Batman, şehri Gotham’ın yılmaz koruyucusu. Başlangıçta ailesinin ölümünün intikamını almak için yarasa kostümünü giyen Bruce Wayne, daha sonraları kendini Gotham Şehri’ni korumaya ayırdı. Üstelik Gotham’ın korunmaya oldukça ihtiyacı var. Bunun sebebi Gotham’ın tam bir suç şehri olması.  Pek çok tehlikeli ve kötü adamı bünyesinde barındıran Gotham’ın, Batman’e gerçekten ihtiyacı var. Batman’in de Gotham’a…

Batman’in ve Gotham’ın en tehlikeli 10 kötü adamını sizler için derledik. Bu listeyi okuduğunuzda Batman’in işinin ne kadar zor olduğunu siz de anlayacaksınız.

10 – Poison Ivy

Çizgi roman dünyasının ikonik kadın karakterlerinden olan Poison Ivy, listemizin 10. basamağındaki kötü karakter. Bitkileri kontrol edebilen Poison Ivy, hazırladığı iksir ve zehirli gazlarla istediği kişiyi etkisi altına alabiliyor. Cazibesini de kullanarak özellikle erkekler üzerinde büyük bir etki bırakan Ivy, bu şekilde suç dünyasında varlığını koruyor. Tek isteği Gotham’daki bitkilerin varlığını sürdürmesi olsa da Ivy, ne yazık ki daha kötü amaçlar için Gotham’da varlığını sürdürüyor.

9 – Riddler

Edward Nygma ya da diğer adıyla Riddler, oldukça zeki bir karakter. Ancak zekasını ne yazık ki kötülük dolu planlarında kullanan Riddler, bu planlarını hazırlarken bulmacalardan ve zihin oyunlarından faydalanıyor. Manipülasyon yetenekleriyle karşısındaki kişileri kolay bir şekilde etkisi altına alabilen Riddler, her ne kadar fiziksel olarak tehdit oluşturmasa da zekasıyla oldukça tehlikeli bir karakter. Bu özellikleriyle Batman’e ve diğer kahramanlara zor anlar yaşatan Riddler, renkli görünüşünün arkasında cani bir psikopat barındırmakta.

8 – Mr. Freeze

Listedeki çoğu kötü karakter duygusuz olsa da Mr. Freeze bunlardan biri değil. Depresif bir çocukluk geçiren Victor Fries, genç Nora ile tanıştığında tekrar hayata döndü. Ancak Fries’ın bu mutluluğu kısa sürdü. Biricik aşkı Nora, ölümcül bir hastalığa yakalandı. Derin bir kedere boğulan Fries, Nora’yı tekrar hayata döndürmek için bazı deneyler yaptı. Fries deneylerinde kriyojenik teknolojisini kullandı. Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi. Laboratuvarda meydana gelen bir patlama sonunda Victor Fries, artık sadece dondurucu soğukta hayatta kalabilen Mr. Freeze olarak hayatına devam edebilecekti.

7 – Hugo Strange

Çılgın bilim adamları pek yapımda kötü karakterler olarak karşımıza çıkmıştır. Batman’in şehri Gotham’ın çılgın bilim adamı Hugo Strange. Arkham Tımarhanesi’ndeki akli dengesi bozuk kişiler üzerinde yaptığı deneylerle bu kişileri korkunç ve tehlikeli varlıklara dönüştüren Strange, Gotham’ın ve Batman’in en tehlikeli düşmanlarından biri arasında yer alıyor. Her ne kadar diğer kötü karakterlerin gerisinde kalsa da daha önce hiçbir kötü karakterin bilmediği bir bilgiye sahip. Batman’in gerçek kimliğine… Bu bilgiyi kullanarak Batman’in başına oldukça büyük dertler açan Strange, sırf bu özelliği ile Batman için büyük bir tehlike oluşturuyor.

6 – Penguin

Gotham bir suç şehri ve bir suç şehrinde mafya kavramı olmazsa olmazlardan. Penguin de Gotham’ın mafya adamlarının başında geliyor. Sürekli giydiği smokini ve paytak yürüyüşüyle bir pengueni andıran Oswald Cobblepot, çeşitli cinayetlere ve suç olaylarına karışmış bir mafya babası. Batman’in değişik hikayelerinde farklı versiyonlarıyla yer alan Penguin, Batman’in daimi düşmanları arasında sayılıyor. Parasını ve ikna kabiliyetini kullanarak insanları suça azmettiren Penguin, ele geçirilmesi zor bir karakter. Öyle ki Gotham’ın polis gücü de bazen yetersiz kalıyor. Her ne kadar ulaşılabilmesi zor bir karakter olsa da Batman’in karşısında korkudan tir tir titreyen Penguin, Batman’e rağmen Gotham’ın suç dünyasının başını çekiyor.

