İtalyan heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini’nin eserlerine İtalya’nın her köşesinde rastlamanız mümkün. Büyülü güzellikteki bu eserler, özellikle de Roma’yı çepeçevre sarmış durumda. Roma’daki eserlerin neredeyse yüzde yetmişi bu çalışkan mimara ait. Eğer Roma’ya gitme fırsatınız yoksa ve bu mükemmel eserleri görmek için sabırsızlanıyorsanız, işte sizin için Roma’da bulunan bazı Bernini eserleri:

Piazza Navona

Fountain of the Four Rivers, Piazza Navona | © cloudsoup/FlickrPiazza Navona Caddesinde bulunan Dört Nehir Çeşmesi isimli bu eser, Bernini’nin kuşkusuz en önemli eseridir. Dört Irmak Çeşmesi derin bir havuza yerleştirilmiş, kırık kaya parçalarının ortasına dikilmiş büyük bir Mısır obeliskinin etrafında geliştirilmiştir. Kayaların arasında dört tanrı bulunmaktadır. Tanrıları da temsil eden dört nehir vardır: Nil, Tuna, Ganj ve Plata nehirleri. Bernini, eserinin gerçekçi olması ve fışkıran su sesi yaratmak için ciddi anlamda çalışmıştır.

İlgili resim

Sant’Angelo 

İlgili resimSant’Angelo Köprüsü’nü çevreleyen heykellerden biri de Bernini’ye ait olan Angel with a Scroll isimli eser. 1669 yılında Papa Clement IX tarafından yaptırılan heykelde, her bir melek dini bir anlam ve motif içeriyor.

Borghese Galerisi

Bu galeride mimar Bernini’nin üç önemli eseri bulunmakta.

İlgili resimThe Rape of Proserpina isimli heykel Bernini tarafından 1621-1622 yılında yapılmıştır. Mitolojik öyküye göre Proserpina’nın tanrı Plüto tarafından kaçırılışı ve yer altı dünyasına götürülüşü tasvir edilmiştir. Proserpina’nın yüzündeki endişe ve Plüto’nun vücudundaki kaslar oldukça gerçekçi.

İlgili resimİlgili resimApollon ve Daphne: İmkansız aşkın heykel sanatı ile buluşması. Mimar ve heykeltıraş Bernini, bu eseri 1622-25 yılları arasında oluşturmuş. Yine mitolojik bir öyküden alınan bir olay tasvir edilmiş. Apollon aşk tanrısı Eros’un oku sonucu, deniz tanrılarından biri olan Peneus’un kızı Su perisi Daphne’ye aşık olmuştur. Bu heykelde de ümitsiz aşık Apollon ve güzeller güzeli Daphne tasvir edilmiştir.

David bernini ile ilgili görsel sonucuMichelangelo’nun ünlü Davut heykelini biliriz. Bu da Bernini’nin Davut tasviridir. Heykel, Davut’un Golyat’a saldırmadan önceki anını simgelemektedir. Bernini bu heykelde gölge ve ışığı çok iyi kullanmıştır.

Santa Maria della Vittoria

İlgili resimSanta Maria della Vittoria Kilisesi’nde bulunan Azize Teresa’nın Vecdi isimli eser Bernini tarafından 1651 yılında yapılmıştır. Heykeldeki Teresa, Hıristiyan inancında önemli bir yer tutan Avilalı Teresa’dır. Heykelde oldukça dindar olan Teresa’nın vecd hali yani ruhun dünyevi gerçeklikten çıkıp kendinden geçmesi, coşku hali tasvir edilmiştir. Oldukça dindar bir kadın olan Avilalı Teresa, ölümünden 40 yıl sonra Azize ilan edilmiştir.

