Öncelikle Beyaz Cüce nedir ondan bahsedelim. Beyaz Cüce’ler Yıldız Kütlesi olarak Güneşimizin kütlesinin 0.8 katı ile 1.44 katı arasında değişen kütlelerde olan yaklaşık 7000km yarıçaplı bir yıldızdır. Güneşimiz ömrünü tamamladığında burada bahsettiğimiz gibi bir Beyaz Cüce’ye dönüşecektir. Ömrünü doldurduğu için enerji ve dolayısıyla ısı üretimi düşen yıldızlardır bu yüzden etrafındaki gezegenlerin ısınmasını sağlamazlar.

Bahsedeceğimiz yıldız ise KIC 8145411 adıyla anılıyor. Bu cüce yıldız Güneşimizin kütlesinin 0.2 katı kadar kütleye sahip. Aslında bu kadar küçük kütleye sahip olması imkansız değil ancak olayı ilginç yapan yıldızların küçüldükçe beyaz cüceye dönüşmelerinin çok daha geç olması bu yıldız için ise şimdiye kadar tahmin edilen Evren’in yaşından çok daha yaşlı olması gerekmesi.

Bu tip yıldızların daha hızlı yaşlanmasını sağlayan başka yollar bulunuyor. Eğer bir yıldız çift yıldız sistemindeyse yani bir komşu yıldızı varsa, komşu yıldız dış katmanlarını söktürerek cüce yıldıza evrilme sürecini hızlandırabilir. KIC 8145411 yıldızının da bir komşu yıldızı bulunuyor. Ancak burada da bir problem sıkıntı söz konusu. Komşu iki yıldız arası mesafe 195 milyon kilometre yani etkileşim için uygun olan mesafenin yaklaşık 10 katı.

Çok fazla bu durumu açıklayan durum yok ancak astronomların elinde bunu açıklayabilecek son senaryo üçlü bir yıldız sistemi olup üçüncü yıldızın evrim sürecini hızlandırıp sistemi terk etmesi seçeneği görünüyor. Ancak bu seçeneklerden hiçbiri tam olarak açıklanabilmesi için yeterli açıklamalara sahip değil. Bu yüzden daha fazla benzer koşullara sahip beyaz cücelerin gözlemlenmesi gerekiyor. Kepler Uzay Teleskopunun yerini alan TESS Uzay Teleskopu ve birçok güçlü yüzey teleskopu ile daha fazla bilgiye ulaşılması an meselesi.

Kaynak 1 Kaynak 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here