1 Nisan 1919’da Weimar’da kurulan ve günümüzde dahi kabul edilen tasarım eğitimi ilkelerinin pek çoğunun doğduğu yer olan Bauhaus, bu yıl 100. yaşını kutladı. Yenilikçi ve fonksiyonel tasarımlarda temel geometri ögelerinin sık sık kendine yer bulduğu, ‘Form follows function’ mottosu ile tasarımda formun fonksiyonu takip ettiği ve ona göre şekillendiği öğretilen okulda estetik, kaliteli işçilik, dayanıklılık ve kullanışlılık tasarıma yön veren en önemli özellikler olarak kabul gördü. 100 yıldır pek çok mimarı, tasarımcıyı ve markayı etkisi altına alan okul, 2019 yılında da saygı ve farkındalık çalışmaları adı altında çoğu tasarım platformunda adından söz ettirmeyi ihmal etmedi. Moda dünyasında da 100. yıla özel olarak Bauhaus’un tasarım ilkeleri doğrultusunda koleksiyonlar tanıtıldı.

2007 yılında kurulan Londra merkezli moda markası COS, ‘Archive Editions Bauhaus’ ismini verdikleri kapsül sonbahar koleksiyonu ile Bauhaus’un kuruluşunun yüzüncü yılı şerefine ondan aldığı ilhamla, adeta saygı duruşunda bulunuyor. Markanın manifestosu ve tasarım ilkeleri de 12 yıldır Bauhaus’un temellerine dayanan bir çizgide ilerlemeye devam ediyor.

100 yıl önce, temelinde el işçiliği olan grafik tasarımı, mimari, ürün tasarımı, baskı gibi disiplinleri birlikte ele alarak yola çıkan Bauhaus; sanatın sosyal anlamda önemli bir rol üstlendiği bir oluşum aynı zamanda. COS giyim markası da bu ilkeler doğrultusunda geleneksel metotları yeni tekniklerle birleştirerek zamansız ve klasik parçalar tasarlamayı amaçlıyor.

“COS’un 12 yıllık geniş skalalı arşivinden kesitler sunan Bauhaus kapsül koleksiyonu 6 kadın, 6 erkek giyim ve 1 aksesuar tasarımından meydana geliyor. Sanat akımının ünlü olduğu geometrik formlara ve şekillere odaklanan koleksiyon aynı zamanda Bauhaus okul binasını da anımsatan gri, kırık beyaz ve monokrom renk paletiyle hayat buluyor.”

 

Tasarımda yalnızca giyimle sınırlı kalmayan marka, mağazalarının mimari açıdan da ziyaretçileri çeken, modern yapılar olmasına önem veriyor. Dünyanın farklı yerlerinden bazı COS mağazaları:

Bağdat Caddesi, İstanbul

 

Rue Des Rosiers, Paris

 

Martin Place, Sydney

 

Coal Drops Yard, Londra

 

Ginza, Tokyo

 

Olympic Theatre, Los Angeles

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here