Evet sevgili okuyucular, hepimizin aylardır beklediği ve son birkaç gündür de hangi dedikodusuna inanacağımızı şaşırdığımız Avengers 4 fragmanı sonunda yayımlandı. Avengers: Infinity War için yayımlanmış olan ilk fragman ile kıyaslandığında “sönük” diye adlandırabileceğimiz trailer aslında bize izleyeceğimiz filmin konusu ve tonu hakkında fark edebileceğimizden çok daha fazla bilgi veriyor olabilir.

Hatırlayacağınız üzere Infinity War bittiğinde kahramanlarımız kendilerini yenilgiye uğramış vaziyette bulmuştu. Evrendeki tüm canlıların yarısı toza dönüşmüş, çok sevdiğimiz karakterler öldürülmüş, Tony Stark yabancı bir gezegende mahsur kalmıştı. Yani anlayacağınız ana kötümüz Thanos yapacağını söylediği her şeyi yapmayı başarmıştı ve tam olarak “cliff hanger” olarak adlandırabileceğimiz çok önemli bir noktada bitmişti. Marvel Studios’un yayımladığı ilk fragmanda ise sorularımızın bazılarına cevap alıp, hikayenin hangi yöne gideceğine dair meraklarımız ise gittikçe artıyor. Haydi sizlerle birlikte fragmanı inceleyip, ipuçları yakalamaya çalışalım.

Fragmanın başına uzayda süzülmekte olan bir Tony Stark görebiliyoruz, anlaşılan o ki Titan’dan bir şekilde çıkmayı başarmış. Pepper’ın izleyebilmesi için bir uzay günlüğü kaydeden Tony, mekiğindeki su ve yemek kaynaklarının tükendiğini, 1 günlük de oksijeninin kaldığını söylüyor, Tony’nin konuşmasından anlıyoruz ki hayatta kalabileceğini düşünmüyor.

Uzak çekimden sunulan bu kare de Tony’nin Titan’dan nasıl çıkmaya başardığını bize gösteriyor, Guardians of the Galaxy ekibinin gemisi Milano‘yu çalıştırmayı başarmış fakat Infinity War’un sonunda Nebula‘nın da hayatta kaldığını düşünürsek gemide birlikte olduklarını varsaymak doğru olacaktır.

Bir sonraki karede ise Tony‘yi geminin kokpitinde görüyoruz fakat burada dikkat etmemiz gereken şeylerden biri önceki kareye göre üzerinde farklı bir t-shirt olması. Bu sebeple bu sahnenin filmdeki farklı bir zaman aralığından alınmış bir kesit olduğunu veya Tony’nin gemide Starlord’un kıyafetlerini bulup giydiğini söyleyebiliriz.

Çiftçi Thanos” her ne kadar kulağa garip de gelse çizgi romanlarda gördüğümüz karelerin film evreninde de hayata geçirildiğini görebiliyoruz, zırhını korkuluk olarak kullanmasına kadar güzel detaylar verilmiş.

Ayrıca Sonsuzluk Eldivenini de halen giydiğini görebiliyoruz. Russo kardeşler Thanos’un tüm taşları ele geçirip evrenin yarısını ortadan kaldırmasını adete bir “dini görev” olarak gördüğünü söylemişti, iyi yazılmış hiçbir kötü karakter kendi perspektiflerinden kötü değildir, evren için görevini yerine getirip yapılması gereken en zorlu eylemi yaptığını düşünen Thanos, bir çiftlikte rahatlayıp basit bir hayat yaşamaya adamış gibi kendini.

Yaşayan tüm canlıların yüzde ellisini ortadan kaldırdı.

Black Widow’un bu cümlesi üzerine izlediğimiz sahnede Ant-Man, Shuri ve Spider-Man‘i “Kayıp” kategorisi altında görebiliyoruz. Spider-Man’in kendini “pek iyi hissetmemesi” sebebiyle toza dönüştüğünü zaten biliyoruz, Ant-Man de, Ant-Man and the Wasp filminin sonunda Quantum evreninde sıkıştığı için onu da ölü kabul ediyor olabilirler ama bu kare bize Shuri‘nin de toza dönüşmüş olduğunu söylüyor. Fakat aklımızdan çıkarmamalıyız ki Marvel Studios pazarlama planlarında her zaman izleyicileri yanıltıcı şeyler yapabiliyor, pekala izleyiciler Shuri’nin ölü olduğunu düşünsün diye fotoğrafını sadece fragman için iliştirmiş olabilirler.

