Marvel Sinematik Evreni’nin son ve belki de şimdiye kadar ki en beklenilen filmi nihayet geldi. Avengers: Infinity War rekorlarla beraber sinema salonlarındaki yerini aldı. Marvel’ın 10 yıldır sürdürdüğü hikayenin ana konusu bu filmle daha da açığa çıkmış oldu. Filmin incelemesini de sitemizdeki yazıda bulabilirsiniz. Lakin bu yazıda filmi incelemek yerine filmde geçen çizgi roman referanslarına göz atacağız.

Elbette ki Marvel bir çizgi roman şirketi ve Marvel Stüdyoları’nın bu zamana kadar çıkardığı filmlerin çoğu çizgi roman filmleri. Ancak çizgi roman sektörünün daha köklü olması ve bu sektör dahilinde pek çok farklı yazarın, çizerin çalışmış olması çizgi romanların birebir aynı şekilde sinemaya uyarlanmasını imkansız kılıyor. Nitekim Marvel filmlerinde bazı çizgi roman hikayelerine ve panellerine yapılan göndermeler de özellikle çizgi roman hayranları için oldukça önemli ve keyif verici bir şey. Baştan söyleyelim gerçi yazının başlığından da anlamışsınızdır zaten ama bu yazı filmle ve bazı çizgi roman hikayeleri ile alakalı yoğun spoiler içeriyor. Baştan uyarıyı yapalım.

Marvel’ın 10 yıldır inşa ettiği sinematik evrenin ana konusu Sonsuzluk Taşları ve bu taşları ele geçirmeyi çalışan Thanos ile ilgiliydi. Her ne kadar filmlerinde Marvel, karakterlerine ve kahraman topluluklarını ana konu olarak seçmiş olsa da Sonsuzluk Taşları arka planda varlığını sürdürmekteydi. Üstelik bu hikaye yavaş yavaş da şekilleniyordu. Nitekim artık o bir nevi arka planda kalmış hikaye, bu filmde bir anda ana konu haline geldi ve taşlarla beraber de Marvel Evreni’nin en önemli kötü karakterlerinden biri olan Thanos da sinematik evrende daha da baskın bir konuma geldi.

Thanos’u ve Sonsuzluk Taşları’nı konu alan çizgi romanlar ise Thanos Quest, Infinity Gauntlet ve Infinity War çizgi romanları. Bu çizgi romanlar haricinde 2013 yılında çıkan Infinity çizgi romanının izleri de filmde görünmekte. Ancak filmde yer alan referanslardan çoğu Infinity Gauntlet hikayesine göz kırpıyor. Dilerseniz bu referanslara teker teker bir göz atalım.

Çizgi roman referanslarından belki de en belirgin olanı film başında Hulk’ın Dr. Strange’in karargahına gökten ani bir şekilde düşmesi. Hatırlarsanız Thor: Ragnarok filminin sonunda Hulk, Thor, Loki ve diğer Asgardlılar ile beraber gemide yer almaktaydı. Bu filmde ise Thanos ile ilk karşılaşanların bu gemidekiler olduğunu gördük. Loki’nin ilk Avengers filmine bir gönderme olarak “We have Hulk” diyerek Hulk’ı Thanos’un üzerine salması sonucu Thanos ile ilk savaşan karakterin Hulk olduğuna da şahit olduk. Hulk ne kadar güçlü olsa karşısındakinin Thanos olması Hulk’ını bu savaştan galip ayrılmasını biraz imkansız kıldı. Çok kısa süren bir kapışma sonrası ölmeden önce son gücünü kullanan Heimdall, Hulk’ın hayatını kurtardı ve onu Dr. Strange’in karargahına gönderdi. Sonuç olarak Thanos’un Dünya’ya geldiğini haber edern karakterimiz de Hulk olmuş oldu.

Çizgi romanlarda ise bu görevi üstlenen karakter Silver Surfer’dı. Üstelik aynı filmde olduğu gibi Dr. Strange’in karargahına adeta gökten zembille düşen Silver Surfer, Thanos’un geldiğini haber veren karakter olmuştu. Infinity Gauntlet hikayesi de bu panelle başlıyordu. Elbette ki filmin çekimleri sırasında Silver Surfer’ın film haklarının daha Fox’tan alınmış olmaması onun bu filmdeki varlığını engelleyen bir etkendi. Her ne kadar şu an karakterin film hakları Marvel da olsa bile… Filmde ve çizgi romanda Thanos’un geldiğini öğrenen Dünya’daki ilk karakterin de Dr. Strange olması, çizgi roman hayranları için oldukça keyif verici bir gerçek oldu.

