Astroloji birçok ırk, kültür ve ilgi alanına göre şekil almış, gelişmiş ve günümüze değin ulaşmış bir çalışma alanıdır. Bu fenomen içerisinde Arabic tanımlar ve göstergelerde yer almış, yıllar yılı insanlığı gökyüzü haritasında yönlendirmiştir.

Astrolojik göstergeler anlamında bize yol gösteren bazı asteroidler vardır. Bu listeye ve karşılıklarına ünlü astroloji sitelerinden ulaşabilir ve kendi yıldızlarımızın ev/burç simgelerine göre değerlendirebiliriz. Arap Noktaları da (LOT) bu asteroidlere benzer nitelikte, kişinin hayat yolculuğunda başına gelecek belli olayların (evlilik, çocuk, aşk, ölüm gibi) nasıl yaşanacağını yorumlamak için kullanılıyor.

Ölüm İçgüdüsü

Yaptığım bu araştırma, uçsuz bucaksız bir alan olan Arap kültürüne ait astrolojik atıflardan yer alıyor ancak küçük çaplı bilgi edinmemizi sağlayabilir. Çünkü bilinen ilk Arap göstergelerinin, Babil Astrolojisi dönemine ait olduğu öngörülüyor.

Bir iddiaya göre de, Arap Noktalarını ilk kullananların Yunan astrologlar olduğu fakat bu noktaları geliştirip yeni noktalar türettikleri için isminin Arap noktası olarak kaldığı bildiriliyor.

Babil dönemine ait astrolojik bir yazıt.

Geleneksel Batı Astrolojisine nazaran Arap noktaları bizlere, haritadaki ana temalarla ilgili detayları veren ana nedenler arasındaki ilişkileri verir. Ayrıca geniş ve açık uçlu zaman kavramlarının kullanılması nedeniyle Batı astrolojisinin izin verdiğinden çok daha yararlı oldukları görüldü.

Bazı çağdaş astrologlar tarafından şimdiye dek birçok tanınmış ismin ölümünün (Marilyn Monroe, John Lennon, ölümünü yeni tanık olduğumuz Kobe Bryant) doğum haritalarında yer alan LOT’lar ve göstergeler ile önceden tahmin edilebilir olduğu söyleniyor.

Bunun yanı sıra işaretleri takip ederseniz (an haritasına göre ya da solar haritada) kaza, miras, anne ya da baba vefatı vs bilgilerine de ulaşabiliriz. Tabii astroloji hakkında salt bilgiyle yoğurulmadan bütün bunları anlamak bir miktar zor. Örneğin, yaklaşık bir saat kadar yaptığım araştırma sonucunda kişisel (natal) haritada, Ölüm Noktası (Part of Death) hesaplayan bir site bulamadım.

Eros (Cupid) Ve Psyche’nin hikayesinde ölüm göstergelerini hesaplama aracı.

Girdiğim birkaç yerde hesaplama aracın denk geldim ancak yalnız burç ya da derece veriyor olması, zihnimde pek bir şey çağrıştırmadı. Ayrıca LOT’ların belli bir formülü olduğunu da aktarmalıyım. Örneğin ölüm noktası bulmak için gece ve gündüz haritaları için: Asc + 8.ev – Ay.

Bu hesaplamayı bizler için yapan siteler var ancak formülün doğru çözümlendiğine emin olmak gerekir.

Buradan Part of Death (Ölüm Noktası) ‘nızı ve daha fazlasını ücretsiz üye olarak bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here