Seyahat etmenin büyük bir keyif olduğunu bilen filmseverler için bu yolculukları izlemek bile ayrı bir zevk olacaktır. İzlerken yolculuğun büyüsüne kapılarak çanta hazırlayıp yola koyulmak için bambaşka duygularla ve hayallerle yola çıkmış insanları görmek bile yeterli cesareti sağlayacaktır. Bize ilham kaynağı olan yol filmlerini şu şekilde derledik, iyi seyirler dileriz!

1. Into The Wild (2007)

İzlerken içinde yaşadığımız dünyadan, düzenden ve kurallardan uzaklaşma isteği uyandıracak Into The Wild yol filmleri denince akla ilk gelen yapım oluyor. 23 yaşındaki Christopher McCandless, tüm parasını bağışlayarak ve her şeyini geride bırakarak kendini bulmak için Alaska’ya bir yolculuğa çıkıyor. Peki, bu yolculuğun asıl amacı Alaska’ya gitmek mi, yoksa bu yapay dünyadan uzaklaşmak mı? 1996 yılında Jon Krakauer tarafından yazılmış kitap Into The Wild’ı yazıp yöneterek beyaz perdeye aktaran ise Sean Penn oluyor. Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, Kristen Stewart, Vince Vaughn gibi pek çok oyuncunun harikalar yarattığı film, keyifli atmosferi, müzikleri, manzaraları ve apayrı penceresi ile kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

2. The Motorcycle Diaries (2004)

Ernesto Che Guevara ile Alberto Granado‘nun yazdığı Con el ”Che por America Latina” adlı kitap Jose Rivera tarafından senaryolaştırmış ve ortaya ilham verici bir yol hikâyesi çıkmış. The Motorcycle Diaries, 1952 yılında iki gencin Latin Amerika’yı keşfetmek için çıktıkları ilham verici bir yolculuğu konu almış. İki gencin hayatları bu yolculuk ile değişmiş, Ernesto ise yolculuğa çıktığı insandan bambaşka birine dönüşmüştür. Baştan sona değişen bir düşünce dünyasını da izleyeceğimiz filmde, sisteme dair soru işaretleri hepimizin kafasını meşgul etmeye başlayacak. Biyografik dram türünde olan The Motorcycle Diaries, bizlere Ernesto Che Guevara’nın gözünden dünyayı görme şansını veriyor.

3. Wristcutter: A Love Story (2006)

Wristcutter: A Love Story, kara mizahın başrolde olduğu sıra dışı bir yol hikâyesi. Sevgilisinden yeni ayrılmış bir kız intihar etmesinin ardından gözlerini bambaşka bir dünyada açıyor. Film, sadece intihar edenlerin bulunduğu bir ütopyada masalsı bir yolculuk vadediyor. Bağımsız sinemanın güzel örneklerinden biri olan Wristcutter: A Love Story, oldukça kendi halinde, hayal dünyamızda keyifli bir pencere açıyor. Müzikleri ile bizi hemen içine alan filmin oyuncu kadrosunda ise Patrick Fugit, Shea Whigham ve Tom Waits yer alıyor.

4. On The Road (2012)

Beat akımının öncü ismi Jack Kerouac‘ın romanı olarak karşımıza çıkan On The Road, yine Jose Rivera tarafından senaryolaştırılarak beyazperdeye taşınmıştır. Film, kuşağın karakteristik özellikleri olan alkol, uyuşturucu, cinsellik gibi konuları işler ve yol teması etrafında şekillenir. Sal Paradise adlı genç yazarın Dean Moriarty ile tanışması sonrası hayatı hayal edemeyeceği yönlere kaymaya başlar. İkilinin aralarına Marylo’nun katılması ile özgürlüğün peşinden 3 yılı aşan bir yolculuk hikâyesi başlamış olur. Başrollerini Jose Rivera’ın paylaştığı filmin etkileyici müzikleri ise Gustavo Santaolla‘ya ait.

5. The Bucket List (2007)

Bir hastane odasında yolları kesişen iki ihtiyar adam hayatlarının yolculuğuna beraber çıkmaya karar verirler. Birbirine taban tabana zıt bu iki kişinin yolculukları hayallerini yaşamak için son şanslarıdır. Komedi ve maceranın bolca bulunduğu filmde, hayatın kaçınılmaz dramları da yer bulmayı başarmış. Rob Reiner‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Jack Nicholson ve Morgan Freeman gibi iki efsaneyi de bir arada görme şansını yakalıyoruz. Keyifli bir yol filminin yanında, güzel bir dostluk hikâyesi görmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yapıt.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here