıyor ne yazık ki. Ayrıca filmde çok fazla uyumsuzluk yaratan ayrıntı mevcut. Örneğin derslerinde kötü oldukları için sürekli azar işiten öğrenciler nasıl oluyor da hiç denenmemiş deneyi yapabilecek derin tıp bilgisine sahip oluyorlar ya da araştırma merkezinde gecenin bir vakti kimsenin orada olmayışı bir grup çömezinse rahat rahat orada fink atması ve bu öğrencilerin buradaki aletleri hiç zorlanmadan kullanması tutarsız olmuş.

“Some lines shouldn’t be crossed” sloganlı filmimiz ilk yarısında bizi koltuğa çivilese de ikinci yarısı bu etkiyi yaratamıyor maalesef. Ayrıca hiçbir yere bağlanmayan filmimiz ikinci yarıda birden artan temposu ve fazla basit çözümlenen son sahneleri ile bitse de gitsek triplerine sokuyor bizi. Filmin amacına ulaştığını söylemek çok zor oluyor ne yazık ki. Beğenmeme nedenimiz de daha çok bu oluyor. Çok daha sağlam bir yere bağlanıp çok daha iyi bir son hazırlansaydı bu kadar olumsuz düşüncemiz olmazdı büyük ihtimalle. Ha unutmadan “ölmek için güzel bir gün” cümlesiyle başlayıp, “ölmek için kötü bir gün” cümlesiyle biten ilk filmimizin oluşturduğu etkiyi kesinlikle yaratamıyor. Kısacası Wannart ailesi olarak başarılı gerilim sahnelerine sahip olsa da biz size yine de  90’ların kült eseri olan Çizgi Ötesi’ni izlemenizi tavsiye ediyor, keyifli dakikalar geçirmenizi ümit ediyoruz.

 

İyi seyirler!

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here