Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapay zeka destekli “Al” adındaki robot, belediye başkanlığına aday oldu. Ayrıca Al, “herkese fayda sağlayacak adil ve dengeli politikalar” vaadinde bulunuyor.

Robot’un seçim afişi.

Yapay zeka destekli robotun arkasında, 2014 yılında Tama City’de belediye başkanlığına aday olmuş; ancak başarılı olamamış Michihito Matsuda bulunuyor. Matsuda, bu durumun dünyada bir ilk olduğunu belirtiyor.

 

Matsuda, ayrıca “Yapay zeka, Tama City’yi değişterecek. Yapay zekayla donanmış belediye başkanı sayesinde tarafsız ve dengeli bir politika güdeceğiz. Rüşvete, torpile ve duygusallığa yer yok! AI seçilirse 100 kişiden 99’u memnun olacak.” açıklamasını yaptı.

 

Tama City’de yaşayanların bazıları, şehrin çeşitli yerlerindeki seçim afişlerini görünce durumun bir şaka olduğunu düşünürken, bazıları ise yapay zekanın yetersiz ve yozlaşmış insanlara daha iyi bir alternatif oluşturduğu fikrini savunarak duruma daha ılımlı yaklaşıyor.

Şimdiden tartışmalara sebep olan durum, uzun süre de tartışılacak gibi duruyor. Peki siz bir robotun belediye başkanlığına aday olması konusunda ne düşünüyorsunuz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here