Dünyada birçok festivale konu olan kısa filmlerden çoğumuz bihaberiz. Kısa filmlerin süresi üzerinde herhangi bir uzlaşma yok fakat bazı kaynaklarda, 30 dakikanın altında olan filmlere “kısa film” denilmekte.

Kısa filmin en can alıcı noktası ise bir konu ya da problemi hap şeklinde önümüze koyması. Anlaşılabilirliği ve okunabilirliği kolay olmalıdır kısa filmlerin. Bu dediklerimize takiben; kısa filmlerde konular sade ve kestirmeden giderek anlatılmalı. Ayrıca kısa filmlerde alt metinleri oluşturmak, uzun metrajlı filmlere göre daha zor olabilmekte. Anlatılan konunun ”kısa” bir zaman içerisine yerleştirileceğini göz önünde bulundurarak yönetmenin en sade dili kullanıp bir metin çıkarması demek iyi bir kısa filmin temelinin atılması demektir. Sonuç olarak uzun metrajlı filmlerde gördüğümüz karakter analizleri ve mekan betimlemeleri için kısa filmin vakti yoktur. Bu durum akıllara bu türün ”kısıtlı” bir alan olduğu fikrini getirebilir fakat kısa filmler zaten öznel işlerdir.

Genelde öğrenci işi olarak adlandırılır ve ekonomik kaygılar yüzünden kısa film çekildiği düşünülebilir ama bu tamamen filmi çeken yönetmenle alakalıdır. Planını kendi oluşturur; bütçesini, mekanını ve oyuncusunu kendi belirler. Dolayısıyla yönetmen, bu film için kimseye hesap vermek zorunda değildir. İstediği metni yazar, istediği her açıyı alır. Aslında bu kısacık vakitlerin içinde çok fazla sınırsızlık mevcuttur. İşte sizin için seçtiğimiz kısa filmler.

1- Curfew (2012)

Psikolojisi bozuk olan Richie, hayatını yalnız geçiren bir adamdır. İntiharın eşiğinde olan Richie’nin hayatı kız kardeşinden aldığı bir telefonla değişir. Küçük yeğeni Sophia ile vakit geçirmeye başlayan Richie, bakalım hayatın güzelliklerini fark edebilecek mi?

Yönetmen: Shawn Christensen

 

2- Hotel Chevalier (2007)

The Darjeeling Limited filminin girişi olarak bilinen bu kısa film; en küçük kardeş olan Jack’in eski kız arkadaşı ile arasındaki bitmek bilmeyen ilişkiyi konu alıyor. Wes Anderson, elbette bu filmde de yine simetrisi ve müzik zevkiyle bizi büyülemeyi başarıyor.

Yönetmen: Wes Anderson

3- The Cat Piano (2009)

Nick Cave’in anlatıcı olarak karşımıza çıktığı bu kısa film, müzisyen kedilerin gizemli bir şekilde ortadan kayboluşunu ve bu olayın sırrını çözmek isteyen tutkulu aynı zamanda bohem kedilere hayranlık duyan şair bir kedinin hayatını ele alıyor.

Yönetmen: Eddie White, Ari Gibson

 

4- One-Minute Time Machine (2014)

Bir flört etrafında gelişen zamanda yolculuk kavramı, içine biraz da kara mizah katarak derinleştiriliyor. Brian Dietzen ve Erinn Hayes’ın sade ve birbirini tekrar eden diyalogları ise şahane.

Yönetmen: Devon Avery

 

5- Ta’rîz; Gri Şehrin Renkli Çocukları (2015)

Türkiye’deki ve İstanbul’daki graffiti kültürünün gelişimini mercek altına alan belgesel kurgusu ve müzikleriyle göz dolduruyor. Birçok festivalde kendini gösteren bu belgeselin bir de Türkçe sözlü rap müzikle ilgili olacak olan belgeseli Ta’rîz; Dişe Diş Söze Söz’ü merakla bekliyoruz.

Yönetmen: Sezer Ağgez

 

6- Piper (2016)

Yavru bir kuşun hayatı keşfediş hikayesini ve cesaretini konu alan bu animasyonda; korkularımızla yüzleşmemiz gerektiğini ve hayattaki olumsuzluklara karşı göğüs germemiz gerektiği gözler önüne seriliyor.

Yönetmen: Alan Barillaro

 

7- Hala (2012)

Babasının vasiyeti üzerine köyüne geri dönen İhsan Hala’nın hayat hikayesini konu alan filmde; sade ve huzurlu yaşamına konuk oluyoruz. Köy halkının, İhsan Hala’ya karşı olan yaklaşımları ise artık sadece ”insan” olmanın önemini bir kez daha akıllara getiriyor.

Yönetmen: Veysel Akşahin

8- Skhizein (2008)

Bir meteorun kendisine çarpmasıyla, kendisine 91 cm uzakta yaşayan Henry’nin hayat hikayesini ele alan animasyonda kendinizi hayata dair derin düşüncelerin içinde bulacaksınız.

Yönetmen: Jérémy Clapin

 

9- Inside (2002)

Başrolünde Jeremy Sisto’yu izlediğimiz filmde çoklu kişilik bozukluğu konusuna değiniliyor. 5 dakikalık kısa bir zaman dilimine ustalıkla büyük bir gerilim sığdırılmış. Seslerin senkronizasyonu ve oyunculuklar ise çok başarılı.

Yönetmen: Trevor Sands

 

10- Jack – A Stanley Parable 

The Stanley Parable oyunundan ve Truman Show filminden esinlenerek çekilmiş olan bu kısa filmde ”kader” kavramı usta bir biçimde ele alınıyor.

Yönetmen: Chris Hailes

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here