Çizgi romanlardaki bir diğer gönderme ise Spider-Man’in zırhı olan Iron Spider zırhıydı. Her ne kadar çizgi romanlarda Civil War hikayesinde yer almış olsa da bu zırh, büyük ölçüde Infinity War filminde yer aldı. Spider-Man: Homecoming filminde de az buçuk gördüğümüz zırh, bu sefer Spidey’in üstünde görüldü. Üstelik zırhta bulunan örümcek bacakları da çizgi roman hayranları için oldukça ihya sebebiydi. Elbette ki Civil War çizgi romanı ve bu filmdeki Iron Spider zırhı bazı farklılıklar içeriyordu. Çizgi romandaki zırh renk olarak daha Iron-Man’vari bir haldeydi. Filmdeki kostüm ise renk olarka Spider-Man’in geleneksel kostümüne daha çok benzemekteydi. Yine de kostümü verenin hem çizgi roman hem de filmde Tony Stark olması yine çizgi roman hayranları için keyif veren bir detay.

Infinity War filminde kuşkusuz en önemli karakter Thanos’tu. Hem karakterin iyi hazırlanmış altyapısı hem de görünüşü, izleyenlerce oldukça beğenildi. Her ne kadar çizgi romanlardaki Thanos, karakter motivasyonu olarak farklı olsa da filmde Thanos ile alakalı çizgi roman referansları da yok değildi. Filmde Gerçeklik Taşı için Knowhere’e giden Thanos orada Guardians of the Galaxy ekibiyle karşılaşmıştı. Daha doğrusu Thanos’un varlığını ve planını Thor’un ağzından öğrenen ekip, Thanos’a engel olmak için Gerçeklik Taşı’nın bulunduğu Knowhere’e varmıştı. Nitekim Thanos, zekasını ve öngörü niteliğini kullanıp Guardians of the Galaxy ekibini etkisiz hale getirmiş ve Gamora’yı ele geçirmişti. Bu anlarda Thanos’un Drax ve Mantis’i etkisiz hale getirmek için Gerçeklik Taşı’nı kullanarak yaptığı saldırılar, çizgi romanlara çok belirgin bir gönderme içermekteydi.

Elbette Thanos, bu saldırıları çizgi romanlarda başka karakterler üzerinde kullandı. Çizgi romanda bu saldırılara maruz kalan karakterler, Nebula ve Marvel Sinematik Evreni’nde şu an için yer almayan ve büyük ihtimalle gelecekte de yer almayacak olan Thanos’un kardeşi Star Fox’tu. Filmde ise bu saldırılar, daha önce de belirttiğimiz gibi Mantis ve Drax’a karşı yapıldı. Hedefler farklı olsa da saldırıların aynı olması Thanos’un bu saldırılarını, filmde yer alan çizgi roman referansları dahilinde yer aldı.

Filmin fragmanları çıkar çıkmaz, eminiz ki çoğu hayran Vision’ın ölümünü öngörmüştü. Çünkü Thanos’un peşinde olduğu Sonsuzluk Taşları’ndan biri olan Akıl Taşı, Avengers: Age of Ultron filminden itibaren Vision’ın alnında bulunuyordu. Thanos gibi gaddar ve acımasız bir karakterin de taşı, Vision’dan kibar bir şekilde rica etmesi pek de olası bir şey değildi. Beklenen oldu ve Thanos, taşı Vision’ın alnından adeta söktü aldı. Vision’ın son gördüğü kişi de bu esnada Thanos oldu. Çünkü Vision beklenildiği gibi filmde hayata gözlerini yumdu.

Infinity Gauntlet hikayesinde de Vision’ın kaderi, filmdekiyle oldukça benzer oldu. Thanos, alnındaki taşı almak için Vision’ı adeta bertaraf etti. Filmdekinden farklı olarak çizgi romanda Vision, bembeyaz olarak resmedilmişti. Bunun sebebi adeta bir yeniden doğuş yaşayan Vision’ın yep yeni bir kişilik kazanmış olmasıydı. Nitekim filmde ise Vision, Age of Ultron filminde gördüğümüz Vision’dı. Elbette sonraki filmler sebebiyle karakteri biraz olsun değişmiş bir haldeydi. Bir defa aşıktı adam bu filmde. Yazık.

