Hepimizin izleyip de “Bunu çocuklar nasıl izliyor yaa” dediğimiz filmler vardır. Genelde bu çizgi filmlerin yaratıcısı Tim Burton olsa da (ki listemizde Tim Burton’a da yer vermezsek olmaz) bu listeye eklenebilecek birçok çocuk filmi var. Bazıları korkunç bazıları ise çocukların anlayamayacağı düzeyde. Kısacası çocuklara göre olmayan 6 süper çizgi film sizlerle!

1. Monster House (2006)

Üç yakın arkadaş grubunun en meraklı üyesi Walters, mahalledeki çocukların kâbusu olan evi gözetlemeye başlar. Evin bahçesine kaçan tüm oyuncakların esrarengiz bir biçimde kaybolmasının nedenlerini arıyordur. Bir gün “canavar ev” olarak adlandırdıkları evin arkadaşları Jenny‘de yutmaya çalıştığını görmeleri bir dönüm noktası olur. Evin içine girip bu gizemi çözmeye çalışırlar.

Monster House, gerçekten gerilim türünde epey korkunç bir film. Eşini evinin bodrum katına gömmek zorunda kalan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Ruhani boyutuyla işlenen ölüm olgusu ve evin içinde yaşanan korkunç olaylar dizisi bu çizgi filmi bir yetişkin filmi seviyesine taşıyor.

2. A Christmas Carol (2009)

Sorunlu ve cimri bir burjuvanın sanrılarını ve geçmişini ele alan A Christmas Carol‘da, epey varlıklı ve cimri Ebenezer Scrooge, her yılbaşında yaptığı gibi hizmetkarının ve küçük yeğeninin yılbaşı heyecanını onlara bağırarak ve hor görerek bozar. Tam uykuya dalmışken – veya daldığını zannederken – bir sanrı görür, belki de bir kâbus: Onun gibi cimri ve kötü kalpli olan vurdumduymaz iş ortağının, Joseph Marley, hayaletiyle karşılaşır. Hayalet, ona kötü kalpli biri olmanın, cimri olmanın ve insanları hor görmenin ne kadar zalimce ve acımasızca olduğunu gözüne vurur. Hayatın insanları üzmek için çok kısa olduğunu öğrenen Ebenezer, hiç olmadığı kadar iyi biri olarak uyanacaktır.

İnsanın zamanının dünyada kısa olduğunu vurgulayan, dini ve ruhani rahatlamayı konu alan film konusu itibari kesinlikle yetişkinlere hitap ediyor.

3.Corpse Bride (2005)

1800’lerde yaşayan ve zamanında zengin olan, geçen zamanla beraber maddi varlıklarını kaybeden Van Dort Ailesi, çareyi oğullarını zengin ve köklü bir aile olan Everglot‘ların kızıyla evlendirmekte bulur. Düğün provasında evlilik yeminini beceremeyen Victor, kaçarak bir ormana sığınır. Ormanda evlilik yeminini ederken karşısına ölü bir gelin olan Emily ile çıkar. Emily, evlilik yeminini üzerine alınır ve Victor’u kocası ilan eder. Yaşayanların ve ölümlülerin dünyası birbirine karışmak üzeredir.

Tim Burton‘ın ellerinden çıkan bu efsane filmin gotik havası, konusu ve karakterleri bir “çizgi filmden” çok daha fazlası.

4. Coraline (2009)

Bir süredir ailesi tarafından ihmal edilen Coraline‘ın ailesiyle arası yeni evlerine taşınmalarıyla daha çok açılmaya başlar. Bu nedenle yeni evlerinde bir keşfe çıkar ve bir geçit keşfeder. Bulduğu bu dar ve gizli geçit, paralel bir hayatın uzantısıdır. Oradaki anne-babası ilgililerdir, hayat çok daha güzel ve eğlencelidir. Tek problem insanların gözlerinin düğmeden olmasıdır. Bir gün paralel evrendeki ailesi onu sonsuza dek yanlarında kalmaya davet eder. O andan itibaren cennet gibi görünen evren, Coraline için cehenneme dönüşecektir.

Coraline, gerilim ve fantastik türünün en güzel çizgi film örneklerinden birisi. Fakat dediğimiz gibi, bir çocuğun anlayabileceğinden çok daha fazlasını anlatıyor. Paralel evren, rüya, aile ve gerçeklikten kopma gibi doğaüstü konular izleyenlerin tüylerini ürpertiyor.

5. Frankenweenie (2012)

Frankenweenie, bir oğlan çocuğu ve sevimli köpeğinin hikâyesi değil. Bundan çok daha fazlası! Köpeğini kaybeden Victor‘un, bilimin de desteğini alarak ölen köpeğini geri hayata döndürme hikâyesi. Adından da anlaşıldığı gibi bildiğimiz Frankenstein’a da bir gönderme var.

Stop-motion animasyonlarının en başarılı ismi Tim Burton‘dan bir çizgi film daha!

6. The Polar Express (2005)

Daha önce yaşadığı mutsuz Noeller yüzünden Noel baba‘ya olan inancını yitiren bir çocuk ve nereye gittiği belli olmayan sürprizlerle dolu bir tren ve arkadaşlıklar… İnancını kaybetmenin hüznüyle yola çıkmış ve arayışta olan bir çocuğun inançlarının sarsılmasını konu alan bir film.

Filmde bahsedilen inanç; bazen umut, bazen sevgi, bazense hayatı sorgulamak olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan bakıldığında, The Polar Express bir çocuk filmi olmaktan çok uzakta!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here