Seyahat ederken hemen hemen hepimizin en dikkat ettiği noktalardan biri de gideceğimiz yerlerdeki restoranlar, kafeler oluyor. Böylece gezimizi hem bir lezzet yolculuğuna çevirir hem de gittiğimiz yerlerin yemek kültürlerini de öğrenmiş oluruz.

Bu yazımızda ise vegan mutfağını sevenler için Avrupa’nın en iyi lokasyonlarını ve restoranlarını derledik. İşte Avrupa’nın vegan dostu şehirleri ve buraların mutlaka uğramanız gereken restoranları.

LONDRA – Pied a Terre

Londra Avrupa’da en çok “vegan” restoranını bulacağınız şehirler arasında ilk sırada yer alıyor. 2019 yılındaki rakamlara göre Londra 145 vegan restoranına ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en popüler vegan restoranlarından olan Pied a Terre de Londra’da bulunuyor. Pied a Terre aynı zamanda Michelin yıldızına sahip bir restoran. Yani yolunuz Londra’ya düşer ve vegan dostu bir yer arıyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

BERLIN – Lucky Leek

80’den fazla vegan restoranına sahip Berlin, Londra’dan sonra bu alanda ikinci sırada yer alıyor. Birçok farklı tadı deneyebileceğiniz Berlin’in en popüler ve en kaliteli vegan restoranı ise Lucky Leek olarak kabul ediliyor. Oldukça zengin bir menüye sahip olan Lucky Leek fiyat olarak da makul kabul edilebilecek bir seviyede.

Lucky Leek’in yanı sıra Berlin’in bir diğer meşhur adresi de Kopps… En az Lucky Leek kadar popüler olan Kopps “Yerel sağlıklı lezzetler” sloganıyla müşterilerine hizmet veriyor.

AMSTERDAM – Mr and Mrs Watson

Vegan restoran arıyorsanız, sizi mutlu edebilecek adreslerden biri de Hollanda’nın başkenti Amsterdam olacaktır.

40’a yakın vegan restoranına sahip Amsterdam’da uğramanız gereken adreslerin başında Mr and Mrs Watson geliyor. Özellikle ödüllü peynirleriyle tanınan bu yerin dışında Marits Eetkamer de mutfağıyla oldukça ünlü bir başka restoran.

TORİNO – Soul Kitchen

Avrupa’nın en popüler vegan mutfaklarından birine de Torino ev sahipliği yapıyor. Milano, Roma ve Torino İtalya’da en fazla vegan restoranı barındıran şehirler. Torino, ev sahipliği yaptığı Soul Kitchen ile bu adresler arasında bir adım öne çıkıyor. Vegan mutfağının en iyi Avrupalı şeflerinden olan Luca Andre’nin başında bulunduğu ekip İtalya’ya giderseniz uğramanız gereken lezzet duraklarından biri.

PRAG – Maitrea

Belki Paris, Londra gibi çok büyük bir metropol olmasa da Prag Avrupa’nın en çok vegan restoranına ev sahipliği yapan şehirlerinden. 50’den fazla vegan restoranı bulunan Prag’da mutlaka gidilmesi gereken adres Maitrea

Prag’ın Orta Çağ dönemini hissettiren Old Town’ında yer alan Maitrea oldukça popüler bir mekan. Fiyat olarak ortalamanın üstünde kalsalar da vegan mutfağını seviyorsanız Maitrea’da mutsuz ayrılma ihtimaliniz oldukça düşük.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here