Frédéric Chopin (1810-1849)

1810 yılında Varşova’da doğmuştur. Romantik dönem bestecilerinin en önemlilerinden ve piyano edebiyatının en büyük bestecilerinden bir tanesi sayılır. Tüm eserleri piyano içermektedir.

Kasım 1830 isyanında önce Varşova’dan ayrılmış ve Paris’e yerleşmiştir. Ne yazık ki çok genç yaşta memleket hasretiyle kesin ölüm sebebi belli olmamakla birlikte, yüksek ihtimalle veremden  1849 yılında Fransa’da hayata veda etmiştir.

Bir sıcak bir soğuk bu bahar günlerinde içinizi ısıtıp sizi güzel bir dünyaya götürecek beş Chopin eserini sizler için sıraladık.

Keyifli dinlemeler.

Op.9 No. 1 Si bemol minör Noktürn

Opus 9 numaralı bu noktürnler dizisini Chopin 1830-1832 yılları arasında bestelemiş ve konser piyanisti olan Madam Marie Pleyel‘e ithaf etmiştir. 1 numaralı Si bemol minor noktürn Chopin’in karakteristik rubatosuna sahiptir. “Noktürn” aynı zamanda gece müziği anlamına gelir ve hepimiz mutlaka hayatımızın bir yerinde çok ünlü olan Chopin noktürnlerini belki farkına varmadan belki farkına vararak dinlemişizdir. Aynı zamanda Op. 9 numaralı bu dizinin 2. noktürnü en çok bilinenlerdendir.

Op. 22 Mi bemol majör

Andante spianato et grande polonaise brillante 

Chopin bu eserini 1830-1834 yılları arasında bestelemiştir. Eserin mi bemol majör olan bölümü aslında piyano ve orkestra için bestelenmiştir. Ancak günümüzde de genellikle sadece piyano olarak seslendirilmektedir. Chopin bu eserin başına piyano solo olarak Andante spianato bölümünü sol majör tonunda bestelemiştir. Bu bölümün ardından grande polonaise brillante bölümü orkestralı ya da piyano solo olarak gelir.

Op.55 No.1 Fa minor Noktürn

Op. 55 no. 1 numaralı Fa minor. Bu noktürn de en çok bilinenlerdendir. 1842-1844 yılları arasında bestelenmiştir. 1997 yapımı The Peacemaker filminde Dusan Gavrich müzik öğretmenidir ve küçük kıza müzikte hissetmeyi öğretirken kendi piyanosunda çaldığı eser de aynı zamanda bu noktürndür.

Ballade No.2 Fa Majör

Chopin’in 4 ballad’lık dizisinden bu 2. Ballad’ı 1836-1839 yılları arasında bestelenmiştir. Ballad’lar solo piyano için bestelenmiş tek bölümlük eserlerdir. Aynı zamanda bunlar piyano repertuvarının en zor eserlerinden sayılır. Daha önce Chopin’e Op. 16 Kreisleriana’sını ithaf eden Robert Schumann’a, Chopin de bu ballad’ını ithaf etmiştir.

Op.62 No.2 Mi Majör Noktürn

Op. 62 No. 2 numaraları bu noktürn 1846 yılında yayımlanmış ve Mdlle. R. de Konneritz‘ ithaf edilmiştir. Chopin’in son eserlerinden sayılan bu noktürnde Chopin’in engin müzik bilgisinin kanıtlarını her eserinde olduğu gibi bu eserinde de görüyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here