Son dönemde yapılaşmanın arttığı ve son olarak görüntü kirliliğine neden olan salıncaklar nedeniyle gündeme gelen Ayder Yaylası için önemli bir karar alındı.

Rize’nin doğal güzelliği ile bilinen ancak son dönemdeki yapılaşma nedeniyle doğal güzelliği tehlikede olan Ayder Yaylasında, görüntü kirliliğine yol açan salıncakların kaldırılması için sahiplerine 1 Eylül’e kadar süre verildi.

1994 yılında milli park, 1997 yılında ise doğal sit alanı ilan edilen Ayder Yaylası’nı geçtiğimiz ay ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, görüntü kirliliğine yol açan salıncakların kaldırılması için talimat vermiş ve bunun üzerine Rize Valiliği harekete geçti. Valilik tarafından salıncak sahiplerine uyarı gönderildi ve salıncakların 1 Eylül’e kadar toplanması istendi. Yapılacak çalışmaların ardından yaylanın orta alanının kamulaştırılacağı ve bu bölgeye herhangi bir yapı inşa edilmeyeceği belirtildi.

Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, oluşan görüntü kirliliğine izin vermeyeceklerini ve Ayder Yaylası’nın doğal güzelliğini koruyacaklarını “Salıncakların bulunduğu nokta Ayder’in gözbebeği, ciğeri. Bu noktayı yeniden eski günlerdeki haline kavuşturacağız” sözleriyle dile getirdi.

Özellikle turizm merkezi ilan edildikten sonra yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin arttığı Ayder Yaylası dağınık yapılaşma sonucunda doğal güzelliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Çevreye karşı duyarlı insanlar, özellikle sosyal medyada Ayder Yaylası’nda yaşanan sorunları gözler önüne sermiş ve bunun üzerine gerekli adımlar atılmaya başlanmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here