İyi bir eğitimi yakalama şansı kolay elde edilmiyor. Çalışmak, okumak, araştırmak ve girişken olmak bu mevzunun esas unsurları demek yanlış olmaz. Eğitim ve üniversiteler söz konusu olunca, yerel değerlerimiz her ne kadar başımızın tacı olsa da birçok kimsenin gözünde Amerika’da bulunan üniversiteler parıldıyor. İşte biz bu yazımızda Amerika’nın en iyi üniversitelerinden birkaçını sizler için derledik.

1. Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda son 5 yılda en üst sırada yer almaktaydı. Massachusetts’te bulunan MIT’nin elbette fizik ve mühendislik bölümleri ön plandadır ancak sosyal bilimler ve sanat alanlarında da saygınlık görmektedir.

2. Stanford Üniversitesi:

Harvard Üniversitesi’ni geride bırakarak, yükselen Stanford Üniversitesi, 2016-2017 tablolarında dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Stanford Üniversitesi, meşhur Silikon Vadisi’nin kalbinde bulunur. Başarılı girişimci mezunlarıyla bilinir. Stanford Üniversitesi aynı zamanda ticari kurslarıyla da çok iyi bilinir. Tam olarak hayalleri süsleyen bir üniversite yapısı!

 

3. Harvard Üniversitesi:

Harvard Üniversitesi, ABD üniversitelerinin kesintisiz üçlüsü arasında bu yıl QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nın en üstünde yer alıyor. Harvard Üniversitesi, ABD’de 1636 yılına dayanan hayat bilimleri ve tıpta en üst sıraya yerleşmiş en eski üniversite ünvanına sahiptir. 7’den 70’e dünyada herkes bilir bu üniversiteyi, derece büyük bir popülarite ve başarı namı!

4. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech):

Bu yıl genel dünya sıralamasında beşinci sıraya yerleşen Caltech olarak bilinen California Institute of Technology, Kaliforniya’nın Pasadena şehrinde yer almaktadır. ABD’nin en küçük üniversitelerinden biri olan Caltech, ağırlıklı olarak bilimsel ve teknik derslerde iyidir.

5. Chicago Üniversitesi:

Chicago Üniversitesi, 1890’da kurulmuş bir özel kuruluştur. Üniversite konumu ve akademik programlarıyla çok iyi biliniyor. Öğrenciler, Hristiyan edebiyatı, tarih ya da çevre çalışmaları gibi 70’den fazla ana dal arasından seçim yapabilir ve yurtdışında eğitim deneyimi sırasında Yunanistan, Çin ve Fransa’yı ziyaret edebilirler. Üniversitenin, 89 Nobel Ödülü kazananına sahip olmuş olduğu görülmektedir.

6. Princeton Universitesi:

Princeton Üniversitesi, dünyanın en iyileri arasında hep sırayı koruyor. ABD’nin en eski üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak, özellikle sanat ve beşeri bilim dallarında çok iyi olarak bilinir. Ne kadar da kültürlü bir okul ama!

7. Yale Üniversitesi:

Dünya sıralamasında 15. sırada yer alan Yale Üniversitesi, 5 ABD başkanı ve 13 milyarder mezun etmiştir. 1861’de üniversite ABD’deki ilk doktora programını kazanmıştır. Yale Üniversitesi’nin 12.355 öğrencisinin yaklaşık % 20’si uluslararası, 118 ülkeyi temsil ediyor. Bu çeşitlilik ise onun popülaritesine güç katıyor.

8. Cornell Üniversitesi:

Cornell Üniversitesi, 1865 yılında kurulmuş özel bir kurumdur. New York’un Ithaca kentinde bulunan Cornell Üniversitesi, bu yıl dünyada 16. sırada yer alıyor. Ülkenin ilk veteriner hekimlik diplomasına sahip üniversitesidir. Halen de dünyadaki QS Dünya Üniversite Sıralamaları veterinerlik biliminde ikinci sırada yer almakta olduğu görülmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here