Kahramanlarımızın yenilgiye düşmüş umutsuz hallerinden ise fragmanın sunduğu ve muhtemel olarak filmin de sahip olacağı bu umutsuz ve karamsar tonu hissediyoruz. Avengers ekibini bu şekilde görmek bizleri de etkiliyor…

Nebula‘yı ise bir uzay gemisinde görüyoruz, iç dizaynından ise bunun Guardians of the Galaxy’nin gemisi olduğunu düşünüyoruz. Bu da Nebula ve Tony‘nin beraber Titan’ı terk ettikleri fikrimizi destekler nitelikte.

Burada ise bir karakterin tekrar bir uzay gemisindeyken birinin omzuna elini koyduğunu görüyoruz, elin ve ojelerin renginden anlaşılacağı üzere bu karakterin Nebula olduğunu söyleyebiliriz fakat omzuna dokunduğu karakterin kim olduğuna dair tek tahminimiz şu noktada Tony Stark. Fakat bu tahmine karşı olabilecek bir düşünce ise, birbirlerini tanımıyor oluşlarından birbirlerine bu şekilde destek çıkacak türden bir bağlantıları olmayışları fakat tabii ki ne kadar süre birlikte geçireceklerini bilmiyoruz bir nevi dostluk geliştiriyor bile olabilirler.

RONIN! 

Avengers: Infinity War fragmanlarındaki Hawkeye eksikliğini fark ettiğimiz andan beri herkesin de teorize ettiği Ronin karşımıza çıkmış gibi duruyor. Çizgi romanlarda Hawkeye yaşadığı zorlu tecrübeler sonucunda ortadan kaybolup gizli bir kimliğe bürünmeyi tercih edip Ronin ismini almıştır. Çizgi roman kökenlerinden aklımızda tutup, fragmanda da “Ailemizden bir parçamızı kaybettik.” dendiğinde bu sahnenin gösterilmesini ele alırsak belki de Clint’in ailesinin de toza dönüştüğünü çıkarabiliriz. Ayrıca sahneden de görebileceğimiz üzere Ronin bir Asya ülkesinde operasyon yürütmekte bu da kimliğini gizleyip ortada kayboluşu konusunda değindiğimiz noktayı destekliyor olabilir. Ronin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız, Ronin yazımıza bakmak isteyebilirler.

-Bu işe yarayacak Steve. 
 +İşe yarayacağını biliyorum. Çünkü yaramazsa ne yapacağımı bilmiyorum.

Tekrardan kahramanlarımızın en kadar umutsuz bir durumda olduğunu fark ediyoruz, fakat yine de bir son çare planı bulmuşlar gibi görünüyor biz her ne kadar bu plandan şu anda bihaber olsak da. Ayrıca keskin gözlü olanlarınız da fark etmiş olabileceği gibi Steve, Winter Soldier filminde giymiş olduğu üniformasını giymekte.

Ve filmimizin adını sonunda öğrendik. Avengers: Endgame. Doctor Strange‘in zaman taşını Thanos’a verdikten sonra ” We’re in the endgame now.” demesi sebebiyle “Avengers: Endgame” yeni filmin adı için popüler teorilerden biriydi, yani halen her şeyin Doctor Strange’in gördüğü olası geleceklerden biri doğrultusunda işlediğini söyleyebiliriz.

Son olarak ise Scott Lang‘in Quantum evreninden çıkmayı başardıktan sonra Kaptan Amerika’yı bulmaya gittiğini görebiliyoruz. Her ne kadar Paul Rudd’ın oyunculuğu sayesinde neşeli bir sahne olarak işlenmiş olsa da, Steve’in tepkilerinden Ant-Man’in uzun bir süredir ortada olmadığını anlayabiliyoruz bu da Thanos’un parmak şıklatmasından itibaren bize birkaç sene geçmiş olabileceğinin bir habercisi.

Marvel Studios görünen o ki daha karanlık ve zorlu bir Avengers filminin geleceğini bize göstermek amacıyla daha ayakları yere basan ve sakin bir fragman hazırlamış. Sizler Avengers: Endgame fragmanı hakkında neler düşünüyorsunuz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here