Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
176

Beton yapılara yeni bir bakış açısı… Taylandlı çimento üreticisi SCG, 3 boyutlu baskı tekniği ile örgü görünümlü yapılarda kullanılmaya uygun özel bir beton üretti. Yapıda estetiği ve bütünlüğü koruyarak beton binalar yapmak artık mümkün.

“Triple S” isimli projede, geleneksel Tayland işçiliğini malzeme ilaveli üretimle birleştirerek mimari yapılar yaratmak amaçlanıyor. “Triple S”; yüzey, sığınak ve yapı üçlüsünü temsil ediyor.

Bu kavramın doğuşu; Tayland halkının, ülkenin eski başkenti Phra Nakhon Si Ayutthaya‘da kurulan 250 yıllık el sanatları geleneğinden geliyor. Hindistan cevizi yaprağı ile  yapılmış balık benzeri bir figürden oluşan bu eski dokuma deseni, 3 boyutlu beton baskı sürecine uyarlandı.

Üretici firmanın açıklamalarına göre üretim sürecinin en zor aşaması bu işleme en uygun beton karışımının bulunması olduğunu söylediler. Çimento; toz ve elyaf parçalarından oluşan özel bir formül ile hazırlanmış. Amacına daha uygun olması için çerçevenin iç kısımlarında daha süngerimsi, dış kısmında ise güçlü bir formül tercih edilmiş. Bu da onu, diğer türlerine göre daha dayanıklı ve esnek tasarımlarda kullanılmaya elverişli hale getiriyor.

 

Arkitera’nın haberine göre SCG tasarımları, geleneksel beton yapılardan çok daha hafif; çünkü bu yöntem ile daha az malzeme kullanılmış oluyor. Yöntem aynı zamanda, 45 MPa’dan daha büyük bir basınç direnci ve 80 MPa’dan daha büyük bükülme mukavemeti sağlıyor.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
176

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here