azize teresa'nın vecdi ile ilgili görsel sonucuBernini tarafından başarı ile yapılmış olan bu eser, ayrıntılara takıldıkça daha da güzel görünüyor gözümüze. Dönemin dini otoritelerinin de gözünden kaçmamış olacak ki, Teresa’nın yakından baktıkça göze çarpan bu hali, cinsel yönü belirgin olarak bulunmuş ve Santa Maria della Vittoria Kilisesi’ne gönderilmiştir. Heykelde, Teresa’nın tüm vücudu kapalı kıyafetler ile kaplanmış olmasına rağmen göze çarpan nokta, Teresa’nın ayaklarının orgazm yaşanırken oluşan bükülme anına benzemesidir. Ayakların bükülme hali ve ağzı açık olan Teresa oldukça şehvetli bulunmuş ve döneminde çokça tartışmaya sebebiyet vermiştir. Sonuç olarak heykel o dönemde dışlanmıştır.

aziz teresanın vecdi ayakları ile ilgili görsel sonucu

Santa Maria Sopra Minerva

Bernini Elephant olarak da geçen eser, Roma’daki Santa Maria Sopra Minerva Kilisesi yakınlarında bulunmaktadır. Bölgede bulunan Mısır dikilitaşının tabanını süslemek amacıyla yapılmıştır. Diğer Bernini eserlerinden farklı olan eserdeki anlam ve amaç ise bilinmiyor.

Aziz Petrus Bazilikası

aziz petrus bazilikası ile ilgili görsel sonucuVatikan’da yer alan Bazilika, Hıristiyan dünyası için oldukça önemli. Dünya’nın en büyük kilisesi ünvanına sahip olan Aziz Petrus Bazilikası, göz doldurucu dış mimarisi dışında içerisinin büyüklüğü ve güzelliği ile de görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

aziz petrus bazilikası ile ilgili görsel sonucu
İlgili resim
Bazilika, 60.000 kişi kapasiteli. II.yy’da Aziz Petrus’un mezarının da bulunduğu bu yere bir anıt dikilmiş, ardından İmparator Constantinus’un emri ile ilk bazilika M.S. 349 yılında inşa edilmiş. Daha sonra 1506 yılında Papa II.Julius zamanında bazilika şimdiki görünümünü alacak şekilde yeniden yapımına başlanmış. Yapımı 100 yıl süren bu bazilikanın oluşturulması için birçok ünlü heykeltıraş çalışmış. Bernini, Michelangelo, Rafaello Sanzio, Donata Bramante gibi birçok ünlü heykeltıraşın eserleri ile dolup taşan kilise neredeyse başlı başına tam bir müze. İçerisinde bir diğer ünlü heykeltıraş Michelangelo’nun yapmış olduğu ünlü Pieta heykeli de bulunuyor.

pieta michelangelo ile ilgili görsel sonucuHeykeltıraş Bernini ise 50 yıldan uzun süre bu bazilikanın yapımında çalışmıştır.

Piazza San Pietro:
Bernini tarafından yapılmış olan yarım daire şeklindeki sütunlu kemerler, San Pietro Meydanı’nı kaplamakta.

Piazza San Pietro ile ilgili görsel sonucuBaldaken:
Maharetli ellere sahip Bernini’den çıkan bu eser de yine Aziz Petrus Kilisesi’nin süslemekte. Süslü motiflere sahip olan sayvan, kuşkusuz kilisede bulunan en şatafatlı yapı.

baldacchino ile ilgili görsel sonucuApsis‘te kullanılmış olan Barok vitraylar, Bernini’nin Barok üsluptan etkilenmiş olduğunun en büyük göstergesi. Eserin tepesindeki yuvarlak yapı; güneşi ve onun ışınlarını andırmaktadır. Bu ışıkların arasından da kutsal ruhu simgeleyen beyaz güvercin çıkmaktadır. Altta ise kahverengi ahşaptan yapılmış Aziz Petrus’un koltuğu bulunmaktadır. Fildişi süslemeli ahşap sandalye, Aziz Petrus’un tahtını simgeler.

apsis bernini ile ilgili görsel sonucu
VII. Alexander Anıtı, kilisede bulunan bir diğer önemli Bernini eseri. Eser; adalet, doğruluk, iffet ve basiret figürlerini yansıtmaktadır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here