Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

O meşhur The Beatles şarkılarının perde arkasını hiç merak ettiniz mi? Aklınıza dolanan o birbirinden güzel şarkıların neden veya kim için yazıldığını peki? İşte ilginç ilham hikayeleri olan birkaç The Beatles hikayesini sizlerle paylaşmak istedik, keyifli okumalar.

1.Here Comes The Sun

1969 George Harrison için iyi bir sene değildi. Gruptan kısa bir süreliğine de olsa ayrılmıştı çünkü uyuşturucu bulundurmaktan yakalanmıştı ve önemli bir bademcik ameliyatı geçirmişti. The Beatles grubunun kurduğu Apple Records’un kendisine  karşı tavırlarından sıkılan George bir gün evinden hışımla çıkıp müzisyen ve aynı zamanda yakın arkadaşlarından biri olan Eric Clapton’un evine gitmişti. Eric Clapton’ın evinin bahçesinde hayatın yoğunluğundan ve Apple Records’un yöneticilerinden uzak bu şarkıyı yazmıştı. Otobiyografisinde de bu hikaye için şu sözleri söylemiştir:  “İngiltere’de kış sonsuza kadar uzar, ilkbahar geldiğinde aslında onu ne kadar hak ettiğini anlamış olursun. Bir günlüğüne Apple Records’u ve onun yöneticilerini boş vermek çok hoştu. Eric’in a gitarından birini alıp bahçede dolanırken Here Comes The Sun adı şarkıyı yazdım.”

 

2. Let It Be

Paul McCartney’nin bu şarkıyı grup zor zamanlarından geçerken yazdığını söyleyebiliriz. McCartney zor bir gün daha geçirdikten sonra kafasını yastığına koyup rüyalara dalmaya başlar. Rüyasında ise Paul daha 14 yaşındaki bir çocukken kanserden ölen annesini görmüştür. Annesinin onu bu zor zamanında sakinleştirip “It’ll be alright, let it be.” diyerek ona teselli verdiği söylemiştir.

 

3. Yesterday

 

Paul McCartney’nin o dönemdeki kız arkadaşı Jane Asher’ın aile evinde uyurken rüyasında bir melodi duyar ve ansızın yataktan kalkıp piyanonun başına geçerek rüyasında duyduğu melodiyi usulca çalmaya başlar. Daha önce bir yerden duyup duymadığına tereddüt eden McCartney, o zamanların müzik piyasasının ileri gelenlerinden başlayıp neredeyse popüler olan bütün sanatçılara bu melodiyi çalıp bir şarkıda kullanıp kullanılmadığını sormuştur. Arada birkaç hafta geçip, kimsenin o melodiyi duymadığına  emin olduktan sonra McCartney duyduğu melodinin üstüne o meşhur sözleri yazmaya başlar.

 

4. Hey Jude

1970 yılında albüm ismiyle çıkan bu şarkı John Lennon ve eşi Cynthia Lennon’ın oğlu Julian Lennon için grup üyelerinden Paul McCartney tarafından yazılmıştır. 1968 senesinde Cynthia, John’un Yoko Ono ile yaşadığı romantik ilişkiyi öğrendikten sonra boşanmıştır. Paul, oğulları Julian için çok üzülmüştür. Bir gün Paul, Julian ve Cynthia’yı görmeye giderken bu şarkı için aklına fikir gelir.

 

5. Lucy in the Sky With Diamond

LSD için yazılan bir şarkı olarak düşünülen “(L)ucy in the (S)ky with (D)iamonds” aslında LSD hakkında değilmiş. John Lennon’un oğlu Julian Lennon’un okula sıra arkadaşı olan Lucy O’ Donnel için çizdiği bir resimden ibaretmiş. John Lennon şarkıyı yazdığı sırada uyuşturucu kullandığını inkar etmese de bu şarkının asıl ilham kaynağının oğlunun çizdiği o resim olduğunu söylemiştir.

 

6. I’m Looking Through You

Paul McCartney tarafından Jane Asher’la yaşadığı mutsuz ilişkiyi anlatır.

 

7. Penny Lane

Paul McCartney ve John Lennon’ın beraber yazdığı bu şarkı, adını ikilinin beraber otobüse bindiği caddenin adı olan Penny Lane’den almıştır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here