Self-portrait

Ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio 1571 yılında İtalya’ nın Milano kentinde doğdu. 1576 yılında bölgede yaşanan veba salgını sonucunda ailesiyle birlikte Caravaggio kasabasına taşındılar. Babası, Caravaggio Marchese’sinde mimar olarak çalıştı. Annesi ise bölgedeki bir aileye mensuptu. 1577 yılında babasını 1584 yılında da annesini kaybetti Caravaggio. Michelangelo Merisi Caravaggio 1584 yılından itibaren 4 yıl boyunca Lombard ressamı Simone Peterzano’ya çıraklık yaptı. Çıraklık dönemi boyunca Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Raphael gibi Rönesans ressamlarının eserlerine aşina bir hale geldi. İlk deneyimlerini Lotto ve Giovanni Girolama Savoldo’nun eserlerini incelemekle kazandı. Venedikli ressam Tiziano Vecellio’nun öğrencisiyken Venedik okulu ile ilişkisi başladı. 1592 yılında ise Milano’dan ayrılıp Roma’ya taşındı. Şehre ilk geldiğinde yaşamını sürdürmesi için gereken parayı kazanamamış, kısa bir süre sonra bir fabrikada çiçek ve meyve boyamaya başlamıştı. Caravaggio’nun hayatının bu döneminde verdiği eserler genellikle kendi portreleri ve natürmort resimleri olmuştu. Ressam Onorio Longhi ve Mario Minniti’le kurduğu arkadaşlıklar sayesinde eserleri rağbet görmeye başlamıştı. Eserlerindeki güçlü ışık ve gölge kullanımı, Rönesans’ın son dönemi olan Maniyerizm’in imkan verdiği hareketlilik ve abartıyı bir ölçüt olarak alması, doğalcılığı gerçeklik ile birlikte en uç noktasına kadar deneyimlemesi, Caravaggio’nun öne çıkan eserlerindeki kilit noktalardır.

Caravaggio’nun 1594 yılında yaptığı Cardshapers tablosu ilk şaheseri olarak kabul edilmiştir. Bu dönem ve bu dönem boyunca yarattığı diğer birkaç eser kariyerinin yolunu açmış ve sanat dünyasında kendisine bir isim yaratmasına yardımcı olmuştur. Bu eseri sayesinde Roma’da saygı gören yerel sanatçılarla tanışmış ve önü açılmıştır.

Dini tema kullanımını tasvir ettiği ilk eser olan Penitent Mary Magdalene‘i 1594 yılında resmeden Caravaggio, tablosunda realistik bir bakış sunmuştur. Caravaggio’nun Barok döneminde verdiği tüm eserlerinin doğalcı ve realistik göstergeleri diğer ressamlardan daha fazla ön plana çıkmasına neden olmuştur.

1599 ve 1606 yılları arasında gelindiğinde ise Caravaggio Roma’nın en önemli ressamı olarak nam salmıştı. Roma’da ki San Luigi dei Francesci Kilisesi’nin Contarelli Şapel’in de Aziz Matta‘nın yaşamını konu alan ünlü eserleri bu yıllar arasında yapmıştı. Ayrıca 1599 yılında yaptığı Narcissus ve 1603 yılında yaptığı The Incredulity of Saint Thomas eserleri de diğer önemli eserleri arasında yerini aldı.

Narcissus, 1594-1596

Fakat Caravaggio son derece kötü bir hayat sürmüştür. Sanat dünyasındaki akranları dışında aynı zamanda polislerle sürekli tartışmalara girmesiyle de ünlüydü. Dengesiz davranışları nedeniyle kapsamlı bir polis kaydı vardı. Caravaggio 1606 yılında Ranuccio Tomassoni’yi öldürdü ve bunun sonucunda da Roma’dan uzaklaştırıldı. Bu süreç boyunca Caravaggio Napoli’de yaşamaya başlamış Romalı Colonna ailesi tarafından da korunmuştur. Başının beladan kurtulmasına izin vermeyen Caravaggio 1608 yılında bir kavga üzere tekrardan tutuklanmış ve Sicilya’ya sürülmüştür. Caravaggio, 9 ay boyunca Sicilya’da yaşamış ve Napoli’ye döndükten sonra da 1610 yılında ölmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here