5 – Two Face

Her kesin bir iyi yanı bir de kötü yanı vardır. Two Face de bunun en büyük göstergelerinden birisi. Adaleti savunan başarılı avukat Harvey Dent, bir çete savaşı esnasında yüzüne gelen asit şişesi sonrası oldukça değişti. Yüzünün bir yarısı asit yüzünden tanınmayacak hale gelen Dent, yüzüne aldığı fiziksel hasar ile birlikte zihinsel olarak da derin bir hasar aldı. Zihinsel olarak oldukça yıpranan Dent, kendisini bir anda önceden savaştığı suç dünyasının içinde buldu. Artık kararlarını madeni bir para sayesinde almaya başlayan Dent, o kazaya kadar iyiliğin en büyük simgelerinden biri olsa da kazadan sonra artık içinde biriktirdiği kötülüğün açığa çıkmasına engel olamadı.

4 – Bane

Listenin bu basamağına kadarki kötü karakterlerin en büyük silahı zekalarıydı ancak Bane’i ön plana çıkaran özelliği devasa gücü. Yaşamı boyunca hapishanelerde bulunmuş, sayısız işkencelere, deneylere tabi tutulmuş olan Bane, vücüduna enjekte ettiği madde Venom sayesinde devasa bir canavara dönüşebiliyor. Venom’un yardımıyla fiziksel gücün sınırlarını zorlayan Bane, yılların getirdiği acı ve öfkeyle en acımasız karakterlerden biri. Ancak Bane’in bu listede olmasının en büyük sebebi Batman’i kelimenin tam anlamıyla kırması. Knightfall hikayesinde Batcave’e girip dizi ile Batman’in omurgasını iki parçaya ayıran Bane, ne kadar güçlü ve acımasız olduğunu gösterdi.

3 – Ra’s Al Ghul

Ra’s Al Ghul, Batman’in üstesinden gelmek zorunda olduğu pek çok tehdit türlerinin kaynağını oluşturuyor. Gotham’da işlediği suçlarla birlikte elinde bulundurduğu Lazarus Pit sayesinde yıllarca hayatta kalmayı başarabilen Ra’s Al Ghul, aynı zamanda League of Assassins’in de lideri. Bane kadar fiziksel güçü olmasa da sahip olduğu ani iyileşme yeteneği sayesinde Ra’s Al Ghul, Batman’in karşısında yer alan en tehlikeli kişilerden biri. Yaşamını sürdürdüğü uzun yıllar boyunca dövüş yeteneklerini geliştiren Ra’s Al Ghul, yaptığı şeytani planlarla da kendisini sürekli hatırlatan bir kötülük simgesi.

2 – Court of Owls

Gotham gibi bir şehrin gizli bir tarikata ev sahipliği yapması pek şaşırtıcı değil. Ancak bu tarikatın varlığını uzun yıllar sürdürmesi ve Gotham’ı gizli kapaklı bir şekilde yönetmesi oldukça korkutucu. Üstelik bu tarikat sirklerde çalışan insanları eğitip soğukkanlı suikastçilere dönüştürüyorsa kesinlikle korkulması gerekir. Court of Owls, bu özelliklere gayet uyuyor ve Batman’in işi bu sefer gerçekten zor. Yıllardır Gotham’ı kendi şehri olarak gören Batman, bu kez şehrinin asıl sahipleri olduklarını iddia eden bir grup insanla savaşmak zorunda. Her ne kadar Dick Grayson’ı evlat edinerek onu Talon olmaktan kurtarsa da şehri Gotham’ı da aynı şekilde kurtarması biraz zor görünüyor. Çünkü bu sefer gölgeler ardına gizlenen sadece kendisi değil.

1 – Joker

Böyle bir listenin ilk sırasındaki ismi eminiz ki çoğu kişi doğru tahmin etmiştir. Bane kadar güçlü, Riddler kadar zeki olmasa da Joker, ne olursa olsun Batman’in en özel ve en tehlikeli düşmanı. Kargaşanın ve kaosun en büyük temsilcisi olan ve varlığı boyunca gizemini koruyan Joker, Batman’e ve Batman’in etrafındaki kişilere sayısız zarar verdi. Batman tarafından defalarca hırpalanmasına, hapse atılmasına rağmen bir türlü engellenemeyen Joker, yüzünden o şeytani ve korkutucu gülümsemesi eksik etmeyecek. Derin bir karakter yapısına sahip olan bu tehlikeli kişilik, sadece Batman’in değil tüm Gotham’ın hatta tüm DC Evreni’nin dikkat etmesi gereken en tehlikeli varlık. Çünkü Joker, herkesin içindeki o delilik olduğu kadar öngörülemeyen bir canavar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here