Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

4 Eylül 1981’de Houston, Texas’ta dünyaya gelen Beyoncé şarkı söylemeye erken yaşlarda başladı. Beyoncé’nin küçük yaşlarından itibaren müzik alanındaki en büyük idolü Michael Jackson’dı ve onun şarkılarına özenle çalışıp onun gibi şarkı söyleyebilmek için uğraşırdı. Jackson’ın ölümünün beşinci yıl dönümünde de kendi internet sitesi üzerinden şu mesajı yayınladı:

“Michael Jackson beni değiştirdi ve bugünlere gelmemde bana yardımcı oldu. Teşekkürler, Michael.”

İlerleyen yıllarda, kuzeni Kelly Rowland ve sınıf arkadaşıyla beraber bir müzik grubu kurdular. Babası Matthew Knowles, grubun menajerliğini üstlendi ve grup 1998 yılında grupla aynı ismi taşıyan Destiny’s Child adlı ilk albümlerini yayınladı. Kısa sürede R&B alanının en popülerlerinden olan grup, ikinci albümlerindeki “Bills, Bills, Bills” şarkısıyla listelerde bir numaraya oturdu.

Bir yandan müzik kariyerine grubuyla devam ederken öte yandan başka projelerle de ilgilenmeye başladı. 2001 yılında MTV yapımı Carmen: A Hiphop Opera‘da rol aldı.

Aynı yıllarda müzik kariyerinde de büyük adımlar atmaya başladı ve 2003 yılında ilk solo albümü Dangerously in Love‘ı çıkardı. Albümü büyük bir başarı yakaladı ve Beyoncé bu albümle tam 5 Grammy Ödülü kazandı. Albümde Missy Elliott, Jay-Z ve Sean Paul gibi isimlerle çalıştı. Jay-Z ile sevgili olduğu yönünde iddialar ortaya atılsa da reddetti.

2004 yılında Destiny’s Child‘ın son albümü Destiny Fulfilled yayımlandı ve grup resmi olarak yollarını ayırdı.

Solo albümleriyle kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya devam etti. 2006 yılında çıkardığı ikinci solo albümünde Irreplaceable ve Deja Vu gibi hit şarkılara imza attı. Aynı yıl Jennifer Hudson’la birlikte Dreamgirls adlı filmde rol aldı.

2008 yılında küçük ve özel bir törende rap sanatçısı Jay-Z ile evlendi. Yeni evliler, müzik çalışmalarında hız kesmediler ve Beyoncé aynı yıl “I am… Sasha Fierce” adlı albümünü çıkardı.

Sasha Fierce, Beyoncé’nin alter egosunun adıydı. Bu şekilde bize sahne kişiliğiyle gerçek kişiliğinin birbirinden farklı olduğunu hatırlatıyordu. 2010 yılında yaptığı bir açıklamadaysa artık bu ayrıma ihtiyacı olmadığını, büyüyüp olgunlaştığını, benlik algısının artık çok daha sağlam olduğunu ve kendisini Sasha Fierce’la birleştirebildiğini dile getirdi.

2009 yılının Ocak ayında, açılış töreninde Barack Obama ve Michelle Obama için şarkı söyledi. 2010 yılında, yılbaşı gecesi Libyalı lider Muammer Kaddafi için özel bir konser verdi. Bu nedenle çok fazla eleştirilen Beyoncé, bu konserden tüm kazancını Haiti’deki depremzedelere bağışladı ve bu konserden babasının sorumlu olduğunu söyleyerek babasının menajeri olarak görevine son verdi.

2013 yılında Barack Obama’nın ikinci açılış töreninde şarkısını önceden kaydettiği ve törende playback yaptığı iddialarıyla eleştirildi.

2010 yılında Grammy Ödülleri’nden 6 ödülle ayrılan Beyoncé, bir gecede en çok ödül kazanan kadın sanatçı unvanını aldı. Beyoncé’nin toplamda 22 Grammy Ödülü bulunuyor ve kendisi aynı zamanda Grammy Ödülleri’ne en çok aday gösterilen kadın sanatçı.

2011 yılında MTV Video Müzik Ödülleri’nde hamile olduğunu duyurdu ve 7 Ocak 2012’de kızı Blue Ivy’yi dünyaya getirdi.

Beyoncé, her çıkardığı albümle birlikte yeni rekorlara imza atmaya devam etti. 2013 yılında kendi adını taşıyan Beyoncé albümünü yayınladı ve Bilboard 200 listesinde bir numaraya tırmandı.

2016 yılında daha önce Kelly Rowland’la birlikte çıktığı Super Bowl sahnesine bu defa Chris Martin ve Bruno Mars’la birlikte döndü. Yeni single’ı Formation performansıyla herkesi kendisine bir kez daha hayran bıraktı. Yeni şarkısıyla Katrina Kasırgası’na ve siyahi bireylere yapılan ayrımcılığa dikkat çekti.

Sadece 2 ay sonra, HBO’da Lemonade isimli bir saat uzunluğunda bir film yayınlandı. Film, Beyoncé’nin yeni albümünden şarkılarını içeriyordu. Albüm, eşi Jay-Z’nin ihaneti konusuna odaklanmıştı. Albümde Kendrick Lamar, The Weeknd gibi önemli isimlerle birlikte çalıştı. Bu albümün getirdiği başarıyla birlikte, Beyoncé bir kez daha tarihe geçti. Altı solo albümünün tamamı da Billboard listesinde 1. sıraya ulaşmıştı.

2017 yılındaysa, Instagram hesabından ikiz bebeklere hamile olduğunu duyurdu. İkiz bebeklerine hamileyken Grammy Ödülleri’nde Lemonade albümünden şarkılar söylediği performansıyla adeta nefeslerimizi kesti. Geçtiğimiz Haziran ayında, ikiz bebekleri Sir ve Rumi’yi dünyaya getirdi.

Kariyeri başarılarla dolu yıldızın yeni çalışmalarını da heyecanla bekliyoruz!

Kaynak: 1.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here