Belki onların büyük tarihleri, çok büyük kuruluş hikayeleri yok. Avrupa’nın en çok turist çeken, en popüler ülkeleri de değiller belki ama yine de gerçek bir seyahat tutkunu için fark eder mi?

Belki de birçoğumuzun seyahat listesinde bile yer almayan Avrupa’nın en küçük ülkeleri ile karşınızdayız bu yazımızla.

Vatikan

Durumu hukuksal olarak tartışmalı olan Seeland’ı saymazsak dünyanın en küçük ülkesi Vatikan… Aslında Roma’ya giden hemen hemen herkesin ziyaret ettiği Vatikan, bu listenin en popüler ve en turistik ülkesi konumunda. Roma’nın içinde olan Vatikan, özel bir statüye sahip. Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan’ın devlet başkanı Papa’dır. Nüfusunun hemen hemen tamamını papazlar ve İsviçreli Muhafızlar oluşturur.

Vatikan için aslında bir müze şehri de diyebiliriz. Vatikan Müzeleri’nde Papa’nın resmi ikametgahı olan Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri bulunmaktadır.

San Marino

Vatikan gibi İtalya toprakları içerisinde yer alan San Marino, ilginç bir kuruluş hikayesine sahip. Vatikan gibi özel bir durumu da olmadığı için insan merak ediyor, ‘İtalyanlar neden buraya da egemen olmamışlar?’ Bunun sebebi aslında resmi olarak bilinmiyor, belki kendileri için bir tehdit olarak görmediler, belki de ‘Ne gerek var’ dediler.

Dönemin Roma İmparatoru Diocletianus’un baskılarından kaçan Marinus adlı bir taş ustası ve onun çevresindeki insanların kurduğu San Marino, o dönemden bu yana bir şekilde varlığını sürdürmeyi başarmış.

Film platolarını andıran ülkenin en turistik yeri Guaita zirvesindeki Guaita Kalesi’dir.

Liechtenstein

İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Liechtenstein tam ismiyle Liechtenstein Prensliği, Avrupa’nın ilginç ülkelerinden biri. Bir günde bile gezebileceğiniz Liechtenstein’ın en önemli şehri doğal olarak başkent Vaduz

İlginç ve farklı bir geçmişi olan Liechtenstein’ın tarih sahnesinde yer alması aslında 1200’lü yıllara kadar gidiyor. Birçok kez farklı ülkelerin himayesine girmesine rağmen Liechtenstein 100 yıldan fazladır bağımsız bir statüye sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here