Yerli sinemamız, 80’ler ve 90’larda yaşadığı gerileme döneminin ardından 2000’li yıllarda yeniden yükselişe geçti. Bu durumda Vizontele (2001) ve G.O.R.A. (2004) gibi nitelikli ana akım filmlerin seyirci nezdinde de takdir görerek yüksek izleyici sayılarına ulaşmaları oldukça etkili olmuştu.

Daha sonraki yıllarda bu başarıdan nemalanmak isteyen bayağı komedi ve ağdalı melodramlar türemişti. Popüler sinemamız bu iki türe sıkışmış halde ilerlerken kimi yetenekli sinemacılar da ortaya çıktı. Bu yönetmenler Sınav (2006), Küçük Kıyamet (2006), Dağ 2 (2016) gibi filmler üreterek gençlik, korku ve savaş filmi gibi türlerde nitelikli örnekler verdiler. 2017 yılında vizyona giren Ayla’nın yaklaşık 5 buçuk milyon seyirciye ulaşması da yeni sinemacıları komedi ve dram dışındaki tür filmleri üretmeye teşvik etti.

Bu yazıda bahsettiğim furyanın en yeni üyesi olan Ahmet Katıksız’ın yönettiği Bizim İçin Şampiyon’u incelemeye çalışacağım. Filmin senaryosu Ahmet Katıksız ve Serkan Yörük’ün elinden çıkmış. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan ve Erdem Akakçe gibi popüler oyuncular bulunuyor.

Filmin konusu kısaca şöyle özetlenebilir; Halis (Ekin Koç), atları çok seven ve ileride başarılı bir jokey olmayı isteyen bir gençtir. Jokey abisi bir iş kazası yüzünden sakat kalıp intihar ettiği için ailesi bu hayalini gerçekleştirmesine engel olur. Baba evinden ayrılan Halis, bir gün tesadüfen ünlü çiftlik sahibi Özdemir Atman’la (Fikret Kuşkan) tanışır. Özdemir Bey, Halis’in çiftlikte antrenmanlar yapmasına izin verir. Genç adam, çiftliğin en asi atı olan Bold Pilot’la çalışmakta inat eder ve sonunda başarılı bir ikiliye dönüşürler. Bu süreçte Özdemir Bey’in kızı Begüm (Farah Zeynep Abdullah) ve Halis arasında bir aşk filizlenir. Begüm’ün nükseden kanseri ise onlar için büyük bir sınav olacaktır.

Bizim İçin Şampiyon, dünya sinemasında da sayılı örneği bulunan at yarışı konusunda ülkemizde üretilen birkaç filmin arasına girdi. Yapımda, spor filmlerinde çokça kullanılan irade sahibi ana karakterin tüm zorluklara karşı başarıya ulaşması konusunu birebir uygulanmış. Bu denklemin içine bir aşk hikayesini de katan film, seyircilere katarsis yaşatmayı ve duygularını yönetmeyi başarıyor. Bunu yaparken yakın dönemde Müslüm filminde de gördüğümüzün aksine duygu sömürüsüne kaçmayıp modern bir anlatıma ulaşıyor. Aynı zamanda bir insan-hayvan dostluğu hikayesi de anlatmayı başarıyor film. Halis, Begüm ve Bold Pilot’un beraber yer aldıkları sahnelerde aralarındaki doğal iletişim ve sıcaklık izleyiciye de geçiyor.

Teknik taraftan bakıldığında Amerikan popüler sinema gramerini başarıyla uygulayan bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Zanaatın başarısı özellikle uzun at yarışı sahnelerinde öne çıkmış. Görüntünün ve kurgunun işbirliği sayesinde yarışın tüm heyecanı perdeden seyircilere eksiksiz aktarılıyor. Begüm’ün hastanede yattığı sahnelerde beyaz rengini kullanarak yalıtılmışlık duygusunu verirken diğer sahnelerde pastoral renkler kullanılarak hikayeye uygun bir görsel biçim bulunmuş. Ülkemizde belli başlı birkaç isim dışında parlak işler çıkaran görüntü yönetmenlerine çok sık rastlanmaz. Yönetmen Ahmet Katıksız’la Sonsuz Aşk (2017) filminde de beraber çalışan Serkan Güler dünya standartlarında bir iş çıkarmış.

Oyunculuklara gelirsek; popüler genç oyuncular Ekin Koç ve Farah Zeynep Abdullah başarılı bir kimya yakalayarak aşklarına ikna ediyorlar. Abdullah, rolüne yazılan dramatik sahnelerin de etkisiyle daha öne çıkıyor ve güzelliğinin yanı sıra yetenekli olduğunu da gözler önüne seriyor. Fikret Kuşkan ise klasik iyi kalpli baba rolünü deneyimi sayesinde başarıyla oynamış.

Son dönemde nitelikli örnekleri gittikçe artan ana akım sinemamızın bu parlak örneğini sinemada görmenizi tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here