Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının 100. yılı Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından hazırlanan, özel bir proje olan “Yeniden Doğuş” isimli opera ile kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının İstanbul’dan yola çıkarak Samsun’a gidişini konu alan etkinlik 16 Mayıs’ta Haliç Kongre Merkezi‘nde sanatseverlerle buluştu.

Türk opera tarihinde bir ilk olan eserde, Mustafa Kemal Atatürk ilk kez opera sahnesinde canlandırılıyor. Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılan halkın hikayesini ele alıyor ve 1. Dünya Savaşı yılları, Çanakkale Savaşı, işgal yıllarındaki İstanbul, Bandırma Vapuru ile Samsun yolculuğu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri, Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyetin ilan edilme süreci, aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatılıyor.

Librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı imzalı eser, bale ve orkestra sanatçılarından oluşan yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelendi. Sanat yönetmenliğini projenin yaratıcısı Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan; orkestra şefliğini ise Serdar Yalçın üstlendi. Şahan Gürkan ise eseri sahneye koydu.

Oyunculardan bazıları şu şekilde;

  • Mustafa Kemal Atatürk – İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Ali Murat Erengül
  • Zübeyde Hanım – Hatice Zeliha Kökcek
  • Fikriye Hanım – Eda Bingöl Gürkan
  • Makbule Hanım – Sezgi Elhüseyni
  • İsmet İnönü – Gürkan Sezgin
  • Rauf Orbay – Murat Göçken
  • Refet Bele – Cüneyt Erdoğan
  • Kazım Karabekir – Hasan Çelik

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan çok heyecanlı olduğunu şu sözlerle belirtti: “Ben aynı zamanda opera sanatçısıyım ama kendi temsillerimde bile bu kadar heyecan yaşamıyorum. Bugün çok özel, çok değerli bir gün. Büyük Atatürk ilk kez opera sahnesinde canlandırılacak. Değerli arkadaşımız Ali Murat Erengül, Atatürk’ü canlandıracak. Gerçekten inanılmaz bir makyaj ekibiyle çalışıldı, baktığınız zaman tüyleriniz diken diken oluyor. Sanki Atatürk sahnede gibi” 

Murat Karahan, değinmek istediği farklı bir konuda da şu şekilde bir değerlendirmede bulundu: “Aslında 16 Mayıs, büyük Atatürk’ün İstanbul’dan yola çıktığı gündür. Yani aslında Milli Mücadele’nin ilk adımının atıldığı günün 100. yılı bugün. Atatürk 3 gün sonra 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşıyor. O yüzden özellikle bu tarihi seçtik. Milli Mücadele’nin ilk kıvılcımının yakıldığı gün ve yola çıktığı gün bugündür ve biz bunun anısına Milli Mücadelemizi anlatan, tarihimizde ilk kez yapılmış bir opera eseriyle dünya prömiyerimizi yapıyoruz.”

Karahan, eserin Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulmasının sebebinin günün anlam ve önemini taşıması olduğuna değinip yine Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin bu projeyi 20 Mayıs’ta Samsun’da da sahneleneceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy hakkında ise: “Sayın Bakanımız bize gerçekten o kadar büyük destek oluyor ki buradan kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Her zaman, her konuda, maddi ve manevi, operanın, balenin, bizlerin arkasında duruyor. O yüzden kendilerine müteşekkir olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy etkinliğin ardından yaptığı konuşmada Milli Mücadele’nin 100. yılı dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birçok etkinlik ve proje hazırladığını söyleyerek konuşmasına şu sözlerle devam etmiştir: “Bu projelerden bir tanesi de Yeniden Doğuş operası. Açıkçası ben de sizlerle birlikte gururla ve çok büyük bir keyifle izledim. Kendilerini de tebrik ettim, takdirlerimi özellikle belirtmek istedim. Çok başarılıydılar”

Bu çalışmaların başarılı sonuçlarının görüldüğünü anlatan Ersoy: “Bizim görevimiz onların önündeki engelleri kaldırmak, sorunlarını çözmek” dedi.

“Biz Troya Operası ile birlikte kendi operamızı, sanatımızı ve kültürümüzü yurt dışına açmaya karar verdik. Çin’de, Moskova’da Bolşoy operasında, geçen gün Tokyo’da, Japonya’da başarıyla sergiledik. Bundan sonra da sergilemeye devam edeceğiz ve her yıl Troya ve Yeniden Doğuş operası gibi, yeni bir performansı sahneleyeceğiz. Bu eserleri yurt dışında çeşitli ülkelerde sergileyip operamızı artık uluslararası alanda da kabul görür hale getireceğiz. Açıkçası biz sanatımıza, sanatçımıza ne kadar değer verirsek, onlar da sanatlarına ne kadar konsantre olursa, o kadar iyi sonuçlar alıyoruz.”

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here