Çoğu zaman kendimizi bir şarkıyı veya bir melodiyi mırıldanırken yakalarız. Peki bu şarkı bizim dilimize neden takılır? Neden aklımızdan çıkmaz? İnsanların %90’ından fazlası bu durumu düzenli olarak yaşadığını söylüyor. Bilimsel olarak “EarWorm” olarak adlandırılan bu durum, kulağımızdan giren ve biz farkına varmadan beynimize yerleşen melodiler yüzünden oluşuyor.

Kafamızda Yerleşen ve Sürekli Dilimize Dolanan Şarkıları Nasıl Hatırlıyoruz?

İmgeler ve Kelimeler

  • Sürekli olarak tekrarlanan şarkılar aklımızda kalmaya yatkın. Yani tarzımız olmasa bile sürekli olarak karşımıza çıkan şarkılar dilimize dolanabilir.
  • Şarkılarda geçen kelimeler içerisinde bir obje var ise, o obje veya o objeye benzer bir şey görüldüğünde şarkı hatırlanır. Örneğin  “şemsiye” (umbrella) kelimesini duyduktan sonra aklımıza Rihanna’nın şarkısının gelmesi gibi.

Ruh Hali 

  • Earwormlar ruh halinize göre şekillenebilir. Neşeli olduğunuz bir anda bilinçaltınız size neşeli bir melodiyi hatırlatır. Stres altındayken sürekli olarak aynı şarkıyı mırıldanabiliriz, tehlike altında hissettiğimiz bir zamanda ise temposu yüksek müziklere yönelebiliriz.

Aşinalık

  • Bir şarkıya aşinalık, bu işin farklı etmenlerinden biri. Beyninizin düzenli olarak bir melodiyi tekrarlayabilmesi ve taze bir bilgi olarak tutabilmesi için o şarkıya farkında olarak veya olmadan aşinalık kazanması gerekiyor. Örneğin neden hiç hususi olarak açıp dinlemediğiniz bir şarkının aklınıza takıldığını merak ettiniz mi? Sebebi onu düzenli olarak mağazalarda, radyolarda veya televizyon programlarında dinliyor olmanız.
Müziğin bu durumdaki etkisi nedir?

Daniel Müllensiefen, Sebastian Funnel ve Lauren Stewart tarafından yapılan çalışmada, 3000 kişiye “En çok hangi şarkıların dillerine takıldıkları” sorulmuş ve deneklerden elde edilen şarkı listeleri aracılığıyla bir top 10 listesi oluşturulmuştur.

1.Bad Romance – Lady Gaga

2.Can’t Get You Out Of My Head – Kylie Minogue

3.Don’t Stop Believing – Journey

4.Somebody That I Used To Know – Gotye

5.Moves Like Jagger – Maroon 5

6.California Gurls – Katy Perry

7.Bohemian Rhapsody – Queen

8.Alejandro – Lady Gaga

9.Poker Face – Lady Gaga

10.Single Ladies – Beyoncé / Rolling in the Deep – Adele

Bir Şarkı Hangi Durumlarda “Earworm” Olur?

1. Tempo: Dile takılan şarkılar genellikle yüksek tempoya sahiptir. Beynimizin hareketli şarkıları, yavaş tempolu şarkılardan daha çok sevdiği düşüncesi, dilimize takılan şarkılar ve hareket arasındaki ilişkiden kaynaklanıyor olabilir. Birçok insan yürüyüş, koşu veya diş fırçalama gibi düzenli aktiviteler yaparlarken dillerine bir şarkı takıldığını belirtiyor.

2. Jenerik melodi formları:  “Earworm” olan tonların daha fazla tekrarlan ve kendine özgü bir melodisi olduğu görülmüş. Örneğin içinde aynı çocuk şiirlerinde ve korolardaki gibi ritmik ve kolay takip edilebilen melodiler içeren şarkılar “earworm” olmaya daha yatkın. Çünkü beyin bu tarz melodileri daha kolay hatırlamaya eğilimli.

3. Alışılmadık perde paternleri: Bu tip şarkılar, “ortalama bir pop şarkıdan” beklenenden daha fazla sıçrayışa veya az rastlanan büyük sıçrayışlara sahiptir. Melodi formunun şarkıları daha hatırlanabilir yaptığı fikri alışılmadık perde modelleri için de geçerlidir. Bunun sebebi beynimizin, melodide “Goldilocks” karmaşıklık seviyesi yani çok kolay olmayan ama yine de hatırlanabilen bir melodi türünü aramasıdır.

Kaynak: https://emoji.com.tr/aklimiza-takilan-sarkilar/ – http://kafanrahat.com/neden/sarkilar-aklimiza-neden-takilir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here