Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Seçkin bir tarihçi ve bilim insanı olan Deborah Lipstadt; Yahudi Soykırım’ı üzerine kitaplar yazan, araştırmalar yapan Amerikalı bir yazar. 1996 yılında, uzun araştırmaları sonucunda Yahudi Soykırımı ile ilgili bir kitap yazmış ve acı olayın arka planını dair bütün her şeyi büyük kitlelere ulaşmasını sağlamıştı. Ne yazık ki David Irving isimli “sözde tarihçi, yazar” o yıllarda Nazilerin gaz odaları kullanmadığını, ölen birçok Yahudi’nin tifo yüzünden yaşamını yitirdiğini söylemiş ve hatta çok daha ileri giderek Lipstadt’in kitabından hemen sonra, yaklaşık olarak 3 milyon kişinin yaşamını yitirdiği Auschwitz için “Disneyland for Tourists” diyebilecek gaflette dahi bulunan Irving’in davasını konu alan Denial‘ı mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

Filmin yönetmenliğini Mick Jackson(The Bodyguard; 1992, Temple Grandin; 2010) üstlenirken, senaryoyu ise The Reader(2008) ve Page Eight(2011) gibi filmlerden tanıdığımız David Hare kaleme alıyor.

Denial’ın oyuncu kadrosu ise muazzam; Oscar ödüllü Rachel Weisz, Andrew Scott, Timothy Spall, Tom Wilkinson yer alıyor. Biyogrofi-filmin konusuna gelince; Leipstadt, II. Dünya Savaşı’nda, Yahudi Soykırımı yaşanmadığını savunan yazar David Irving’e karşı verdiği hukuk mücadelesini anlatıyor. Filmin fragmanını hemen aşağıda izleyebilirsiniz:

 

 

Filmin müziklerini ise geçtiğimiz yıl En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo Oscar‘ına layık görülen Spotlight, Hobbit, The Lord of the Rings ve sayısız daha nice filmin müziklerini yapan Howard Shore hayat vermiş. Filmin orijinal müziklerini aşağıdaki playlist’ten dinleyebilirsiniz:

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here