Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
212

Gürcistan Batum’da gelen her turisti hayran bırakan heykel, 2007 yılında Tiflis’li heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapıldı. 8 metre uzunluğunda olan bu devasa heykel bir mekanizma ile çalışıyor. Her gün saat 19.00’da 10 dakikalık bir görsel şölen yaratan bu heykelin, elbette bir hikayesi var. Ancak bunun hikayesi diğerlerinden biraz daha farklı. Kurban Said’in 1937’de yayımladığı Ali ve Nino: Aşk Hikayesi adlı aşk romanı, kitap yayımlandıktan sonra çok sevildi, birçok dile çevrildi hatta 2015 yılında bir filmi dahi yapıldı. Peki neydi bu aşk hikayesi?

”Bakü’de yasayan Ali Han Sirvanşir müslüman bir ailenin oğludur. Rus disipliniyle yetişmiş, eğitimli, Hristiyan geleneği ile büyümüş ve Avrupa’nın yaşam tarzını benimsemiş soylu bir ailenin kızı olan Nino’ya okul yıllarında aşık olur. Doğu kültürünle büyümüş olan Ali Han, Nino’nun da bu şekilde olmasını ister. Her şeyden önemlisi onun dinine bağlı bir müslüman olmasını arzular. Tüm bunlar bir kenara Nino ve Ali Han aşkının karşısında bunlar önemsizleşir. Sonunda ailelerde ikna olur ve evlenmelerine izin verirler. Ali Han, Nino’nun ailesiyle tanıştırılmak üzere Tiflis’e götürür. Ali Han Tiflis’teyken Nino’nun kaçırıldığı öğrenir. Onu kaçıran ise Nino’nun aşığı Melik Nahararyan’dır. Fakat çok geçmeden Ali Han, Ermeli asıllı Melik Nahararyan’ı bulup öldürür. Artık aranan bir suçludur. Herkesten saklanarak Dağıstan’da yaşamaya başlar. Bu sırada bir arkadaşı ona Nino’yu getirir ve evlenirler. Rusya’da ihtilal çıkınca da birlikte Bakü’ye geri dönerler.

Ancak Bakü’de Ermenilerle çatışma vardır. Uzun süre çalıştıktan sonra Ali Han, Nino’yu alıp İran’a gider. Kafkas İslâm ordusunun şehri kurtarmasından sonra ise Bakü’ye geri dönerler. Burada Nino ile bir kızları olur. Bakü tekrardan Ruslar tarafından işgal edilince karısını ve kızını Tiflis’e yollayan Ali Han, çatışma sırasında Gence köprüsünde vurulur.

2007 yılında Tamara Kvesitadze bu hikayeden etkilenerek Batum’da 8 metre yüksekliğinde Erkek ve Kadın isimli bu dev heykeli yaptı. 2010 yılında ise heykelin açılışı yapıldı.

Yüzü doğuya dönük olan erkek figürü ile yüzü batıya dönük olan kadın öpüşüp tek bir vücut olduktan sonra ayrılıyor. Bu da son öpüşme ve kucaklaşma olarak betimlenir.

KAYNAKÇA: Ali ve Nino: Aşk Hikayesi.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
212

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here