Thanos’un acımasız olduğunu anlamak için pek çok sebep var. Filmde de bu sebeplerden biri de üvey kızı Nebula’ya işkence yapmasıydı. Thanos’un üvey kızı olan Nebula’nın bu filmde yer almaması oldukça sürpriz olurdu çünkü Infinity Gauntlet filminde Nebula, önemli bir konumda yer alıyordu. Infinity Gauntlet’in sonunda Thanos’un elinde bulunan Sonsuzluk Eldiveni, Nebula’nın eline geçiyordu. Filmde bu sekansı görmedik tabi ama Nebula’nın içinde bulunduğu bir çizgi roman referansı da bulunuyordu. Ruh Taşı’nın yerini öğrenmek için Gamora’yı kaçıran Thanos, Gamora’dan bilgi alabilmek için Nebula’yı kullandı. Üvey kızına işkence yapan Thanos, Infinity Gauntlet çizgi romanında da bunu gerçekleştiriyordu. Filmde yaptığı işkence ne kadar acı verici olduğunu hissettirse de çok fazla acımasız görünmüyordu. Ancak çizgi romanda Thanos, Nebula’ya adeta cehennemi yaşatmıştı.

Thanos’un Nebula’dan başka diğer ve belki de en çok sevdiği üvey kızı Gamora’da filmde ölenler arasında yer aldı. Bu çoğu kişi tarafından beklenen bir şeydi çünkü Ruh Taşı’nı elde etmek için başka bir ruhun feda edilmesi gerekiyordu. Üstelik bu feda edilen ruhun, taşı elde etmek isteyenin sevdiği bir kişinin ruhu olması gerekiyordu. Thanos’un sevdiği kişi sayısı da pek de fazla değil elbette. Sinematik evren için bu isim Gamora’dan başkası olamazdı. Ancak çizgi romanlarda Thanos’un Gamora’dan farklı olarak sevdiği bir karakter de mevcuttu. Bu karakter Deadpool ve Thanos ile beraber bir aşk üçgeni oluşturan Death’ten başkası değildi. Infinity Gauntlet çizgi romanında Thanos’un karakter motivasyonunun altında yatan gerçek de en büyük aşkı Death’i etkilemekti. Thanos, sevdiği kadını etkilemek için Infinity Gauntlet’i ele geçirmiş ve sebep olduğu katliamlara imza atmıştı.

Nitekim Death, Marvel Sinematik Evreni dahilinde şu ana kadar görünmedi. Pek çok hayran Death’i bu filmde görme yönünde bazı beklentilere sahipti. Ancak filmde böyle bir şey olmadı ve Death ne yazık ki görünmedi. Çizgi romanlarda ise film ile benzerlik gösteren başka bir referans da Thanos’un küçük bir kız çocuğu ile yaptığı konuşmaydı. Filmde bu küçük kız Gamora’ydı. Filmin sonunda muhtemel Ruh Taşı içine hapsolmuş olan Gamora, Thanos ile kısa bir görüşmede bulunmuştu. Çizgi romanda ise Death, küçük bir kız çocuğu görüntüsüyle Thanos ile bir konuşma gerçekleştirmişti. Bu iki gerçek, Death’in hikayesini ileriki filmlerde Gamora üzerinden işleyeceği teorilerini beraberinde getirdi.

Filmde belki de en beğenilmeyen sahne, Starlord’un Thanos’a attığı yumruk sahnesiydi. Gamora’nın ölümü ile kontrolü kaybeden Starlord, Thanos’un zayıf anını fırsat bilip ona saldırmaya kalkmış ancak bu, Mantis’in Thanos üzerindeki kontrolünü sarsmış ve Thanos’un uyanmasına sebep olmuştu. Her ne kadar bu sahne, yoğun eleştirilere maruz kalsa da o sahneye kadar Thanos’un pek çok farklı kahramanın beraber çalışmasıyla etkisiz hala gelmesi keyifli bir sahneydi. Özellikle Dr. Strange’in kullandığı saldırılar görsel açıdan mükemmel nitelik taşımaktaydı. Sorcerer Supreme’in kullandığı saldırılar da çizgi roman referanslar içeriyordu. Crimson Bands of Cyttorak saldırısını kullanan Strange, çizgi romanlarda da bu saldırıları Thanos’a olmasa bile başka hedeflerine karşı kullanmıştı.

Filmin sonunda Scarlet Witch ve Thanos’un karşı karşıya gelme sahnesi de Infinity Gauntlet hikayesindeki panelleri andırmaktaydı. Ancak filmden farklı olarak Cyclops da o sırada Thanos’a saldırmaktaydı. Bu farklılığın sebebi  ise tahmin ettiğiniz üzere değil sadece Cyclops’un, X-Men’in sinematik evren dahilinde yer almaması. Çok şükür ki şu anlaşma oldu da ileride sinematik evren dahilinde X-Men’i görme ihtimalimiz doğdu. Oh be.

