Hepimizin en sevdiği süper kahramanlardan olan, DC Universe’ün göz bebeği, Superman’i  hazırlıklı olursa dövebilen gizemli ve milyoner adam Batman hakkında her şeyi bildiğinizi düşünüyor musunuz? Belki de bilmediğiniz bazı şeyler vardır. Hadi beraber okuyalım…

1- Batcave’e girmenin birden fazla yolu vardır

Batcave sadece bir değil birçok yoldan ulaşılabilirdir. Wayne Malikesindeki büyük babanın saatinin arkasındaki gizli bir kapıdan, Bruce Wayne’in ofisindeki sandalyesinin altındaki gizli geçitten de ulaşılabilir.

2- Her yılbaşında Komiser Gordon’a hediye verir

Batman, pipo içen Komiser Gordon’a her yıl tütün hediye eder. “Have Yourself a Deadly Little Christmas!” adlı çıkan Batman sayısında görülmüştür.

3- Batman’in kulakları da bir silahtır

Tamam, adamın her yeri zaten bir silah da kulaklarını hiç düşünmüş müydük bu zamana kadar? O sivri uçlu uzun kulaklarını fırlatabilir birer silah haline getirmiş.

4- Batman’in ataları da Batcave’i kullanmışlardır

Bruce Wayne’den önce ataları Batcave’i çok önceler öncesi yaratmışlardır. Solomon ve Jashua Wayne, bu mağarayı kullanarak köleleri, köle hayatından kurtarmış ve onları mağaradan kaçırmışlardır.

5- Frank Sinatra Joker’i oynamak istemiş

Frank Sinatra, 1966’da yayınlanan Batman’ın televizyon dizisinde Joker rolünü canlandırmak istemiştir fakat rol Cesar Romero’ya çoktan verilmişti. Frank Sinatra rolü alamadığı için çok sinirlenmiş.

6- Batman, Darkseid’i yenmiştir… Hem de iki kez.

Darkseid, DC evreninin en büyük ve güçlü kötü karakteridir. O kadar güçlüdür ki Superman ile kafa kafaya dövüşebilir. Batman, dümdüz bir ölümlü olmasına rağmen Darkseid’i iki kere yenmiştir. İlkinde onu Tanrı-öldüren bir silahla vurur ve onun planları bozar, ikincisinde ise Justice League tarafından tasarlanan, giyildiğinde hayatının süresini azaltan fakat çok fazla güç bahşeden bir zırh giyer ve oğlu Damian’ı kurtarmak için Darkseid’i pataklar.

7- Batman önceden insanları öldürürdü.

Şimdiki Batman insanları öldürmez, ne kadar kötü olsalar da hatta Joker olsa bile öldürmez ama ilk zamanlar böyle değildi. Batman, suçluları patır kütür döven, tekme atarak kafasını kırarak öldüren ve onları asidin içine fırlatan bir yasadışı kahramandı.

8- Batman’ın esinlenildiği karakterler…

Zorro, 1919 yılında Pulp dergisinde Johnston McCulley tarafından yaratılan hayali bir karakterdir, The Shadow, 1930 yılları civarlarında yaratılmış bir drama çizgi romanı karakteridir ve Drakula, Bram Stoker’ın 3. Vlad’dan esinlenerek yarattığı bir karakterdir. Bob Kane, Batman karakterini Zorro’dan, Shadow’dan ve The Draculadan esinlenerek yaratmış.

9- Batman, Wolverine ile birleşmiştir.

1996’da bir Marvel/DC ortak çizgi romanında Batman ve Wolverine bir olmuşlardır ve ortaya Dark Claw adlı bir karakter ortaya çıkmıştır. Gerçek adı da Logan Wayne… Bence komik biraz.

10- Kendinen büyük bir abisi vardır.

Normalde bildiğimiz üzere Batman ailesi öldürülmüş yetim bir çocuktur herkes öyle biliyor, hatta kendisi de bir süre böyle biliyordu. Ailesi Bruce’dan bir abisi olduğunu gizli tutmuş çünkü Thomas Wayne Jr. isimli abisi bir trafik kazasından sonra mental olarak dengesiz ve tehlikelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here