Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Marvel’ın merakla beklenen Avengers: Infinity War filminin son fragmanı yayınlandı. 2008’den itibaren devam eden Marvel Sinematik Evreni dahilindeki pek çok karakteri bir araya getiren filmden beklentiler büyük… Hem Marvel’ın en tehlikeli kötü adamlarından Thanos’un Marvel Sinematik Evreni’ne ağırlığını koyması hem de pek çok karakteri bir arada görecek olmak seyircilerin heyecanına heyecan katıyor. Öyle ki filmin fragmanları bile rekorları alt üst ediyor.

2018 yılının Nisan ayında sinemalarda yer alacak filmin gösterim tarihinden önceki son fragmanı da yayınlandı. Yayınlanan son fragmana yönelik beklentiler bir hayli fazlaydı. Fragman, kendisine yönelik bu beklentileri fazlasıyla karşıladı. Üstelik filme duyulan heyecanı da ikiye katladı. Peki bu fragmanda neler gösterildi? Fragmanın sahnelerine hangi ufak detaylar gizlendi? Nasıl mesajlar verildi?

Fragmanın başlangıcında Manhattan’ın gökyüzünde uzak çekimde bir uzay gemisi veya gemileri görmekteyiz. Tahmin ettiğiniz üzere bu muhtemelen Thanos… Mad Titan lakaplı acımasız kötü adam sonunda Dünya’ya giriş yapıyor. Daha sonraki sekansta ise Thanos’un manevi kızı Gamora’nın birisine ya da birilerine Thanos’u anlattığını görüyoruz. Gamora’nın Thanos’un manevi kızı olması, bu film adına onu oldukça önemli bir konuma getiriyor. Öyle ki fragmanın ileriki sekanslarında daha Gamora küçük bir çocukken Thanos ile birlikte görülüyor. Gamora’yı önemli yapan bir başka detay ise Thanos’un ona olan sevgisi. Çizgi romanlardan da biliniyor ki Thanos, manevi kızına yoğun bir sevgi besliyor. Sinematik evrende Gamora’yı eğitmek üzere evlat edinen Thanos’un, Gamora’nın onu terk etmesiyle daha da sinirlenmesi ve Gamora’yı tekrar Titan’a götürmesi de ihtimaller arasında bulunuyor. Nitekim Thanos’un asıl amacının Sonsuzluk Taşları olduğunu biliyoruz. Ancak Thanos’a göre daha filmlerde görülmemiş olan Ruh Taşı’nı ele geçirmenin anahtarı çok sevdiği manevi kızı Gamora olabilir.

Fragmanda Gamora’nın ağzından Thanos’u dinleyen kişi Tony Stark olarak görünüyor. Ancak Avengers üyelerinden Thanos ile ilk tanışan kişi Tony Stark değil. Thor: Ragnarok filminin son sahnesinde Thor ve Loki’nin tanık olduğu uzay gemisi çok yüksek ihtimal Thanos’a ait. Bu da Thanos ile bizzat tanışan ilk Avengers üyesinin Thor olduğu anlamına geliyor. Üstelik fragmanda görüldüğü üzere pek dostane bir tanışma değil.

Fragmanlar ve son Thor filmi göz önüne alındığında Thanos, Thor ve Loki’nin de içinde bulunduğu Asgard gemisine bir baskın düzenliyor. Bu baskını sırasında Loki, Thanos ve diğer Black Order üyelerine Tesseract’ı veriyor. Hatırlayacaksınız filmin önceki fragmanında Loki, Thor: Ragnarok filminde ele geçirdiği Tesseract’ı birine uzatırken görülüyordu. Yine önceki fragmanlarda görüldüğü üzere Thanos, Tesseract’ın içinde bulunan Uzay Taşı’nı kendi yaptığı Sonsuzluk Eldiveni’ne yerleştiriyordu. Son fragmandaki Thor ve Thanos sekansı da yüksek ihtimalle bu baskın sırasında gerçekleşiyor. Muhtemelen Thanos, Loki’den Tesseract’ı alıp parçaladıktan sonra Uzay Taşı’na kavuşuyor. Sonrasında ise Thor ve Loki’nin içinde bulunduğu gemiyi yerle bir ediyor, Thor’u da gemiden uzay boşluğuna fırlatıyor.

Loki’ye ne olacağı ise belirsiz. Thanos’un istediğini aldıktan sonra Loki için ölüm emrini vermesi ihtimaller arasında. Yani Loki’yi Marvel Sinematik Evreni’nde son görüşümüz olabilir. Bir diğer ihtimal de Loki’nin bir şekilde kendisini Thanos’un elinden kurtarması. Ancak bunu nasıl başarabilir bilmiyoruz. Sonuç olarak Loki’nin kaderini sadece filmi izlediğimizde anlayabileceğiz.

