Senarist ve yönetmen Emin Alper, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi‘nin 18 Mart’ta düzenlediği törende Büyük Sanat Ödülü‘ne layık görüldü.

2012’de vizyona giren Tepenin Ardı ile Berlin Uluslararası Film Festivali(Caligari Film Ödülü) başta olmak üzere; 31. İstanbul Uluslararası Film Festivali(En İyi Film, En İyi Senaryo), Taipei Film Festivali(Jüri Özel Ödülü), Karlovy Vary Film Festivali(NETPAC Ödülü), Saraybosna Film Festivali(Jüri Özel Ödülü), Palic Film Festivali(En İyi Film), Osian Cinefan Film Festivali(En İyi İlk Film) ödüllerinin yanı sıra; 2015’de vizyona giren Abluka ile 72. Venedik Film Festivali‘nde Jüri Özel Ödülü‘nün sahibi olan Emin Alper; daha önce Aki Karusmaki, Andrey Zvyagintsev, Claire Denis gibi yönetmenlere verilen Büyük Sanat Ödülü’nü ülkemizde kazanan ilk isim oldu.

Emin Alper kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde akademisyenlik ve çeşitli dergilerde yazarlık da yapan Alper, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini almıştır. Rıfat, Mektup isimli kısa filmleri çeken Alper, ilk uzun metraj filmi Tepenin Ardı ile sayısız ödüller kazanmıştır. Ayrıca son filmi olan Abluka ile Türkiye galasını 22. Altın Koza Film Festivali’nde yapmış ve En İyi Film dahil olmak üzere beş ödül ile çokça isminden söz etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here