“Yeni yıla nasıl girerseniz, tüm yıl öyle geçermiş” derler, o zaman neden yeni yıla dünyayı gezerek ve yeni şeyler keşfederek girmeyesiniz ki?

Avrupa, hem ülkemize olan yakınlığı hem de büyüleyici Noel Pazarları ve birçok eşsiz deneyim yaşatabilen etkinlikleri sayesinde yılbaşını geçirmek için muhteşem rotalara ev sahipliği yapıyor. İşte yeni yıl ruhunu Avrupa’da doyasıya yaşayabileceğiniz 5 yer!

 • Madeira, Portekiz

  Dünyada yılbaşı kutlamalarını Madeiralılar kadar ciddiye alan kent sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Adanın birçok farklı yerinden atılan rengarenk havai fişekler, sadece muhteşem bir görüntü sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yılbaşı ruhunu da doyasıya yaşamanızı sağlıyor. Ayrıca Madeira Adası, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre de 2006 yılından bu yana dünyanın en büyük havai fişek gösterisini düzenleme unvanını elinde tutuyor.

  • Reykjavik, İzlanda

  Şehirde hiçbir resmi kutlama olmamasına rağmen büyük şehirlerdeki kutlamaları aratmayan Reykjavik’te, her sene 200.000 kişi (Reykjavik’in neredeyse tüm nüfusu) havai fişeklerini göğe fırlatır. Ayrıca saat 8 civarı, şehrin dört bir yanında muazzam boyutlarda şenlik ateşleri kurulur. Ateşin etrafında ısınıp bir yandan da söylenen şarkılara eşlik ederken yeterince şanslıysanız ve hava açıksa, yılbaşına Kuzey Işıklarını izleyerek girebilirsiniz!

 • Berlin, Almanya

  Avrupa’nın eğlence başkenti unvanına sahip olan Berlin, bizi yılbaşında da hayal kırıklığına uğratmıyor ve Avrupa’nın en büyük sokak partilerinden birine ev sahipliği yapıyor. Brandenburg Kapısı’ndan başlayıp Zafer Sütunu’na kadar süren 2 kilometrelik yolda yapılan bu partide resmen yok yok! Küçük parti çadırlarından, canlı müzik yapanlara ve DJ’lere kadar her türlü aktiviteye katılabileceğiniz bu partide, havai fişek ve lazer gösterileri de tüm gece boyunca etrafa canlılık katmaya devam ediyor. Ayrıca gece boyunca eğlenip gündüz de biraz dinlendikten sonra, şehirde hala açık olan Noel Pazarları’nı gezebilirsiniz.

  • Edinburgh, İskoçya

  Edinburgh’u yılbaşı için bu kadar özel yapan şey, yılbaşı ruhunu kaybetmeden 3 gün 3 gece boyunca Hogmanay Festivali’nin kutlanması. 30 Aralık akşamı yaklaşık 30 bin kişinin aynı anda ellerinde meşalelerle yürüdüğü fener alayıyla başlayan kutlamalar, 31 Aralık gecesi de canlı konserler ve havai fişek gösterileriyle devam ediyor. Bu etkinliklerden sonra kendini akşamdan kalma hissedenler için de çözüm bulmayı eksik etmemiş tabii ki İskoçlar, 1 Ocak günü bu insanlar kendilerini Forth Nehri’nin dondurucu soğukluktaki sularına bırakıp biraz da olsa düzelmeye çalışıyorlar.

 • Londra, İngiltere

  Londra’dan sıkılan, yaşamaktan da sıkılmıştır.” demiş İngiliz yazar Samuel Johnson. Hayattan sıkılmış olanların bile kalplerini pır pır attırabilen şehir Londra’da, yılbaşı ruhu diğer çoğu Avrupa kentinin aksine 31 Aralık akşamı olan havai fişek gösterileri ile sınırlı kalmayıp 1 Ocak günü de Yılbaşı Geçit Töreni ile devam ediyor! Bu törende, dünya çapındaki 20 ülkeyi temsil eden 8500 artist; bandolar, palyaçolar, akrobatlar ve sanatçılar eşliğinde tüm Londra’yı gezip herkese yeni yıla güzel girmenin keyfini yaşatıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here