Thanos, Uzay Taşı’nı ele geçiriyor ancak bu taş, Thanos’un ele geçirdiği ilk taş değil. Fragmanda Thanos’un eldivenine mor renkli Güç Taşı’nı çoktan yerleştirmiş olduğunu görüyoruz. Hatırlayacaksınız Guardians of the Galaxy filminde Güç Taşı, Nova Birliği’ne verilmişti ve Xandar adlı gezegende tutuluyordu. Bu sebeple Thanos, Uzay Taşı’ndan önce muhtemelen Xandar gezegenine saldırıp Güç Taşı’nı ele geçiriyor. Daha sonra ise Tesseract’ı parçalayıp Uzay Taşı’na sahip oluyor. Kaldı 4…

Thanos’un bu iki taşı aldıktan sonraki durağı da muhtemelen Manhattan oluyor. Çünkü Doctor Strange Zaman Taşı’nı kolyesinde, Vision ise Akıl Taşı’nı ise alnında bulunduruyor. Dolayısıyla bu da bu iki karakteri, Thanos’un Dünya’daki öncelikli hedefleri konumuna getiriyor. Son fragmanda görüyoruz ki Black Order üyelerinden Ebony Maw, Doctor Strange’e saldırıda bulunuyor. Ebony Maw, akıl oyunları sayesinde insanların zihinlerine girebilen bir karakter ve muhtemelen fragmandaki sekansta Ebony Maw, Strange’in zihnine girmeye çalışıyor.

Ebony Maw’ın saldırısı altında görmemize rağmen  Doctor Strange, bu film için en önemli karakterlerin başında geliyor. Infinity Gauntlet çizgi romanında Doctor Strange, bir şeylerin yolunda gitmediğini sezinleyen kişi olarak görülüyordu. Daha sonra ise Silver Surfer, gökyüzünden Strange’in bulunduğu Sanctum Sanctorum’a düşüyor ve Thanos’un yaklaşmakta olduğunu söylüyordu. Strange de bunun üzerine tüm Avengers ekibini kendi karargahında topluyordu.

Muhtemelen Strange, filmde de ekibi Thanos’a karşı toplayan kişi olarak karşımıza çıkıyor. Avengers kahramanları için portallar açarak kendi karargahında toplayan Strange, ekip üyelerine Thanos’un gelmekte olduğunu ve amacının ne olduğunu açıklıyor. Bu sayede Tony Stark ve diğerleri, Thanos’un varlığından haberdar oluyor ve Dünya’ya gelmekte olduğunu öğreniyorlar. Strange aynı zamanda savaş sahnelerinde en çok role sahip olacak olan karakter gibi de görünüyor. Ne de olsa zamanı yavaşlatabilen ve bükebilen bir karakter…

Thanos’un bir diğer öncelikli hedefi Vision ise Captain America önderliğinde Black Panther’in kralı olduğu Wakanda’ya götürülüyor. Bunun sebebi ise Vision’ın alnında bulunan Akıl Taşı… Thanos’un Akıl Taşı’nın peşinde olması Vision’ı büyük bir tehlikeye sokuyor ve bu sebeple Vision’ın alnındaki taşın çıkarılması planlanıyor. Bunu yapabilecek teknoloji ise çok yüksek ihtimalle Wakanda’da bulunuyor. Son fragmanda T’Challa’nın kardeşi Shuri’nin Vision ile yakından ilgilendiği görülüyor. Muhtemelen Vision’ı kurtarmak adına alnında bulunan Akıl Taşı’nı oradan çıkarmaya çalışıyor. Yine de Vision’ın ölümü filmdeki ihtimaller arasında…

Son fragmanda bir diğer önemli sekans ise Iron-Man’in yer aldığı anlar… Fragmanda Iron-Man’in yeni zırhını biraz daha yakından görme imkanı buluyoruz. Ancak daha sonraki sekanslarda Thanos’un bu yeni zırhı da paramparça ettiğine tanık oluyoruz. Üstelik tam bu anda Thanos’un ağzından dökülen “Umarım seni hatırlarlar.” cümlesi, Tony Stark adına veda vaktinin geldiğine işaret ediyor olabilir. Robert Downey Jr’ın sözleşmesinde bu filmin son film olarak yer alması da bu teoriyi destekleyen bir gerçek. Aynı şekilde Iron-Man 4 filminin hiçbir zaman gelmeyecek olması ve Iron-Man’in artık Marvel Sinematik Evreni’ndeki görevlerini yerine getirmiş olması da onun için yaklaşan sonun bir diğer habercileri arasında bulunuyor. Tony Stark’ın muhtemel ölümü sonrası ise Iron-Man zırhının yeni sahibi Shuri olabilir. Çünkü çizgi romanlarda Iron-Man zırhını Ironheart adıyla Riri Williams adında bir kadın taşıyor. Riri Williams ile Shuri’nin görünüşleri ve karakterleri de büyük ölçüde uyuşuyor. İkisi de zeki, esprili ve siyahi… Dolayısıyla filmde Iron-Man zırhını Shuri’ye vermek, çizgi romanlara bir gönderme niteliği taşıyabilir.

