Ünlü otomotiv şirketi Ford Motor Company nasıl kuruldu? Kim kurdu? Merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Tam adıyla Henry Martın Ford 30 Temmuz 1863 tarihinde ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit kentinde İrlanda kökenli bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya geldi.

Annesini kaybettiğinde 12 yaşındaydı ve kendi için yaptığı mekanik atölyesinde zamanını geçiriyordu. 15 yaşında ilk buharlı makinesini bu atölyede yaptı. 1879’da Detroit’te cep saatleri yapan bir firmada çıraklık yaptı. Bu konuda uzmanlaştı.

1882 yılında buharlı makine montörü olarak işe girdi. Ardından Westing House Company‘de iş bularak benzin motorları konusunda uzmanlaştı. 1888 yılında Clara J Bryant ile evlendi. Clara bir çiftçinin kızıydı. Clara ile evlendikten sonra bir kereste fabrikası kurdu. Ve maddi durumunu toparladı.

edison ve henry ford

Ardından Thomas Edison‘un 1880 yılında kurduğu ”Thomas Illuminating’‘ şirketinde mühendis olarak işe girdi ve 1894 yılının başlarında baş mühendisliğe terfi etti. Burada mühendis arkadaşlarıyla birlikte ileride yapacağı Quadricyle adlı otomobilin temellerini attı.

1896 yılında ilk otomobili üretti. Ouadricyle adlı otomobilin üretimi için uzun zamanlar harcadı. Edison’un şirketinden ayrılarak 1899 yılında kendi şirketini kurmaya karar verdi. Detroit Automobile Company‘i kurdu. Fakat çok geçmeden maddi durumlardan dolayı şirketi kapatmak zorunda kaldı.

1902 yılında Ford Motor Şirketini kurdu ve ilk otomobili satmaya başladı. Ardından 1913 yılında ‘‘Model T” adlı otomobilini üretirken yürüyen bantlı sistemi getirdi (Bu fordizm olarak kitaplara işlenmiştir.). Model T yok satmaya başlamıştı. Avrupa’ya açıldı. İngiltere’de yeni bir şube açtı. Ford, şirketinin kuruluşundan bu yana hiç borç almadı. İşçilere yüksek miktarlarda maaş verdi. Herkes Ford’un şirketinde çalışmak istiyordu. Tarım araçları üreterek yelpazesini genişletti. 1928 yılına gelindiğinde 15 milyonuncu aracını üretti.

Henry Ford ModelT ile birlikte

1915 yılında tüm tanınmış kişilerle birlikte savaşı engelleyebilmek adına gemiyle Avrupa’ya gitti.Ancak bu olumlu bir sonuç vermedi.

1918 yılında senatör olmak için adaylığını koydu fakat kazanamadı.

1919 yılında Ford Motor Company’deki tüm hisselerini sattı. Yolcu ve kargo uçaklarının üretimi işine girdi.

Ford savaş malzemesi teslimatlarında da bir numaraydı. Ama daima savaş karşıtı bir adamdı. 1936’da barışın güvence altına alınması için Ford Foundation vakfını kurdu.

1943 yılında oğlu Edsel, Ford şirketinin yönetimi tekrardan ele aldı. 1945 ise Edsel,oğlu Henry Ford II’ye yönetimi devretti.

Henry Ford ve Edsel Ford

7 Nisan 1947 yılında 84 yaşından hayata gözlerini yumdu.

KAYNAKÇA: 1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here