Dünyada ortalama kırk bin örümcek türü ile beraber yaşamaktayız. Fakat biz muhtemelen onları çok az görüyoruz ve türlerinden çok azını biliyoruz. Örümcekler kuytu köşelerde, gözden uzakta, sessiz sedasız ağlarını örüyorlar ve yaşamlarına devam ediyorlar. Günümüze kadar gelen bir inanışa göre; bu, mitolojide Arakne adlı Lidyalı örgücü kızdan başlayan bir hikâye. Ve ben bu yazımda size Arakne’nin ilginç hikayesinden bahsedeceğim.

Mitolojide “Örgü Masalı” olarak geçen hikâye, Lidya’nın en güzel kızlarından biri olan Arakne ile zekâ, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena’nın hikayesidir. Athenainsanların yaptığı bütün sanatların ve işlerin, özellikle kadınların yaptıkları ince nakışların işlemelerin koruyucusu idi hatta Hera’nın gelinliğini bile kendi elleriyle hazırlamıştı.Arakne ise örgü örmekte, gergef işlemekte ve dokumada çok başarılı bir kızdı. Bu gibi işlerde oldukça başarılı olan Yunan kadınlar, sanatlarını Athena’yı çalışırken seyrederek öğrendiklerini, onun öğütlerini dinlediklerini söyleyerek övünürlerdi.

Efsaneye göre bir gün ormanda işlemelerini yapan Arakne’yi izleyen periler ona gergef işlemeyi Athena’dan öğrenip öğrenmediklerini sorarlar ve Arakne bu soruya “O kim oluyor ki benimle boy ölçüşebilir, ben bu işte Athena dahil herkesi geride bırakırım.” diye cevap verir. Bunun üzerine bunu duyan Athena yaşlı bir kadın kılığına girerek Arakne’nin yanına gider ve “Kızım ” der “İhtiyarlık insana yalnız keder ve üzüntü getirmez, tecrübe de getirir. Öğütlerimi yabana atma, evet sen sanatında çok başarılısın, bütün kadınları, kızları geçebilirsin fakat bir tanrıçanın gücü, sanatı her şeyin üstündedir. Kendini o kadar büyük görme.” diye öğütte bulunur. Arakne ise “Ben kendimi büyük görmüyorum, gerçeği söylüyorum. Athena gelsin onunla yarışmaya hazırım.” der. “İşte buradayım.” diyerek ihtiyar kadın kılığından çıkıp kendi tanrısal görüntüsüne bürünen Athena, Arakne ile karşılıklı gergef işlemeye başlar. Kadın namusunu hep koruyan Athena, kendisini nehirde izleyen bir adamı kör etmiş ve bu konuların resmedilmesine de hep kızmıştır. Kendisi hakkında bir aşk dedikodusu bile olmayan Athena, kendini hep işlerine adayan bir tanrıçadır. Bunun farkında olan Arakne Zeus hakkında bir dokuma yapar ve onun Leda’yla, Europa’yla, Danae’yle Hera’yı aldatan sahnelerini işler. Athena ise Atina (Athens) şehrine kendi adını verdiren Poseidon’u yendiği savaşın bir sahnesini dokur. Athena, Arakne’nin yaptığı dokumanın kusursuz olduğunu kabul eder fakat konu seçimi onu çok kızdırmıştır ve sinirden kendini kaybederek Arakne’nin dokumasını yırtar. Arakne karşısındakinin Athena olduğunu anlar ve çok utanır. Hemen oradan kaçarak kendini asar. Athena ona acır ve “Madem sen kendini bilmiyorsun, bundan sonra ömrünü ağ üzerinde sanatını işleyerek sürdüreceksin” diyerek Arakne’yi örümceğe çevirir. İşte o günden beri örümceklerin gözden ırak ağlarını örüp yaşadıklarına dair bir inanış süregelmektedir.

KAYNAK: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here