Sokaklarda yürürken gelen buram buram zencefil ve tarçın kokusu, ışıl ışıl süslerle bezenmiş ağaçlarla Avrupa’nın en güzel zamanı olan Advent zamanında (30 Kasım’a en yakın olan Pazar günü ile Noel Arifesi arasındaki zaman dilimi), kıtanın en küçük şehirlerinden en büyük şehirlerine kadar dört bir yanında binlerce Noel Pazarı kurulur. Normalde Noel Pazarları’nın büyük bir çoğunluğu 23 Aralık’ta kapatılır; ancak çoğu turistik şehirde yılbaşı sebebiyle bu tarih Ocak ayının ilk pazarına kadar esnetilmektedir.

Viyana, Münih, Bautzen ve Frankfurt’ta daha eski örneklerine rastlansa da; bu marketler tam olarak Noel Pazarı niteliğini taşımadıkları için Almanya’nın Dresden şehrinde 1434 yılında kurulan “Striezelmarkt”, dünyanın ilk Noel Pazarı olarak kabul edilmektedir.

Dresden Striezelmarkt

Geleneksel Noel Pazarı Yiyecek & İçecekleri
İlk olarak Almanya’da ortaya çıktıkları için genelde Noel Pazarları’nda Alman kültüründen gelen yiyecekler servis edilir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse,

  • Kartoffelpuffer: Patatesten yapılmış mücver
  • Brat-Rindwurst: Domuz ya da dana etinden yapılmış sosis
  • Gebrannte Mandeln: Şekerle kavrulmuş badem
  • Glühwein: Sıcak şarap

Glühwein alırken verildiği kupa için depozito ödemeniz gerekiyor; fakat bu kupalar her yıl her şehrin Noel Pazarı’na özel tasarlandığı için evinize anı olarak götürmek adına mükemmel bir fırsat.

Bunların dışında da sıcak çikolata, krep, waffle, biftek, patates kızartması gibi birbirinden leziz ve her damak tadına uygun birçok farklı yiyecek ve içecek bulmak mümkün.

Gezilmesi Gereken Noel Pazarları

  • Strazburg, Fransa

Fransa’nın en eski Noel Pazarları, masallardan fırlamış izlenimi veren bu şehri daha da şirin bir hale büründürüyor. 300’den fazla kulübesiyle aynı zamanda ülkenin en büyüğü olma niteliğini taşıyan bu pazar sayesinde, şehir Noel Başkenti olarak da anılıyor.

Akşam konserleri ve odundan kulübeleri sayesinde her yıl milyonlarca insanı ağırlayan Strazburg’da birçok farklı Noel Pazarı bulunuyor. Şehrin ana pazarı olan Place Kléber de yerlilerce çok sevilen dev bir Noel ağacına ev sahipliği yapıyor.

  • Kopenhag, Danimarka

Hem geleneksel hem de eğlenceli bir Noel Pazarı arıyorsanız, Kopenhag’da Tivoli Bahçeleri’nde kurulan pazar tam size göre! 500 binden fazla ışığın asıldığı bu rengarenk pazar, aynı zamanda içinde bir lunapark da barındırıyor.

El yapımı hediyelik eşyalardan, klasik Danimarka atıştırmalıklarına kadar her şeyi bulabileceğiniz Tivoli, sadece bu pazarı görmek için bile insana Kopenhag’a gitme isteği uyandıran büyüleyicilikte.

  • Viyana, Avusturya

Taze pişen kestane kokuları, rengarenk süslenmiş çam ağaçları ve biraz da kar yağmışsa içine girip geri çıkmak istemeyeceğiniz ve Avrupa’nın en elegant Noel Pazarları’ndan biri olan Wiener Christkindlmarkt’tasınız demektir.

Viyana’da her yıl küçüklü büyüklü toplam 14 tane Noel Pazarı kuruluyor. Eğer geleneksel bir Noel Pazarı turu yapmak isterseniz; Schönnbrunn Sarayı’ndaki pazardan başlayıp Rathausplatz’ın yanındaki dev alanda buz pateni yaptıktan sonra, Maria-Theresien-Platz’taki Noel Köyü’nü gezerek turunuzu tamamlayabilirsiniz.

  • Zagreb, Hırvatistan

2016, 2017 ve 2018’de Avrupa’nın en iyi Noel Pazarı seçilen Zagreb Advent, her sene gelenleri büyülüyor. Neredeyse bütün şehri kaplayan pazar, şehre tam anlamıyla bir Noel ruhu veriyor. Hediyelik eşya standlarından çok, yiyecek standı görebileceğiniz Zagreb’te, tek yapmanız gereken burnunuzun götürdüğü yere gitmek!

  • Budapeşte, Macaristan

Noel sezonunu erken açan Budapeşte’de standlar 8 Kasım’da açılmaya başlanıyor. Şehirde birçok pazar kuruluyor, fakat Basilica’dakine giderseniz gerçek Noel ruhunun orada yaşandığını fark etmemeniz mümkün değil. Klasik pazarlara ilaveten, bazilika üstüne lazer projeksiyonları yansıtılan bu pazar, aynı zamanda doğa dostu bardak ve tabaklarıyla Avrupa’nın en sürdürülebilir pazarlarından biri olma niteliğini taşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here