Hepimiz hayatımızda mutlaka tuhaf bir klip izlemişizdir ama bazı klipler vardır ki tuhaf demek yetmez. Çünkü izledikten sonra anlamsızca boşluğa bakarız ve ne anlatılmak istendiğine dair en ufak bir fikrimiz olmaz. Özellikle Türkçe Pop kliplerinde oldukça rastladığımız anlamsız senaryolar en az bir kere bize az önce ne izledim ben dedirtmiştir. İşte senaryolarıyla bizi anlam karmaşalarına sürükleyen o efsane klipler!

Murat Başaran ve sevgilisi aşkın ateşiyle nasıl yanıyorlarsa, kışın ortasında yarı çıplak dans etmekte ve doyasıya aşklarını yaşamaktadırlar. Her şeye bir anlam vermeye çalışsam da Murat Başaran’ın sevgilisini kar küreme makinesiyle kovalamasına yıllardır bir anlam verememekteyim.

Şarkının kendisi kadar karışık olan klip, Davut Güloğlu’nun efektif bir şekilde suyun üstüne doğmasıyla başlamaktadır. Her şeyin ilk saniyeden itibaren kocaman bir “ne alaka” sorusu olduğu klipte anlatılmak istenenin suyu döverek ve horon teperek yansıtılmak istenmesine, prenses tacı takan su balerinleri de eklenince, iyice konudan sapıyor ve sözü size bırakıyorum.

Tanyeli’nin bacakları arasından bize bakan Çelik’in kendine has tarzı tüm klibe yayılmaktadır. Enerjik dansı tek başına az önce ne izledim ben demeye yeterken, arka planda dans edenlerin katkısıyla klibin tamamına geçmiş anlamsız dans yoğunluğu, efektlerle de birleşince şarkının sonunda tatlı tatlı boşluğa bakmak kaçınılmaz olmaktadır.

Türkçe popun derinliklerinde saklı kalmış bir başyapıt olan bu klipte Volkan’ı büyük bir V harfinin arasından atlarken gördüğümde her şeyin çok farklı gelişeceğini anlamıştım. Manidar el hareketleri ve bakışlarıyla bana şarkının ismini tekrar sorgulatmakta, arka plandaki bacaklarla da iyice anlam karmaşalarına sürüklemekte ve neden böyle bir şey yaptınız ki dememe sebep olmaktadır.

Şarkının sözlerindeki tezatlığın yarattığı delirme halini, hiç sırıtmayacak şekilde iyi yansıtan Murat Kekilli’nin bu klibini bir kere izleyenin unutma ihtimali olmadığını düşünmekteyim. Kendini duvarlardan yerlere fırlatmakta ve izleyiciye yaşadığı bunalımı değişik bir yorumla yansıtmaktadır.

Göbekten zeytin yeme fikrini kimin bulduğunu her izlediğimde tekrar düşündüğüm, Serdar Ortaç’ın sünnet çocuğu olarak giydirilmesiyle “neden” dediğim ve köpeği kanun olarak kullanma fikriyle de beni iyice anlam karmaşalarına sokan klip, ne olursa olsun Türkçe popun baş yapıtlarından biridir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here