Özgür ruhlu, başarılı, özgüvenli, seksi ve bir o kadar da serseri bir kadın… Bugüne kadar hiç rastlamayanlar için; sahnede kimse yokmuş gibi kendini şarkılara kaptıran, bir odada yalnızmışçasına dans eden bu asi kadını tanıyalım.

1972 doğumlu ve Los Angeles çıkışlı olan müzisyenin sesinin sık sık Janis Joplin‘e benzetildiğini söylemeliyiz. Hatta bazı fanatikler Hart’ın sesinin Joplin’den çok daha güçlü olduğu kanısında. Ayrıca Beth Hart sadece vokal değil aynı zamanda bestekar, söz yazarı ve piyanist.

Başarılı ve güçlü olmak için zorlu yollardan geçmek gerektiği ve bazen travmaların, kötü yaşanmışlıkların insanı güce ulaştırdığı aşikardır. Travmalarla dolu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren Beth Hart da bu olaya en iyi örneklerden biri. Performanslarını izlediğimizde bugünlere gelmesinde, yaşadığı olayların iyi veya kötü bir izi olduğunu açıkça görüyoruz. Çocukken çok düşkün olduğu babası tarafından terk edilmesi, başarılı müzisyende büyük yaralar açtı ve hayatının zor dönemleri de bu noktada başladı. Babasının gidişinin üstüne 20 yaşındayken de kız kardeşini AIDS hastalığı nedeniyle kaybeden Hart, bu süreçten sonra bipolar kişilik bozukluğu ile mücadele etti. Tüm bu acıların üstüne yaşadığı olaylı ilişkilerden sonra da çareyi uyuşturucuda aradı.

Fakat bu güçlü kadın kenara çekilip susmak yerine tüm hüzünlerini ve yaşanmışlıklarını aldı, yoğurdu ve şarkılarına kattı. İlk olarak Los Angeles’da sokakta şarkı söylediği sırada keşfedildi. Bunun üstüne 1990’ların başlarında Ed Mcmahon’s Star Search yarışmasında bayan vokalde birinci oldu. Çok geçmeden 1996 yılında basçı Tal Herzberg, gitarist Jimmy Khoury ve davulcu Sergio Gonzalez ile grubunu kurdu ve ilk albümü Immortal piyasaya çıktı. Fakat onu asıl üne kavuşturan 1999 yılında çıkarttığı albümü Scream’in for My Supper’dı. İlk albümünden sonra sanatçının artan alkol ve uyuşturucu problemi nedeniyle grubu dağıldı ve kariyeri sallantıya girdi. Scream’in for My Supper albümü ve 2003 yılında çıkardığı Leave the Light On albümü, bağımlılıklarına karşı verdiği mücadeleyi temsil ediyor.

Hart, albümlerindeki şarkıları genelde kendisi yazıyor. Söylediğine göre parçalarla arasında bir ailevi bağ oluştuğu zaman, o şarkı içine siniyor ve kolayca başarıya ulaşıyor. Öyle ki 2016 yılında yayınlanan son albümü Fire on the Floor’da yer alan parçaların kaydı sadece üç gün sürmüş. Onun için müzik bir terapi ve iyileştirici bir etkisi var.

İşini tam anlamıyla tutkuyla yapan Hart’ın hayalinde ise Tom Waits ve geçtiğimiz yıl hayata veda eden sanatçı Leonard Cohen ile aynı sahneyi paylaşmak vardı.

Çocukluğunda onu etkileyen ilk müzikler caz, blues ve klasik müzikti. Beth Hart, bu müziklerdeki zenginlik ve karanlığın o zaman olduğu gibi hâlâ kendisini cezbettiğini ifade ediyor. Annesi sayesinde küçük yaşta Billie Holliday, Ella Fitzgerald, Dinah Washington gibi isimlerin haricinde sık sık James Taylor, Carole King, Billy Joel dinledi. Fakat herkes için yeri farklı olan sanatçılar vardır. Hart’ın aşık olduğu isimler ise Otis Redding ve Aretha Franklin. Benzetildiği Janis Joplin de favorileri arasında.

Her boş anını yazarak değerlendiren ve hayatında olup biten her şeyden etkilenen sanatçı, yazdığı parçalara bütün hissettiklerini aktarıyor. Özellikle Better Than Home (2015) albümündeki şarkılarda o dönemde yaşadıkları, annesinin kocasının onu terk etmesi ve prodüktörlerinden birinin kanserden hayatını kaybetmesi, Hart’ı sürekli yazmaya itti.

”Ömrümün sonuna kadar müzik yapmak, daha da iyi bir şarkı yazarı olmak istiyorum. Eşimi hep mutlu etmek istiyorum. Dünyanın görmediğim yerlerini görmek, insanlara ilham vermek, onları mutlu ve umutlu kılmak istiyorum. Resim yapmayı çok seviyorum, her zaman sevdim. Bu yüzden resim üzerine daha çok çalışmak istiyorum.”

Ayrıca Beth Hart bu yıl Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 10 Mayıs’ta sahne aldı ve büyük ilgi gördü.

Dinlemek isteyenler için Beth Hart ve Joe Bonamassa’nın 2011 yılında çıkan Don’t Explain albümünden eşsiz bir parçayı buraya bırakıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here