Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Mustang filminin etkileri hala sürmekte. Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı film Oscar’da kırmızı halıda da boy göstermişti. Yapımın ilk çıktığı günden bugüne kadar en çok konuşulan öğesi oyuncular arasındaki uyumdu. Gerek dış medyada gerekse yerel medyada bu konunun üzerine oldukça yazıldı ve çizildi. İşte bu oyuncu seçimini yapan kişi yani filmin cast yönetmeni Harika Uygur, “Avrupa Cast Direktörü” ödülünün sahibi oldu.

24 farklı ülkeden üyesi bulunan International Casting Directors Network tarafından verilen bu ödül için 16 aday bulunmaktaydı. Locarno Film Festivali’nde kazanan olarak açıklanan Harika Uygur, ödülü alırken yaptığı konuşmada yabancı medyada yerini aldı. İşte o cümleler; “Tüm dünyada ve özellikle ülkemde, odalarında sessiz kalmaya zorlanan tüm çocuklara adıyorum. Onlara ‘Mustang’ ruhu diliyorum.”

Uzun yıllardır sinema dünyasında hatrı sayılır bir isme sahip olan Uygur’un birçok filmde imzası bulunmakta. Uygur daha önceleri Osman Seden, Ezel Akay gibi isimlerin de asistanlığını yapmıştı. 90’lı yıllardan itibaren başladığı cast direktörlüğü serüveninde kendini geliştirebilmek adına yurtdışında drama, fotoğraf gibi daha birçok konuda workshoplara da katıldı. Kendi deneyimlerini de aktarabilmek adına “Bu Rol Senin” adı ile çeşitli konferanslar vererek bu alanın gelişimi için çalışmalarına devam etmektedir.

Yekta Kopan’ın yaptığı bir workshopa katılıp kollektif bir çalışma olan “İpekli Mendil” adı ile öykü sözlüğü çalışmalarında da yer aldı Uygur. Cast direktörlüğünü yaptığı filmler arasında ise Gora, Barda, Üç Maymun, Aşk Kırmızı, Çanakkale Yolun Sonu gibi pek çok yerli-yabancı yapım bulunmaktadır. Bu tarz ödüllerin ülkemize daha fazla gelmesi dileği ile..

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here