Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Bazı şarkıların cover versiyonu olduğunu tahmin edebiliriz ancak bazıları o kadar iyi yorumlanır ki anlayamayız. Klasikleşen “I Love Rock n Roll” şarkısının aslında Joan Jett’e değil de Arrows adlı bir İngiliz grubuna ait olduğunu biliyor muydunuz? Biz de aşağıya aslında cover versiyonu olduğunu bilmediğiniz bunun gibi bazı şarkıları sıraladık.

Twist And Shout – The Beatles

Orijinal sanatçı: The Top Notes

Bu şarkı ikonik bir Beatles şarkısı olarak bilinmesine rağmen, asıl olarak The Top Notes adlı bir R&B ikilisi tarafından kaydedilmiştir. Şarkının bir hit olması ise yine The Beatles tarafından değil de, The Isley Brothers adlı Amerikalı gruptan kaynaklıdır.

 

Girls Just Wanna Have Fun – Cyndi Lauper

Orijinal sanatçı: Robert Hazard

Amerikalı şarkıcı Cyndi Lauper’ın söylediği Girls Just Wanna Have Fun şarkısı, 80’li yıllarda kızların marşı olarak değerlendiriyordu. Şarkı aslında 79 senesinde Robert Hazard isimli başka bir müzisyen tarafından yazılıp söylenmiştir ve bir erkek perspektifinden bir kadının yatak odasında nasıl olması gerektiğini anlatmıştır. Ama Lauper’ın versiyonunda bu bakış açısı tamamen değişmiştir. Daha çok kadınları güçlendiren, feminist bir perspektifle yazılan şarkı 1983 senesinde tekrardan kaydedilmiştir.

 

I Will Always Love You – Whitney Houston

Orijinal sanatçı: Dolly Parton

I Will Always Love You şarkısını kimin söylediğini kime sorarsanız sorun herkesin aklına tek bir isim gelir: Whitney Houston. Fakat şarkının gerçek sahibi Amerikalı folk müziği kraliçesi, Dolly Parton’dır. Parton’un 1973 senesinde kaydettiği şarkısı sevenleri tarafından beğenilse de, şarkı Whitney Houston’ın The Bodyguard filmi için söylediği versiyonu ile hafızalarımıza kazınmıştır.

 

Don’t Cha –  The Pussycat Dolls

Orijinal sanatçı: Tori Alamaze

2005 senesinde büyük bir hit olan şarkı, Cee Lo Green tarafından Tori Alamaze için yazılmıştır. Alamaze şarkıyı kaydettikten sonra plak şirketiyle yaşadığı anlaşmazlıklardan dolayı plak şirketini bıraktığında, şirket şarkıyı Pussycat Dolls’a vermiştir ve bir dönemin müzik kanallarında sürekli duyduğumuz bir şarkı haline gelmiştir.

 

It’s Oh So Quiet – Björk

Orijinal sanatçı: Betty Horton

Aslında Björk’ün bu şarkısı popüler olmadan önce 2 kere daha coverlanmıştır. Şarkının orijinal İngilizce versiyonunu 1951 yılında Betty Hutton söylemiştir fakat Hutton’un söylediği şarkı da  “Und jetzt ist es still” adlı bir Alman şarkısının bir parçasının İngilizceye çevirisidir. Adeta bir “cover’ception” olan bu şarkı, hala Björk’ün  en başarılı şarkılarından biridir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here