Avengers: Infinity War filminde başrollerdeki bazı karakterlerin öleceğini biliyoruz. Bu isimlerden ilki Tony Stark olacak gibi görünse de Steve Rogers’ın ölümü de oldukça yüksek bir ihtimal. Steve Rogers’ı canlandıran Chris Evans’ın açıklamaları bunun en büyük kanıtı. Rogers’ın Captain America: Civil War filminde Captain America kimliğini bırakması da ölümü için bir neden teşkil ediyor. Her ne kadar ölümünün ihtimali yüksek olsa da Steve Rogers’ın fragmanda Thanos’a karşı tek başına durduğunu görüyoruz. Vision’ı Wakanda’ya götüren Rogers ve ekibi, T’Challa’nın sahip olduğu teknolojiyi kullanıp yepyeni bir kalkana da sahip oluyor ve muhtemelen bu kalkan sayesinde Thanos’u durdurabiliyor. Bu sekans fragmanın en çok heyecanlandıran sekansı olmakla birlikte izleyenler kadar Thanos da bu duruma şaşırıyor. Her ne kadar Thanos’u durdurmayı başarsa da Steve Rogers’ın ölümü yine de ihtimaller arasında bulunuyor. Rogers’ın muhtemel ölümü sonrasında Captain America zırhını taşıyacak kişi için ise iki aday var. Biri Falcon olarak tanıdığımız Sam Wilson, diğeri ise Rogers’ın kadim dostu Bucky… Çizgi roman sayfalarında bu iki karakterin de Captain America olarak görülmüşlüğü var ancak sinematik evrende Rogers muhtemel ölümü sonrası hangi ismin yeni Captain America olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Filmde yüksek ihtimalle Thanos ile tanışan ilk Avengers üyesi olacak olan Thor ise Guardians of Galaxy ekibi ile bir araya geliyor. İlk fragmanda tesadüfen ekiple karşılaşan Thor, bu son fragmanda da yine Guardians of Galaxy ekibinden Groot ve Rocket Raccoon ile görülüyor. Sekans esnasında Groot ve Raccoon’un oldukça şaşırmış olması muhtemelen Thor’un yeni çekicine kavuşması esnasında gerçekleşiyor. Thor: Ragnarok filminde Mjölnir’i kaybeden Thor, muhtemelen bu filmde yeni çekicine kavuşuyor ve bu olayda Groot’un da parmağı olabilir.

Fragmandaki en önemli karakter ise kuşkusuz Thanos… Sonsuzluk Taşları’ndan ikisini eldivenine yerleştirmeyi başaran Thanos, diğer taşlar için mücadelesine devam ediyor. Fragmanda görüldüğü üzere Gamora, kendisini evlat edinen Thanos’un geçmişini anlatıyor ve bir parmak şıklatmasıyla bile tüm evreni yok edebilecek biri olarak nitelendiriyor. Bu detay aslında Infinity Gauntlet çizgi romanına da bir gönderme niteliği taşıyor çünkü Thanos, bu çizgi romanda tıpkı Gamora’nın dediği gibi bir parmak şıklatmasıyla neredeyse tüm evreni yerle bir ediyor.

Infinity War filmi sonunda yaşayacaklar arasında ise kesin olarak Spider-Man, Ant-Man ve Black Panther bulunuyor. Çünkü bu karakterlerin bu film sonrasında sinematik evren dahilinde hala çekilecek solo filmleri bulunuyor. Dolayısıyla bu karakterlerin ölme ihtimalleri bu film adına oldukça düşük. Ayrıca Black Widow için de bir solo filmin gelebileceği de konuşulanlar arasında ve bu yüzden Natasha Romanoff da ölme ihtimali düşük karakterler arasında yer alıyor. Buna karşılık fragmanda Black Widow, Black Panther ve Spider-Man’i görebiliyorken Ant-Man’i göremiyoruz. Aynı şekilde Captain America: Civil War filmi sonrasında emekliye ayrılma kararı alan Hawkeye da son fragmanda yer almıyor. Avengers ekibinin yeşil devi Hulk ise fragmanlarda görünse de fragmanlarda Hulk’ın kaderi hakkında bir ipucu bulunmuyor. Ancak son zamanlarda Hulk’a dönüşmede sorunlar yaşayan Bruce Banner, muhtemelen Hulkbuster zırhının içindeki kişi olacak gibi görünüyor.

Thanos, 27 Nisan 2018 tarihinde Marvel’ın en önemli filmiyle birlikte ağırlığını koymaya hazırlanıyor ve her ne kadar şimdilik fragmanlarla yetinmek zorunda bizler de bunu dört gözle bekliyoruz. Ana karakterlerden ölenlerin de yer alacağı bu film, bu özelliği ile de çizgi roman filmleri açısından sinemada büyük bir etki yaratacağa benziyor. Gerçi sadece fragmanlarla bile bunu başarmış olabilir. Yine çoğu gitti azı kaldı diyor ve Marvel Sinematik Evreni’ndeki bütün kahramanları bir araya getiren bu filmi beklemeye devam ediyoruz.

Avengers, TOPLANIN!

Kaynak: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here