Bir önceki “Bayram Tatili Rotası Belirleniyor: Yurtiçi Lokasyon Önerileri” başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere; Kurban Bayramı yaklaşıyor… Bayramların sevdiklerimizle birleştirici özelliği kadar bayram tatilinin güzelliği de kalplerimizde yer edinen bir diğer özelliğidir. Ancak ne yazık ki bazen, imkanlar çok da uzak şehirlere gitmemize izin vermiyor. İşte böyle durumlarda İstanbul’a yakın tatil yerleri, imdadımıza koşan en önemli kurtarıcılarımız! Bu yazımızda kurban bayramını İstanbul sınırları içerisinde geçirecek olanlara lokasyon önerilerimizi yazdık!

1- Ağva

Ağva, Göksu ve Yeşilçay arasında kalan ve İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta olan bir konuma sahiptir. Kumsalı, koyları ve yemyeşil doğasıyla insanı kendine çeken ve İstanbul’un gürültüsünden uzakta, ona nefes alma şansı tanıyan Ağva’da, vakit geçirebileceğiniz pek çok güzel yer ve konaklayabileceğiniz birçok küçük otel yer almaktadır. Kilim Koyu, Saklı Göl, Gelin Kayası; buraya geldiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerdir. Ayrıca Ağva’ya sadece 15 dakika uzaklıkta olan Kilimli ve Kadırga koyları da, piknik veya kamp yapmak ya da denize girmek için en çok tercih edilen yerler arasındadır.

2- Polonezköy

Polonezköy, İstanbul’a sadece 25 km uzaklıkta olması sebebiyle, şehrin karmaşasından bunalan İstanbulluların yaz-kış tatil için tercih ettiği bir rotadır. Yeşilin her tonunu içinde bulundurması dışında ilginç de bir tarihi vardır: Rusların Polonya işgali ile Osmanlı-Leh dostluğu başlar ve milliyetçi Leh fikir adamları mücadelesinde başarısız olunca Osmanlı topraklarına sığınırlar ve tıpkı Polonya’daki gibi şirin bir köy kurarlar. İlk başta Adampol adını alan köy daha sonra Polonezköy’e dönüşür. Bayramınızı Polonezköy’ün ilgi çekici atmosferinde keyifli bir tatil ile geçirebilirsiniz.

3- Yalıköy

İstanbul, Çatalca’ya bağlı Yalıköy, eski bir Rum balıkçı köyüdür. Ve bu köy, 100 metre genişliğinde ve 12 kilometre uzunluğundaki bir kumsala ev sahipliği yaparak, ormanlarıyla doğa tutkunlarının da uğrak noktası oluyor. Bayram için ideal bir tatil köyü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

4- Anadolu Kavağı 

Doğanın içindeki bu nadide yerde önce Yoros Kalesi’ni gezip Boğaz’ı tepeden seyredebilir, sonra da oradaki mekânlardan birinde harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Gününüzü geçirmenize son derece değecek bir konumdur.

5- Japon Bahçesi

Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesi, İstanbul’da yaşayan pek çok insanın hala pek bilmediği doğa harikası yerlerden. İçeride Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri ve yapay bir göl bulunuyor. Sakinliği nedeniyle de kendinizi dinleyebileceğiniz, bunu yaparken de atmosferden büyülenebileceğiniz bir yerdir.

6- Kuzguncuk

Rengarenk konaklar, korunmuş yeşil, insana kendisini başka bir tatil beldesindeymiş gibi hissettiriyor. Bu nedenle bir hafta sonu, hele ki mevsim kışsa, Kuzguncuk’un muhteşem sokaklarında yürüyebilir; rengarenk konakların fotoğraflarını çekebilir ve şirin mi şirin kafelerinde oturarak kendinizi dinleyebilirsiniz.

7- Büyükada

Huzurun konumu… Çok kafa dinlemelik bir yer olduğunu söyleyemesek de, cıvıl cıvıl haliyle içimizi ısıtır cinstendir. Bayram tatilinizi Büyükada’nın o nostaljik atmosferinde sadece yürüyüş yapmak için bile kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here