Film, şüphesiz ki kimsenin beklemediği bir sonla bitti. Tıpkı herkes gibi biz de fragmanlardan yola çıkarak Iron Man ve Captain America’nın bu filmde artık veda edeceğini düşünmüştük. Nitekim öyle olmadı. Bu iki karakter hala yaşarken hiç akla gelmeyen bazı karakterler toza dönüşüp yok oldu. Bu son da çizgi romanlara yapılan bir referans niteliği taşıyordu. Thanos Quest hikayesinde tıpkı filmde olduğu gibi karakterler yavaş yavaş yok olmaya başlıyordu. Hatta filmin after credit sahnesinde olduğu gibi sadece süper kahramanlar değil evrenin yarısının yavaş yavaş yok olması, yine aynı hikayedeki panellere yapılan bir gönderme niteliği taşıyordu. Nitekim bu insanların yavaş yavaş yok oluşuna tanık oluşuna biz okuyucularla beraber Spider-Man de tanık oluyordu.

Thanos’un tüm evreni tek bir parmak şıklatmasıyla yok etmesi de çizgi roman hayranları için oldukça beğenilen bir sahneydi. Zira çıkan son fragmanda da bu, açıkça belirtilmişti. Ancak fragmanı izleyenler bunun Thanos’u nitelemek için anlatıldığını düşünmüştü. Oysa filmde Thanos, bir parmak şıklatmasıyla evreninin yarısını yok etti. Tıpkı çizgi romanlarda olduğu gibi…

Thanos, tek bir hareketle bunu başardıktan sonra, bilinmeyen bir gezegende veya Dünya’nın bilinmeyen bir yerinde gülümserken görünmüştü. Adeta emekli olmuş gibi bir görüntü sergileyen Thanos, Infinity Gauntlet çizgi romanı sonunda da filmden farklı olarak yenilmiş bir vaziyette bilinmeyen bir yerde resmedilmişti. Her ne kadar sinematik evreni dahilindeki misyonu bitmemiş olsa da filmin sonundaki görüntüsü, çizgi romanın sonuna adeta göz kırpıyordu.

Infinity War filmiyle beraber Black Order da sinematik evrene dahil edildi. Her ne kadar Black Order üyeleri eksik olarak yer alması ve ekip üyelerinin ölümlerinin biraz kolay olması eleştirilere maruz kalsa da üyelerin sahneleri ve CGI’ları oldukça başarılıydı. Çizgi romanlarda Infinity çizgi romanıyla ortaya çıkan bu ekibin, filmde Thanos tarafından Dünya’ya gönderilmesi de çizgi romana göz kırpıyordu. Ebony Maw’ın Dr. Strange ile olan sahneleri, Black Dwarf’ın Wakanda’da yenilgiye uğraması çizgi romanda da gerçekleşen olaylardı. Yine de biz, üyelerden Corvus Glave’e biraz haksızlık yapıldığını düşünmekteyiz. O da ayrı konu.

Çizgi roman referanslarından son olarak bahsetmek istediğimiz konu ise biraz ekstra nitelik taşımakta. Çünkü bu son referans bir Marvel çizgi romanından değil, bir DC çizgi romanından… Thanos’un filmdeki motivasyonu bildiğiniz üzere evrenin kaynaklarının yetersizliği sebebiyle evren popülasyonunu yarıya indirmek. Buna bağlı kalındığında Thanos’un, klasik bir kötü karakterden çok sempati duyulabilen bir kötü karaktere dönüştürüldüğü oldukça açık. Çizgi romanlarda ise Thanos’un motivasyonu daha farklı ve daha acımasız.

Thanos’un motivasyonu ise başka bir çizgi roman karakterine oldukça benzer, hatta aynı. DC dahilinde piyasaya çıkan ve çizgi roman sektörünün en önemli eserleri arasında bulunan Watchmen hikayesinde Ozymandias da bu amaca sahipti. Aynı Thanos gibi Ozymandias da evrenin kurtuluşunun bazı fedakarlıklar sonucu olabileceğine inanıyordu. Üstelik bu fedakarlık, evren dahilinde bulunan nüfusun yarıya düşürülmesi olsa bile. Thanos’un misyonu yaratılırken Ozymandias, senaristleri doğrudan etkilemiş bilinmez fakat bizce kendisi senaristlerin akıllarında yer alan bir karakterdi.

Avengers: Infinity War filmi muhtemelen daha uzun bir zaman gündemden düşmeyecek. Hele bir de 2019’da çıkacak olan adı bir sır gibi saklanan devam filmine yaklaşırken daha pek çok teori de şekillenmeye başlayacak. Umarız ki yeni gelecek film de bu ilk film kadar görkemli ve başarılı olur. Zira ilk film gereği ikinci film etrafında yaratılan beklentiler şimdiden oldukça fazla.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here