Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Efsanevi gitar üstadı B.B. King’in blues müziğinin en büyük isimlerinden oluşu kimsenin itiraz etmeyeceği bir gerçek. Özellikle son yarım yüzyıla bakıldığında onun eline su dökebilecek bir başka isim bulmak hayli güç. Günümüz blues gitar sololarında King’den esinlenilmiş sesler içermeyen örneklere rastlamak hemen hemen imkansız. B.B. King yalnızca büyük bir gitarist değil, aynı zamanda istediği söze istediği şekli verebilen yetkin bir şarkıcı. Tüm bu üstün özelliklerine rağmen B.B. King son derece mütevazı bir yıldız olarak kaldı. Onun kadar ünlü olup da ziyaretçilerini soyunma odasında onunki kadar büyük bir alçak gönüllülükle ağırlama inceliğini gösteren sanatçı az bulunur.

Blues müziğe hayat verip birçok tarzı doğuran B.B. King’i dinledikçe “Hayatımda uzun süre kalan tek kadın” dediği ve cansız bir nesne olduğuna inanmadığımız gitarı Lucille’nin bir bar kavgasına dayanan hikayesini B.B. King’in ağzından dinleyeceksiniz.

“Çaldığım her gitar benim için Lucille’dir. Gitarımın ilk kez bu ismi alması Arkansas’taki Twist adında küçük bir barda başlayan kavgaya dayanıyor. O barda en dikkat çeken şey içeride büyük bir çöp kutusunun yer almasıydı. Bu çöp kutusu yarıya kadar gaz yağıyla doluydu. Biri ateş çaksa hepimizin yanması işten bile değildi!”

“O gece iki adam kavga etmeye başladı ve biri diğerini o bahsettiğim çöp kutusunun içine attı. Bu sırada çöp kutusundaki gaz yere döküldü ve mekânda dans eden herkes –ben de dâhilim- dışarı kaçmaya başladı.”

“Dışarı çıktığımda bu iki genç adamın barda çalışan bir kadın için kavga ettiğini öğrendim. Kadının adı Lucille’miş ve adamlardan biri kadınla ilgili ileri geri konuşmuş. Kavga da bu yüzden çıkmış.”

“Sonra gitarımı içeride unuttuğumu hatırladım ve onu almak için tekrar girdim. Bardaki birçok insan bir kadın için kavga ettiğimi söyledi. Bu tamamen bir yanlış anlamaydı, ben kavgaya karışmamıştım. Öyle ki, kadının kim olduğunu bile bilmiyordum!”

“Ancak kadının adının Lucille olduğunu öğrendikten sonra gitarımın adını Lucille koymaya karar verdim. Gitarımın adının Lucille olması bana böyle şeyler yapmamam gerektiğini hatırlatacaktı ve o günden beri hiçbir kavgaya karışmadım!”

Kaynakça: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here