Günlük hayatın içinde aniden çıkagelen beklenmeyen mutluluklar, hepimizin kolları açık bir biçimde karşıladığı güzelliklerden. Sesine hayran kalınacak yeni bir sanatçıyı tamamen şans eseri keşfetmek bu güzelliklerden sadece bir tanesi elbette. Sanırım bunun için öncelikle Zeynep Bastık’a kendi Youtube kanalında başlatmış olduğu Açık Koltuk isimli proje için teşekkür etmemiz gerekiyor. Zira, Türkiye’deki yetenekli seslere el uzatarak bizlerin de gözünden kaçan pekçok değerli sanatçıyı tanımamıza imkan sağlıyor. İşte Berfin Hasar, bu sanatçılardan bir tanesi. Hasar, Açık Koltuk projesine katkı sağlayan Tolga Akış, Berkant Erdem’in ve tüm ekibin harikalar yarattığını da belirtti. Onları da anmadan geçmiyoruz, böyle seslere köprü olunmasında kim emek harcıyorsa bir teşekkürü hakediyordur zira.

İzmirli sanatçı 17 yaşında lakin yaşının çok ötesinde bir sese sahip. Küçüklüğünden itibaren yabancı dillere olan ilgisinin bir getirisi olarak farklı kültürlerin müzikleriyle haşır neşir olmuş. En başta ağırlıklı olarak İngilizce eserleri dinleyip söylemeye yoğunlaşmış. Türkçe müzikle tam anlamıyla tanışması lise döneminde okul korosuna katılımıyla gerçekleşiyor. Dolayısıyla ilk sahne deneyimini de bu süre zarfında tadıyor. Berfin Hasar, hiç bir zaman ses eğitimi almamış ve şu ana kadar salt kendi çalışmaları ile kendisini geliştirmiş. Ek olarak, spesifik bir müzik türü üstüne yoğunlaşmaktan çok olabildiğince farklı kültür ve tarzları keşfetmekten ve söylemekten yana olduğunu vurguluyor.

Daha önce kaleme aldığım bir yazımda, “Şunu unutmamalı ki, bir sanatçı hangi alanda üretim yaparsa yapsın, sadece ortaya çıkardığı eserden ibaret değildir. Sanatçının müzikseverle olan bağı ve saygınlığı çoğu zaman üretimlerinden bağımsız, sahnedeki ve toplum önündeki öz duruşuyla gelişir. İşte sanatta samimiyet ve erdem arayışımız sırtını bu argümana dayamalıdır.” demiştim. Bu ifadeyi tekrar alıntılamamın nedeni, Berfin Hasar’ın nicelikten çok, nitelikten ve bir sanatçı olarak piyasanın beklentileri doğrultusunda değil, kendisinin hisleriyle müziğini icra eden bir tavırdan yana olması. Diğer bir deyişle, “amacım her şeyden önce müziğim ve sözlerim ile kendimi ifade edebilmek. Özetle, müziğin kendisini yaşamak ve yaşatmak” diyor. Ben tutumu değerli ve takdir edilesi buluyorum.

Cover yapmanın yanısıra kendi sözlerini yazıp, beste yaptığını da belirten sanatçının gelecekte üreteceği eserleri heyecanla bekliyoruz.

Berfin Hasar’ı Instagram hesabından takip edebilir ve YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here