Siyah İnci, İngiliz yazar Anna Sewell tarafından 1877 yılında yazılmış bir romandır. Yazar kitabı hayatının son yıllarında, hasta olarak yattığı evinde yazmıştır. Kitabın türü her ne kadar çocuk edebiyatına dahil olsa da okuyucuyu atlar hakkında bazı gerçekler ile baş başa bırakmaktadır. Siyah İnci adındaki tayın sevimli ve huzurlu doğduğu çiftliğinden ayrılıp zamanla dışarıdaki kaba, acımasız ve kötü insanlarla karşılaşmasını konu almaktadır. Biz de sizler için bir tayın başından geçenleri onun ağzından anlattığı hikayesindeki 10 değerli alıntıyı derledik. İyi okumalar!

1) “Sahibim, Tanrı’nın insanlara düşünme yeteneği verdiğini, insanların bunu kullanarak her şeyi kendi kendilerine anlayıp öğrenebildiğini söyledi. Fakat hayvanlara sezgi vermişti, düşünmeye bağlı olmayan, bu da kendi içinde çok daha eksiksiz ve kusursuzdu; hayvanlar da insanların hayatını çoğunlukla bunu kullanarak kurtarırlardı.”

2) “Tanrı’nın yarattıklarına acı çektirip güzelliklerini bozmaya ne hakları var?”

3) “…unutmayın ki gün gelecek hepimiz yaptıklarımızın hesabını vereceğiz, insanlara ve hayvanlara yaptıklarımızın.”

4) “Bence moda dünyadaki en kötü şeylerden biri. Örneğin köpeklere neler yaptıklarına bakın. Cesur görünsünler diye kuyruklarını keserler, yırtıcı görünsünler diye güzelim kulaklarını kesip sivriltirler; inanılır gibi değil.”

5) “Hissiz insanları küçümseme. Ne yaşadıklarını bilsen, sen de hissiz olmayı dilerdin.”

6) “Bir şey doğruysa, onu yapmanın yolu bulunur; yok yanlışsa, onsuz yapmanın yolu da bulunur. İyi bir insan çaresini bulacaktır.”

7) “Bir atı şımartıp kötü alışkanlıklar edinmesine izin vermek bir çocuğu şımartmak kadar yanlış bir şeydir, her ikisi de daha sonra bunun acısını çeker.”

8) “Kötü kalplilikten sonra dünyadaki en kötü şeydir bilgisizlik, haberin yok mu?”

9) “Dünya niye bu kadar kötü biliyor musun? İnsanlar sadece kendi düşündükleri, ezilenlerin hakkını koruma ve suçluları ortaya çıkarma zahmetine girmedikleri için.Kötülük görünce elimden geleni yapmadan bakıp geçmem mümkün değil.”

10) “İnsanın kendi kendisinin efendisi olmaması kötü bir şey.”

 

Kaynak: Siyah İnci, İş Bankası Kültür Yayınları, 2017

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here