Günümüzde, tasarım denilince ortaya çok çeşitli ürün çıkararak yeteneklerimizi gösterme şansı buluyoruz. Teknoloji ve sosyal platformların gelişmesi ve yayılması ile hem bu işleri amatör iken ilerletmek çok hızlı oluyor hem de bunları paylaşıp yorum almak gayet kolaylaşıyor. Birçok portföy sitesi, sosyal medya mecraları var olsa da bu yönde daha kaliteli içerikleri olduğuna inandığımız “behance.net” sitesini inceledik. Daha yakından tanıyıp sizlere de yardımcı olması açısından bu yazıyı hazırladık.

Altmış üç çeşit kreatif alanı ile çok geniş yelpazedeki sektörlere ve ilgilere hitap ediyor site. Ayrıca global olmasından aynı işleri yapan birçok insanın çalışmalarını da görebiliyoruz. Bu da bir alanda ilerlemek isteyenler için rakiplerini görmek adına gayet ideal bir yol oluyor.

 Türklerin Mitolojik Tanrıları, Uğur Saraç

Ambalajlama, animasyon, baskı tasarımı, dekor tasarımı, desen tasarımı, dijital fotoğrafçılık, el sanatları, endüstriyel tasarım, film, film şeridi oluşturma, fotoğraf, fotoğraf gazeteciliği, gazetecilik, grafik tasarım, görsel efektler, güzel sanatlar ve heykel sanatları gibi günlük hayatta, her yerde görmeye alışık olduğumuz alanların portföylerini görebiliriz.

Karikatür çizme, markalama, moda, moda stilistliği, mutfak sanatları, mühendislik, müzik, otomotiv tasarımı, reklamcılık, sahne sanatları, sanat yönetmenliği, sinema, sinemacılık, web geliştirme, web tasarımı, çizim, ürün tasarımı, illüstrasyon ve iç tasarım gibi piyasası geniş alanlara sahip sektörleri de bu platformda görmek mümkün.

Cosmic Love, Aykut Aydoğdu

Site, kendini geliştirmek isteyen her alandaki yaratıcı için çalışmalarının adım adım yapımlarını gösteren kullanıcıları da bünyesinde bulundurmakta. Bu adımları görselle birlikte sunduklarından kimi zaman öğretici bir platforma da dönüşebilmekte. Siteyi benzerlerinden ayıran kalitenin temelinde, ‘Adobe ID’ ile kayıt olunması yatıyor. Aslında birçok yerde gördüğümüz popüler görsellerin ilk olarak yüklendiği yer olmasından ötürü aynı tasarımcının görmediğimiz birçok çalışmalarını da görebiliyoruz. Ticari anlamda da logo, iş gücü ve network kurma gibi birçok faydalı kullanım alanları da olabiliyor. Şirket, siteyi kurarken kendilerine belirledikleri belli başlı inançlar ve vizyonlar ile çalışmalarını bu yönde ilerletmiş. Bunlar:

  • Mükemmel eser, hak ettiği etkiyi kazanarak verimli bir şekilde dünyaya yayılmalı.
  • Yaratıcı dünya, enerjisini eserleri yaratmaya adamalı, onları korumaya ya da desteklemeye değil.
  • En iyi yetenek sorunsuz bir şekilde doğru fırsatlara bağlanmalı.
  • Mükemmel eser hak ettiği güven ve niteliği almalı.
  • Yaratıcı kariyerler engellerden ve bürokrasiden arındırılmalı.
  • Yaratıcı düşünürler, dünyayı değiştirme adına gerekli olan, kendi fikirlerini gerçekleştirebilecek zamana ve araçlara sahip olmalı.

Turkish Celebrities, Uğur Saraç

Bu tür mecraların bu yazımızla da birlikte nice yaratıcı kesime ilham kaynağı olmasını temenni ediyoruz. Eğlendirip düşündüren tasarımları seyretmekten büyük keyif alacağız!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here