Kazimir Severinovich Malevich, soyut sanatın öncüllerinden ve süprematist hareketin yaratıcısı olarak tanınmaktadır. Kısaca süprematist hareketten bahsedecek olursak, sanatta yalnızca geometrik ögelerin varlığına ve önemine inanan bir hareket olup, bu önemi resimde soyutluk ve geometri arasında bir bağ kurarak yansıtmayı tercih etmektedirler. Rus ressam ve sanat teorisyeni Malevich’in eserlerine baktığımızda geometrinin yalınlığını ve altında yatan anlamların derinine inildikçe fark edildiğini gözlemlemekteyiz. Sanatçının birbirinden değerli eserlerinden bazılarını sizler için listeledik. Gelin hep birlikte inceleyelim!

1- Siyah Kare

Malevich ile özdeşleşmiş hale gelmiş ve en bilindik eseri diyebileceğimiz ‘Siyah Kare’, geometrinin en basit halini yansıtırken anlam olarak büyük derinlik içeren eser, 1915 yılında yayınlanmıştır. Siyah kare, soyut sanatta önemli bir ses getirerek, saf duyguyu ve geometrinin uyumlu yansımasının yanı sıra konu olarak ‘hiçbir şeyi’ konu edinerek belki de hiçliğin en yalın şekilde nasıl ifade edilebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir.

2- Beyaz Üstüne Beyaz 

Malevich’in sanatında benimsediği derin anlam içeren ve düşünmeye yönelten felsefesinin başarılı kullanımını gözlemlediğimiz bir diğer eseri ise yayınlanma tarihi 1918 olan ‘Beyaz Üstüne Beyaz’ adlı eseridir. Hiçlik, mutlaklık ve yokluk ve beyaz rengin saflığını bu kavramlar doğrultusunda sanatına başarılı ve anlamlı bir şekilde entegre etmeyi başaran sanatçının bu eseri üzerinde düşündürmeyi ve sorgulatmayı seven eserlerinden birisidir.

3- Süprematist Resim: Sekiz Kırmızı Dikdörtgen

Süprematist kompozisyonlar oluşturmayı seven avangart sanatçı, geometri ve sanat arasında biçim, boyut, renk ve anlam arayışlarını çoğu zaman yarattığı hiçlik felsefesiyle birlikte sanatına aktararak soyut sanatta kendisinden sonra gelen çoğu sanatçıya ilham verecek eserler yaratmıştır. Farklı kompozisyonlar ve düzenlemeler ortaya koymuş olan Malevich’in, soyut sanatta önemli bir yere sahip olan bir diğer eseri ise 1915 yılında yayınlanan ‘Süprematist Resim: Sekiz Kırmızı Dikdörtgen’ adlı eseri olmuştur.

4- Kış Manzarası

Rus sanatçının incelediğimiz son eseri olan ‘Kış Manzarası’, sanatçının eserinde geometriyi arka planda bıraktığı aynı zamanda tarz olarak Malevich’in olağan tarzının dışında kalan eser, geometrik formların kompozisyonu olmanın dışında kalarak, sanatçının kullanmayı tercih ettiği renklerin başarılı bir kompozisyonu olarak karşımıza çıkmıştır. Süprematist hareketten çok ekspresyonist akımının bir yansıması olarak görünen eser, yine sanatçının kendisinden sonra gelen birçok sanatçıya ilham kaynağı olacağı çalışmalarından birisidir.

Bonus:

Kazimir Malevich’in, felsefesine ve düşüncelerine daha yakından bakmak isteyenler için başucu kitabı niteliğinde olan, sanatçının “İnsanın Esas Gerçekliği: Tembellik” adlı eserini buraya bırakıyoruz.

Keyifli okumalar!

Kaynak: 1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here