Balmumu arıların ürettiği ve peteklerden sağlanılan, peteklerin harç maddesidir. Cilt bakımı, marangozculuk ve boyacılık gibi endüstrilerden kullanılan ürün, aynı zamanda heykelcilikte de kullanılmakta ve balmumu heykelciliğinin tarihi Roma’ya kadar uzanmaktadır. Günümüzde ise heykelcilikte arı peteklerinden ziyade endüstriyel olarak üretilen balmumu tercih edilmektedir. Balmumu’nun heykelcilikte kullanılmasını iki temel neden üzerine kuracak olursak, kolay şekil alması ve bozulmaması diyebiliriz.

Balmumudan yapılacak heykelin detaylı ve uzun süre uğraş gerektiren bir süreci vardır.

1. Ölçü ve Fotoğraflandırma

Figürü yapılacak olan kişinin en ince detayına kadar ölçüleri alınır ve belirlenen poza göre, kişinin o pozda her açıdan fotoğrafı çekilir veya çekilmiş olanlardan yararlanılır.

2. Figürün Kalıbının Çıkarılması

Bu aşamada figür için alınan ölçüler doğrultusunda mükemmel bir şekilde kilden yontulur. Yontma işlemleri sırasında 150 kg kil kullanılır ve tamamlanan bir figür ortalama 25 kg ağırlığında olur.

3. Kalıbın Hazırlanması

Bir alçı kullanılarak kişinin başının parçalı kalıbı çıkarılır. Bu, sonrasında balmumu karışımının döküleceği kil yüzeyinin kopyasını oluşturur.

4. Balmumunun Dökülmesi

Boyayla renklendirilen ve 74 °C’ye ısıtılan erimiş balmumu kalıba dökülür. Ardından balmumu 1,5 cm’lik kalınlığa ulaşıp sertleşinceye kadara soğumaya bırakılır. Balmumu kalıp içerisinden artan sıvı balmumu, dökülür.

5. Kalıbın Çıkarılması

1-1.5 saat soğutulduktan sonra, kalıbın parçaları balmumundan yapılan baştan dikkatlice ayrılır. Bu aşamada balmumu yüzeyde, kalıp parçalarının aralarındaki birleşme yerlerinden kaynaklanan çıkıntılar oluşur. Heykeltıraş bunları dikkatlice düzeltir. Baştaki balmumundan gözler, akrilik gözlere yer açmak için eritilir. Eğer görünecekse, dişler için de aynı işlem uygulanır.

6. Saçların Takılması

Saç stilistleri kişinin saçlarını en ince ayrıntısına kadar kopyalar. İnsanlardan elde edilen saçlar teker teker başa takılır ve stil vermek için kesilir. En hassas aşamalardan biri olan saç takması yaklaşık 6 hafta sürer.

7. Makyaj

Figür bir makyaj ekibi tarafından renklendirilir. Sahici bir ten renginin oluşturulması için yirmi farklı renk kullanılır. Ten rengine yarı saydamlılık, gerçekçi bir doku ve renk katmak amacıyla renk katmanları oluşturmak için yüz kısmında on kat yağlı boya kullanılır. Her bir çil, ben, kırışıklık ve gamze tüm ayrıntılarıyla taklit edilir.

Yaklaşık 4 ay süren bu işlemler sonucunda figür sergilenmeye hazır hale gelir. Kullanılan malzemelere ve işçiliğe bağlı olarak heykel oldukça değerli hale gelir. Mesela ortalama bir Madame Tussauds balmumu heykeli yaklaşık 300.000$ ederindedir.

Madame Tussaud demişken, kendisi ilk balmumu müzesinin kurucusudur ve günümüze kadar ulaşan birçok eseri bize hediye olarak bırakmıştır. Peki Madame Tussaud kimdir?

Marie Grosholtz 1 Aralık 1761 yılında Strasbourg/Fransa’da dünyaya gelir. Asker olan babası henüz o dünyaya gelmeden öldüğü için annesi, Marie ile birlikte İsviçre’nin Bern kentindeki amcası Dr. Philippe Curtius’un yanına taşınır. Dr. Curtius balmumudan anatomik heykeller yapan bir doktordur. 1765 yılında Fransa’ya taşınan doktor iki yıl sonra Marie ve annesini yanına alır ve Marie amcasına çıraklık yapmaya başlar. 17 yaşına gelene kadar balmumudan heykel yapmayı öğrenir ve Voltaire, Benjamin Franklin gibi isimlerin büstlerini yapar. 1780 yılında Versailles Sarayı’nda Kral XVI. Louis’in kız kardeşinin sanat öğretmeni olarak çalışmaya başlar. Hayatının dönüm noktalarından birisi olan olay ise 14 Temmuz 1789 Bastille Hapishanesi Baskını ile gerçekleşir. Hapishanenin müdürü öldürülür ve kellesi sokaklarda sergilenerek daha sonra Marie’ye kadar gelir. Marie’den kelle baz alınarak büst yapılması istenir ve o tarihten sonra giyotinle koparılmış birçok kelleden büst yapar. Bunların arasında Kral XVI. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette de dahildir.

Kral XVI. Louis
Kraliçe Marie Antoinette

1794’te Dr. Curtius’un ölmesiyle onun iki balmumu müzesini ve stüdyosunu devralarak işlerin başına geçer. Marie, 1795 yılında kendisinden 8 yaş küçük Françoiş Tussaud ile evlenerek Tussuad soyadını alır. Evlilikten Joseph ve Françoiş adında iki oğlu olur ve bir süre sonra eşinden boşanır. Borçlarından dolayı 1802 yılında İngiltere’ye taşınır ve müzesini orada sergilemeye başlar. “Sihirli Fener” adıyla yapılan sergi 33 yıl boyunca İngiltere’de şehir şehir dolaşarak sergilenir. 1835 yılında, 74 yaşına geldiğinde Londra’daki meşhur Baker Street’e yerleşik sergisini açar ve böylece dünyadaki ilk balmumu müzesi kurulmuş olur. Madame Tussaud 1842 yılında son kez elini kil toprağına ve balmumuya daldırıp kendi heykelini yapar ve balmumu yapmayı bırakır. Eser günümüzde hala sergide yer almaktadır. Marie Tussaud 16 Nisan 1850’de Londra’da 89 yaşında hayatını kaybeder. O öldükten sonra sergi oğulları tarafından işletmeye devam edilir. Birçok talihsiz olay atlatan sergide trajik olaylar da yaşanmıştır. Madame hayatı boyunca yaptığı balmumu heykeller ve açtığı sergiler ile balmumu konusunda bir idol olmuş ve sayısız heykeltıraşa ilham veren bir sanatçı olmuştur. Ayrıca, Londra’da bulunan sergi 1967 yılında aile tarafından yatırımcılara satılarak dünyanın en ünlü balmumu heykel markası haline gelmiştir. Bugün dünyada 24 adet Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi bulunmaktadır.

Marie Tussaud

Kaynak : 1 2 3 4 5

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here