Bir oyunun çıkışını beklemek, onun hakkında yeni haberleri takip etmek ve çıkan her videoyu kare kare incelemek, detayları keşfetmek keyifli bir süreçtir. Ardından günler, sayılan saatler, bekleme biter, oyun nihayet çıkar ve videolarda gördüğümüz her şeyi kendi gözlerimizle deneyimlemeye başlarız. Kısaca uzun süren bekleyiş, yerini mutlu sona bırakmıştır. Ancak bazı oyunların hikayesi, bu mutlu sonla bitmeyebiliyor. Ne kadar iyi bir oyun olma potansiyeli olursa olsun, bir çok sebepten dolayı oyunlar iptal edilebiliyor. Bu listede raflara hiç ulaşamamış, büyük potansiyellere sahip oyunlara değineceğiz. Listeyi okumaya başlamadan önce, sıralamanın rastgele yapıldığını belirtmek isteriz.

EA VANCOUVER’IN STAR WARS OYUNU

İlk başta Dead Space serisiyle de tanıdığımız Visceral Games‘in geliştirdiği Star Wars oyunu, hikaye tabanlı bir macera oyunu olmak üzere tasarlanıyordu. Ancak EA, Visceral Games’i kapatma kararı aldığını açıkladı. Visceral Games’in ardından Vancouver stüdyolarının devraldığı oyun, önce ertelendi, biraz zaman geçtikten sonra da iptal edildi. Bu iptal hikayesinin detayları ise, firmanın neden bu kadar nefreti hak ettiğinin kanıtı.

THE WOLF AMONG US 2. SEZON

The Wolf Among Us, Fables çizgi romanlarından esinlenmiş bir polisiye macera oyunuydu. Oyuncuların heyecanla beklediği 2. sezon yerine Minecraft, Borderlands, Game of Thrones ve Batman gibi markalara odaklanan ve bu markaların hakkını vermeyi başaramayan stüdyo, ikinci sezonu duyurduğunda sıkıntılarla yüzleşmeye başlamıştı bile. Telltale Games, The Walking Dead’in finalini çıkardıktan sonra kepenk indirdi ve The Wolf Among Us’ın 2. Sezonu, yarım kalan projelerin arasına katıldı.

DOOM 4

Doom markası, oyun tarihinde FPS türünün atası olarak büyük bir yere sahip. Doom 3’ten sonra uzun bir durgunluk yaşayan marka, 2008 yılındaki QuakeCon’da Doom 4’ün duyurulmasıyla yeniden canlandırılmaya çalışıldı ancak Call of Duty serisine benzeyen oynanış videolarıyla hayranları memnun etmeyi başaramadı. John Carmack‘in firmadan ayrılmasının ardından, proje rafa kaldırıldı. 2016’da ise, reboot oyunuyla klasik formulü yeni jenerasyona başarıyla uyarlayan id Software, devam oyunu Doom Eternal’ı 22 Kasım 2019’da çıkaracak.

PREY 2

2006’da çıkan ilk Prey oyununun devamı olması planlanan oyun, Human Head tarafından geliştirilen bir FPS oyunuydu. Uzaylılarla dolu bir Dünya olan Exodus‘da, hafızasını kaybetmiş bir ödül avcısını yöneteceğimiz oyun, oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmıştı. 30 Ekim 2014’de Bethesda oyunun beklenen standartları karşılamadığı gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. 5 Mayıs 2017’de, Arkane Studios‘un elinden çıkan reboot oyunu ise insanların beğenilerini kazanmayı başardı.

SILENT HILLS

Arkasında büyük bir skandal bulunan bir diğer iptal hikayesi de, Kojima’nın geliştirdiği Silent Hills. Guillermo Del Toro ve Norman Reedus‘un da bulunduğu proje, oldukça ses getiren bir şekilde duyurulmuştu. Serinin eski bestecisi Akira Yamaoka bile bu projede yer almak istediğini belirtmişti. Duyurulduğu andan itibaren sadece serinin hayranları değil, tüm oyun camiasının dikkatini çeken proje üstünde büyük bir beklenti vardı. Ortaya çıkan skandalların ardından geleceği belirsiz bırakılan oyunun, 27 Nisan 2015’de gelişiminin durdurulduğu duyuruldu. Konami Silent Hill markasının devam edeceğini beyan etse de, yıllar geçmesine rağmen yeni bir eser duyurmadı. Konami’den ayrılan Kojima’nın, Reedus ve Del Toro’yla birlikte PlayStation 4’e özel geliştirilen oyunu Death Stranding ise 8 Kasım 2019’da çıkış yapacak.

FEZ II

Fez, 2012’de çıkmış ve ses getirmeyi başarmış bir bağımsız platform bulmaca oyunuydu. 3 boyutlu bir Dünya’da 2 boyutlu platform bulmacaları çözdüğümüz oyunun devamı duyurulduktan aylar sonra, baş tasarımcı Phil Fish, oyun medyasından bir gazeteci ile tartışıp çok sinirlenmesi yüzünden gelişimini durdurdu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here