Son yıllarda biraz daha popüler olmaya başlasa da Balkanlar, Avrupa’da henüz hak ettiği ilgiyi görmeyen noktalardan biri. Zaten siyasi geçmişleri nedeniyle, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra son dönemde kendini toparlayan Balkanlar, aslında sizi farklı dünyalara götürebilecek güzelliklerle dolu.

Tarihsel ve kültürel ortak noktalarımız nedeniyle birçok Balkan ülkesiyle daha yakın ilişkiler içerisinde olsak da, bizim de yeni yeni keşfetmeye başladığımız bu güzel coğrafyadan sizler için 5 şehir belirledik. 

ÜSKÜP, KUZEY MAKEDONYA

Limonata, Başka Semtin Çocukları, Elveda Rumeli gibi projelerle tanıdığımız oyuncu Ertan Saban YouTube’da yayınlanan bir söyleşisinde ”Babam genellikle susan bir adam, boş konuşmaz. Dalmış bir gün. Dedim “bir şey düşünüyorsun.” Evet dedi, Ben Yugoslavya’da Üsküp’te doğdum, sonra FYROM’da sen doğdun (Former Yugoslavia Republic of Macedonia), sonra Makedonya’da hayatımı devam ettirdim, şimdi de Kuzey Makedonya’da yaşıyorum. Yerimden kımıldamadan 4 ülke değiştirdim” diye anlatmıştı bu güzel ülkeyi…

Evet, son 30 yılda 4 isim değiştiren bu güzel ülkenin başkenti Üsküp, Balkanların sizi en etkileyecek noktalarından biri olabilir. Her köşesinde Türkçe konuşanlara denk gelebileceğiniz, en meşhur noktalarından biri Türk Çarşısı olan Üsküp aynı zamanda heykelleriyle de çok meşhur. Üsküp’e gidip görülmesi gereken diğer önemli noktalar arasında şehrin simgesi olan ve Vardar Nehri’nin üstüne kurulu Taş Köprü ve tarih meraklılarını kesinlikle tatmin edecek Makedonya Arkeoloji Müzesi bulunuyor.

Türkiye’ye yakınlığı ve vize gerekmemesi nedeniyle de birkaç günlük kısa tatiller için Makedonya biçilmiş kaftan.

MOSTAR, BOSNA HERSEK

Bosna Hersek’in simgesi haline gelen Mostar Köprüsü’ne ev sahipliği yapan Mostar… Bosna Hersek’in en önemli şehirlerinden olan Mostar, sadece köprüsü için bile gelip görülebilecek bir yer.

Neretva Nehri üzerinde bulunan Mostar Köprüsü’nün orjinali Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmişti. Ancak bu tarihi köprü Hırvatistan ile yapılan savaşta Hırvat güçleri tarafından ne yazık ki yıkılmıştı. Yapılan proje ile köprü yeniden inşa edildi ve 2004 yılında yeniden kullanıma açıldı. Kullanıma açılmasının ardından 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de girdi.

Dönem dönem festivallerin yapıldığı, bu tarihi köprü hem kentin hem de Bosna Hersek’in en büyük simgesi olarak kabul ediliyor. Mistik bir hava ile sizi karşılayacak Mostar, Balkanlar’da belki de henüz hak ettiği değeri göremeyen yerlerin başında geliyor.

KOTOR, KARADAĞ

Adriyatik kıyılarında belki de görebileceğiniz en güzel Orta Çağ liman şehirlerinden biri Kotor… Karadağ’ın bu sevimli ve tarihi şehri, özellikle son birkaç yılda çok fazla turist çekmeye başladı. Bu turistlerin içerisinde tabii Türk turistlerin sayısı da bir hayli fazla.

Şehrin simgesi Kotor Kalesi, Avrupa’nın Orta Çağ’dan kalma en iyi korunmuş kaleleri arasında gösteriliyor. Gidenlerin kendilerini fotoğraf çekmekten alıkoyamadıkları Kotor, kaostan, stresten uzaklaşmak isteyenler için birebir. Tabii yaz aylarında gitmeniz durumunda o sessizliği bulma şansınız azalıyor ancak yine de Balkan tatili planınız varsa, listeye Kotor’u da eklemelisiniz.

DUBROVNİK, HIRVATİSTAN

Yine son dönemde, özellikle Game of Thrones sonrasında popülerliğini katlayan bir noktadayız, Dubrovnik. Hırvatistan’ın güney ucunda, Akdeniz’e kıyısı bulunan bu güzel şehir hem tarihi, hem sahilleri hem de doğasıyla herkesi büyülüyor. Az önce de belirttiğimiz gibi Game of Thrones sonrası daha da popüler hale gelen Dubrovnik UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

13. yüzyıla kadar giden tarihi eserleriyle de tanınan Dubrovnik şehrinde görülmesi gereken noktaları tek tek yazmak, başlı başına bir yazı konusu olur. Buraya sadece birkaç tanesini yazmak haksızlık olacaktır. Ancak Dubrovnik’in sizi kesinlikle pişman etmeyecek bir şehir olduğunu belirtelim.

PLOVDIV, BULGARİSTAN

Tarihinde birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan Filipe adıyla da bilinen Plovdiv, Bulgaristan’ın en turistik noktaları arasında yer alıyor.

Kotor, Üsküp, Kotor, Dubrovnik kadar popüler olmasa da Balkanlarda farklı noktaları gezmek isteyenlerin tercihi olabilecek Plovdiv’in en popüler iki noktası Antik Roma Stadyumu ve Hüdavendigar Camii’dir. Farklı imparatorluklar altında yaşamış şehirde hem Bizans, hem Roma hem de Osmanlı’dan kalma birçok eser de bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here