Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

2018’in en çok beklenen filmi olan Avengers: Infinity War artık vizyonda! Gişelerde şimdiden büyük hasılat yapan film, daha da büyümeye devam etmekte.

Gelelim film hakkındaki ilk yorumumuza;

Filme gitmeden önce bir sürü teoriler olduğunu duymuştuk. Okuduğunuz ya da duyduğunuz bütün o teorileri unutun! Infinity War, bu teorilerinin hepsinin ötesinde muazzam bir yapım. Tüm karakterlere verilen sahneler, konuşmalar, espriler ve ciddi sahneler arasındaki eşitlik, öyle güzel kurgulanıp ekrana yansıtılmıştı ki… Her sahne inanılmazdı. The Russo Brothers gerçekten başardı denilebilir. Buradan sonra filmin spoiler içeren yorumlaması yapılacak. Spoiler istemeyenlere burada veda ediyoruz.

(UYARI: SPOILER İÇERİR) MCU’da şu ana kadar görülmüş en büyük kötü karakter olan Thanos, bizi etkilemeyi başardı. Bildiğimiz kadarıyla 6 sonsuzluk taşını bir araya getirip evrenin yarısını yok etmek istiyordu. Ama bu isteğinin arkasında yatan motivasyonunu, amacını öğrenmek bir şekilde izleyenleri etkiledi. Ayrıca üvey kızı Gamora’ya olan gerçek hisleri bizi karmakarışık bir duygunun içinde soktu. Bir ara Star-Lord, Gamora ve Thanos karşı karşıyayken, Thanos’un Star-Lord’u öldürmediğini hatta Gamora’nın hayatını aslında merak ettiğini anlayabiliyoruz.

Bir sahnede ise Red Skull, Ruh Taşını almak için sevdiği birini feda etmesi gerektiğini Thanos’a açıklıyor. O sırada Gamora gülerek “sen kimseyi sevemezsin, buraya kadarmış” gibi laflar ederken seyircinin: “Gamora tatlım yanılıyorsun, KAÇ ORADAN, KOŞ!” gibi tepkiler vermesine sebep oldu.

Yapılan 3 harika girişten bahsedelim.

 1. Steve Rogers’ın ortaya çıktığı yer. Black Order’ın Wanda ve Vision’a saldırdığı sahnede birden trenin geldiğini, ardından gölgelerin arasından Steve’in çıktığını izlemek nefes kesiciydi.
 2. Thor’un yeni baltası ile Wakanda’ya geldiği sahne. Hatta Banner’ın o an “Haha you guys are screwed now!” demesi çok eğlenceliydi.
 3. Tony, Banner, Dr. Strange ve Black Order arasında geçen savaştan sonra arka planda 80’ler müziği çalarak sahnenin Guardians of the Galaxy’ye geçmesi eşliğinde yüzlerde oluşan gülümseme…

Film çok fazla komik sahne barındırmasa da, aralarından şimdilik aklımıza gelen 5 tanesini yazalım.

 1. Iron Man’in Thanos’un çocuklarından birine “Squidward” demesi.
 2. Thor’un “Meet my friend tree,” diye Groot’u tanıtması.
 3. Groot’un: “I am Groot,” dedikten sonra Cap’in kendini işaret ederek: “I am Steve Rogers,” cevabı bizi güldüren diğer bir sahneydi.
 4. Thor ve Star-Lord arasında geçen kimin daha fazla maskülen olduğu muhabbeti.
 5. Iron-Man takımının The Guardians ile karşılaştıkları sahne.

En etkili sahneleri de şöyle sıralayalım:

 1. Thanos ve Iron-Man’in savaştığı yerde bir an gerçekten Tony’nin öleceğini düşünmüştük. O an herkes Strange’in bir şeyler yapmasını umuyordu. Fakat biz zaman taşını vermesini beklemiyorduk…
 2. Vision’ın Wanda’ya ihtiyacı olması, ki bu Wanda’nın ondan çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. Zaten filmde Wanda’nın güçlerinin ne kadar geliştiğini izlediğimiz birçok sahne oldu.
 3. Thanos’un Vision’dan taşı almaması için Wanda’nın onu öldürmesini izlediğimiz sahne hepimizi soluksuz bıraktı.
 4. Filmin son 10-15 dakikasında izlediğimiz Thanos’un parmaklarını şıklatıp (ki bu sahneyi birçok seyirci ilk anda fark edemedi) bütün evreni yok ettiği yer. Sırayla kahramanların toza dönüp kaybolmasını izlemek seyirciye ani şoklar yaşattı.
 5. Peter’ın örümcek duyuları sayesinde yok olacağını önceden anlayıp Tony’ye sarılıp: “Ben gitmek istemiyorum, gitmek istemiyorum…” dediği sahne. Baba-oğul figürü olarak gösterilen bu ikilinin böyle bir sahnesini izlemek canımızı çok yaktı. Yani artık bu fotoğrafta neler yaşandığını biliyoruz:

Bunun gibi büyük yapım filmlere karşı direkt ön yargı ile yaklaşan izleyicilere rağmen, biz filmin gerçekten bu başarıyı hak ettiğini düşünüyoruz. Film çok fazla ayrıntı içerdiği için, tekrar gidip izlenmesi gereken filmlerden biri olduğunu da söylemekte fayda var.

Kaynak

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here